Може ли слънцето да сложи край на дигиталния ни свят
Учените изследват тази възможност
За мнозина слънцето през лятото е за тен и хубави морски дни. Но за учените е една динамична звезда, която се променя постоянно. Мощни слънчеви супербури е сценарий, за който много експерти казват, че не е просто научна фантастика, а много реална възможност.
Звездата на нашия живот е в разгара на слънчев цикъл, който след няколко месеца ще достигне своя връх и потенциално може да освободи мощни геомагнитни бури. Те имат потенциала да нарушат или дори да унищожат технологията, на която разчитаме всеки ден - от GPS системи, до електропреносни мрежи и дори интернет връзката. Откакто е създадена българската геомагнитната обсерватория в Панагюрище, наши учени пазят сведения от най-мощните явления на слънцето.
Грижа за очите през лятото: Кои са възможните проблеми за зрението в слънчевите дни
При най-силните през 1989 година канадският град Квебек остава без ток за повече от 9 часа. „Другото такова голямо събитие е през 2003 година, когато магнитното поле е много смутено за повече от седмица”, допълва д-р Петя Трифонова от НИГГГ-БАН. „Ако се случи такова явление, което е събитието Карингтън през 1859 година, когато е имало повсеместни полярни сияния и проблеми, основната технология за комуникация - телеграфите, ще гръмнат”, казва още експертът.
В последните 30 години, откакто електричеството и технологиите се развиват и разпространяват, мощните слънчеви изригвания са по-редки. Сега обаче човечеството има много повече за губене.
„Ясно е какво може да се случи. Такова изследване е направено преди десетина години. Американците правят симулация какво би се случило, ако се създаде такава магнитна буря, каквато на събитието Карингтън през 1859 година. Тогава те оценяват загубите си на 2,6 трилиона долара. Три са най-уязвимите неща, които могат да се случат. Сателитите са уязвими, защото тяхното захранване е с електрически панели. Комуникацията със самите сателити ще бъде нарушена, и третият ефект, който се наблюдава при сателитите - поради увеличаване на плътността на атмосферата, те пропадат. Ако се загуби комуникацията с тях може рязко да пропадане от порядъка на километри. Това веднага ще рефлектира върху комуникацията”, отбелязва д-р Трифонова. По думите ѝ третото нещо, което е уязвимо, е електропреносната система.
„Когато има магнитна буря, при самолетите се нарушава комуникацията и нивата на радиация се покачват многократно. При последните силни магнитни бури са били спирани самолетите за поне седмица около Швеция”, допълни експертът.
Според психотерапевта Детелина Стаменова един детокс от дигиталния свят може да бъде дори в плюс на човечеството.
До средата на 2025 година ще сме достигнали апогея на магнитните бури от настоящия слънчев цикъл. Учените по целия свят наблюдават звездата денонощно.
Такива инфлуенсъри, айти ескперти, влогъри и тем подобни, ще правят свирчоци за жълти стотинки за да оцелеят :))
И ще го направи!
"Всичко ново е добре забравено старо."
Сумати високотехнологични цивилизации са живяли на Земята. Има безспорни артефакти! И да занулени.
Натам сме и ние.
..., т. нар. Вълна на живота! Отнася се за целия Космос с всичките Вселени в него.