×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Днес отбелязваме Велика сряда от Страстната седмица или Седмицата на страданията
  • Премиерът на Косово Албин Курти подаде оставка
  • 16 април 1925 г. 100 години от кървавия атентат в църквата „Света Неделя”
  • Зеленски предупреди САЩ: Не правете недопустими отстъпки на наши земи
  • Подпалвачът на дома на губернатора на Пенсилвания имал психични проблеми
  • Опозицията на Острова: САЩ са ни много по-важни, няма смисъл да флиртуваме с Брюксел
  • Вторият вот на недоверие срещу правителството влиза за обсъждане в парламента
  • Джорджа Мелони ще навива Тръмп за „Общ пазар“ на ЕС и САЩ
  • Тръмп подписа указ за намаляване на цените на лекарствата
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Избираме приятелите си заради сходни гени


Избираме приятелите си заради сходни гени
Ключови думи: приятели, гени, днк
28 Август 2024, Сряда, 11:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Степента, в която ДНК нишките на хората, които общуват добре си приличат, съответства на степента на генетично родство между пети братовчеди

Идеята, че социалните взаимоотношения могат да бъдат продиктувани в по-голяма или по-малка степен от генетичните характеристики на хората, е сравнително нова. Социогеномиката - научна област, която изучава как различни социални фактори влияят върху активността на генома - възниква едва в началото на 2000 г.

Въпреки това дори за сравнително кратък период от време учените са открили някои доказателства, че ДНК на хората може да се адаптира към условията на социалната среда (напр. конфликти, изолация, привързаност и др.). Едно от първите проучвания в тази област е да се изследва как функционират гените, отговорни за имунитета, при американски пенсионери (средната възраст на анкетираните е 55 години) в зависимост от нивото им в самота. Резултатите не разочароваха учените: те забелязаха връзка между субективното усещане за социална изолация и експресията на някои противовъзпалителни гени.

Оттогава насам обхватът на явленията, с които се занимава социогеномиката, значително се разшири. Една такава нова тема е приятелството.
Приятелите могат да се сближат на генетично ниво

На пръв поглед може да изглежда, че приятелството е чисто социално явление. Обикновено се смята, че хората избират своите партньори въз основа на общи морални ценности, ниво на образование, интереси и т.н. Това обаче е само половината от истината.

Американски изследвания доказват, че приятелите са много сходни в генетично отношение. Степента, в която ДНК нишките на хората, които общуват добре си приличат, съответства на степента на генетично родство между пети братовчеди. Учените изследват генетичния материал на 2000 души (1,5 млн. маркера на генни вариации) и установяват, че генетичната връзка между приятели е същата като тази между далечни роднини. Най-често приятелите съвпадали с гените, отговорни за обонянието.
Специалистите обясняват интересните данни с факта, че генетичното родство между приятели е осигурило на хората еволюционно предимство. Например, когато хората тепърва са започвали да развиват говорните си центрове, е било важно да имат друг представител на вида със сходна мутация. В противен случай тя би била безполезна и не би довела до формирането на словесна култура на общуване сред хората, защото просто нямаше да има с кого да разговарят. Тази хипотеза се потвърждава и от друго наблюдение на учените: общите гени на приятелите се развиват по-бързо от другите.

Шведско изследване показва, че ДНК на хората, с които общувате като тийнейджъри, може да повлияе на риска от развитие на алкохолна и наркотична зависимост, както и на депресия и тревожност. Както обясняват авторите на статията, генетичната предразположеност на връстниците на даден човек към определени видове зависимости и разстройства влияе и върху това доколко човек ще бъде склонен към подобни проблеми.

Експертите анализират данни от над 1,5 милиона респонденти, родени в Швеция между 1980 и 1998 г. Те проучили в кои райони на страната се намират училищата, които са посещавали като тийнейджъри, а след това поискали информация от медицинските регистри, за да разберат дали участниците в изследването са приемали незаконни вещества и дали са страдали от психични разстройства в бъдеще (на възраст между 17 и 30 години).

Сравнявайки данните, учените осъзнали доколко генетичните характеристики на съучениците им, които могат да доведат до зависимости или психични проблеми, влияят върху вероятността училищната общност да се сблъска с подобни проблеми в зряла възраст. И за да направят резултатите възможно най-обективни, изследователите взели предвид и генетичните характеристики на самите участници (доколко подобни рискове са налице в семейната им история), както и социално-икономическите рискови фактори, които могат да доведат до подобни проблеми.

Освен това най-силен ефект се наблюдава сред връстници, които са съученици, а не сред тийнейджъри, които просто живеят в един и същи квартал. Учениците от гимназията, особено тези, които са учили заедно от 16 до 19-годишна възраст, са имали най-силен ефект един върху друг (ефектът е бил по-слаб в групата на 7-16-годишните), особено върху развитието на зависимост от вредни вещества.
В американско проучване от 2018 г., проведено сред 5000 юноши, които са учили заедно през 1994-1995 г., учените предполагат, че генетичната идентичност на хората е свързана с хомофилията - склонността на хората да общуват и да създават връзки с тези, които приличат на тях. И въпреки че класическите представи за хомофилията не надхвърлят социално-икономическите фактори (възраст, пол, ниво на образование и т.н.), от гледна точка на социогеномиката си струва да се включи генетиката в кръга на формиращите компоненти.

Друга възможна причина е така нареченото социално структуриране. Този феномен се основава на идеята, че хората са привлечени от тези, които се намират в една и съща социална среда с тях, която вече може да се формира под въздействието на генетични фактори. С други думи, приятелите имат повече общи неща в ДНК, защото определени области привличат генетично сходни хора. Така в университета хора със сходен генотип се оказват в катедрата по изкуства, а хора с различен генотип - в школата по олимпийски резерви. В резултат на това хората създават близки приятелства с тези, които са генетично сходни с тях.
 


В категории: Животът


1
Коментара
Флагман.БГ Почина голям бизнесмен Почина голям бизнесмен 16/04/2025, Сряда 08:30 0
Флагман.БГ Какво ще е времето в България Какво ще е времето в България 16/04/2025, Сряда 07:48 0
Флагман.БГ Байдън разкритикува остро Тръмп Байдън разкритикува остро Тръмп 16/04/2025, Сряда 07:00 2
Иска да се пенсионира
Иска да се пенсионира 15/04/2025, Вторник 21:33 1
Съседи със страхотен рекорд
Съседи със страхотен рекорд 15/04/2025, Вторник 21:00 0
1
Коментара по темата
1.
:-)
28.08.2024 14:00:45
0
0
Има логика и е така на практика!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Мъж наруши ограничителна заповед и запали колата на бившата си любима (ВИДЕО) Мъж наруши ограничителна заповед и запали колата на бившата си любима (ВИДЕО) Екшън във Врачанско Депутатите ще обсъждат вота на недоверие (НА ЖИВО) Депутатите ще обсъждат вота на недоверие (НА ЖИВО) Казусът с ДПС-ДПС е много интересен Какво ще е времето в България Какво ще е времето в България Затопляне в сравнение с последните дни Сигнал до Флагман: Жена е възмутена от таксиметрова фирма Сигнал до Флагман: Жена е възмутена от таксиметрова фирма Дамата твърди, че е жертва на тенденциозно отношение Почина българин, направил революция с подкастите Почина българин, направил революция с подкастите Владимир Петков - Каладан е един от хората с най-голям принос за развитието на подкаст-сферата и интереса към този формат в България през последните години Бюджет 2025: Бургас залага на стабилност, инвестиции и сигурност Бюджет 2025: Бургас залага на стабилност, инвестиции и сигурност Капиталовата програма включва над 100 проекта, приоритет – инфраструктура и видеонаблюдение Кабинетът „Желязков“ е вече правителство на малцинството, но остава на власт Кабинетът „Желязков“ е вече правителство на малцинството, но остава на власт ГЕРБ, БСП и ИТН призоваха другите партии в парламента за подкрепа, за да стане България част от еврозоната От АПИ с важна информация за "Хемус" От АПИ с важна информация за "Хемус" Утре за ремонт на асфалтовата настилка последователно ще се ограничи движението за всички автомобили в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на магистралата Бургаският окръжен съд не даде детето на Велико Минков Бургаският окръжен съд не даде детето на Велико Минков Не виждам друг изход от това дело, освен бащата да го спечели, каза адвокатът на бившия депутат след 6-часовото заседание заседание Агресивен мъж счупи носа на шофьор на автобус Агресивен мъж счупи носа на шофьор на автобус В област Кюстендил
Байдън разкритикува остро Тръмп Байдън разкритикува остро Тръмп "Не са минали и 100 управленски дни, а тази нова администрация нанесе толкова щети", каза бившият държавен глава на САЩ Дългогодишен брак се разпадна, защото жена сподели, че... Дългогодишен брак се разпадна, защото жена сподели, че... Деликатна ситуация в САЩ Спират грантове за България, Рубио реже $1,7 млн. от програмата за медийна грамотност Спират грантове за България, Рубио реже $1,7 млн. от програмата за медийна грамотност Решението на Държавния департамент засяга и различни проекти, а сред потърпевшите е и Американският университет в Благоевград Съседи със страхотен рекорд Съседи със страхотен рекорд Партизан Белград с невероятен хеттрик, феновете на "гробарите" обичат много клуба и баскетбола Един от най-силните хора в САЩ с тежки думи за Зеленски Един от най-силните хора в САЩ с тежки думи за Зеленски Ванс с остър коментар Мигрант накълца лицето на полицай в Катания Мигрант накълца лицето на полицай в Катания Нападателят е неутрализирън с тейзър Тръмп поряза Харвард с $2,2 милиарда - защо това може да излекува Америка Тръмп поряза Харвард с $2,2 милиарда - защо това може да излекува Америка Големите университети в САЩ отдавна се превърнаха в гнезда за идеологически терор Появи се инкогнито на интересно място Появи се инкогнито на интересно място 43-годишната принцесата на Уелс, която е съвместен председател на скаутите, се срещна с главния скаут Дуейн Фийлдс близо до брега на езерото Уиндърмиър Важен ден очаква всички зодии Важен ден очаква всички зодии Това е хороскопът за днес от астролога Петя Георгиева Той разчита само на българчета и отборът му играе хубав футбол Той разчита само на българчета и отборът му играе хубав футбол Дано повече отбори правят като нас, каза Венци Стефанов
Доналд Тръмп за Зеленски: Доналд Тръмп за Зеленски: Байдън, Путин и Зеленски погубиха света Виц на деня Виц на деня - Отче, може ли красива жена да не изневерява?
- Може синко, може, ама язък за жената!
Виц на деня Виц на деня Шеф на ресторант към госта:
- Нашият ресторант е от категория лукс! Сметката на клиентите се носи от кардиолог!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако след тежък запой на сутринта се събудиш, погледнеш се в огледалото и не се видиш, не се притеснявай - просто си станал неотразим
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори