Древността на Айтос зад катинар, местните почитали партизаните

Зад тези тежки вериги е безценната музейна сбирка от археологически факти, както и родната къща на художника Петър Станев – за срам на общинската управа, която величае паметните плочи на партизаните
11 Март 2012, Неделя, 14:08 ч.
Автор: Диана СЛАВЧЕВА в. ДесантНямало смисъл да отворят музейната археологическа сбирка, защото не била интересна, смятат общинските началници по културата*
Айтос е град с древна история. Той е основан още от траките, като има данни, че тези места са били обитавани още по времето на неолита. Край него има останки и от средновековната крепост „Аетос“, откъдето идва и днешното му име. Пред нейните стени през 1366 г. претърпяват поражение кръстоносците на граф Амадей Савойски. Легендите разказват, че едноименният първоосновател на селището Аетос е бил ученик на Орфей. Последно тук археолози са се мярнали в далечната 1976 г. около възвишението „Хисаря“, където се намират част от руините на крепостта. Намерените по време на разкопките артефакти са изложени в музейната сбирка към айтоското Народно читалище „Васил Левски“.
През годините тя непрекъснато е допълвана с нови експонати, които предимно са дарения от местни граждани. Само че, ако иска да ги разгледа човек – било то местен жител или гост на града – ще се изправи пред тежка старинна порта, окатанчена с ръждясала верига, на която виси клеясъл катинар. И то само в случай че изобщо успее да открие потъналата в бръшлян каменна ограда, зад която се гуши родната къща на художника Петър Станев. Паметна плоча впрочем почти не се вижда от обраслата я зеленина, така че едва ли може да бъде ясен ориентир. А да се разчита на местното население да упъти лутащия се турист е още по-немислима задача. Не само защото повечето хора тук се турчеят и минават за турци, правещи се, че дори не разбират български и не могат да го говорят. Но дори и чистите българи – и стари, и млади – вдигат рамене като ги попиташ къде се намира музейната сбирка, като не скриват искрената си изненада, че въобще има такава в градчето им.
Въпреки че миналата година за Димитровден – празника на Айтос, вратите били отворени и учениците се извървели пред витрините на сбирката. Но това си било еднократно мероприятие и след това портите отново били затръшнати и заключени. От единствения културен център в Айтос – читалището, ни обясниха, че то едва ли не нямало какво толкова да се гледа. Ценните експонати били взети в музеите в Бургас и София (специално от бургаския музей отрекоха да притежават какъвто и да било артефакт от Айтос и окрайнините му, б. а.). Пък и посетителите се интересували повече от партизанското минало на града и свързаните с него паметни места и знаци (?!). Но ако все пак някой пожелаел да разгледа и археологическата музейна сбирка, читалищните работници на драго сърце щели да му отворят залите. Но то туристи почти не идвали тук. Ами няма как и да дойдат, докато не бъдат привлечени с нещо. Не само с интересните природни обекти в околността и прословутия зоопарк, който така и не се отличава с кой знае какво животинско многообразие. В същото време сграда, където е и археологическата експозиция, приютява и художествен салон, а също и много етнографски експонати. Но и те, за съжаление, стоят под ключ. Така че няма как айтозлии да продължават да очакват „с трици да ловят маймуни“, както се казва в пословицата.
*заглавието е на Бесове.бг
В категории:
Айтос








Сензационна информация за ЕС
20/04/2025, Неделя 18:20
2

Това са зодиите разбивачи на семейства
20/04/2025, Неделя 18:00
0

Изумителна информация за Карлос Насар
20/04/2025, Неделя 17:48
0



Тази красота се намира в България, но туристи няма
20/04/2025, Неделя 17:13
0

Никога не споделяйте тайните си на тези зодии
20/04/2025, Неделя 17:00
0

Путин с поздрав към...
20/04/2025, Неделя 16:33
0

Киселова с обръщение към Насар
20/04/2025, Неделя 16:24
1

Тези зодии се обичат най-трудно
20/04/2025, Неделя 16:00
0



Какво означава, ако видите часовника спрял на 11:11 или 22:22
20/04/2025, Неделя 15:00
1