Защо сливенският митрополит Арсений влезе в бургаския затвор
През изминалите три десетилетия Българската църква не успя да развие собствена програма за духовно обгрижване на лишените от свобода, а там влязоха протестантите
Новоизбраният Сливенски митрополит Арсений посети затвора в Бургас и се срещна с лишени от свобода, съобщават от Сливенската митрополия. Арсений е бил посрещнат от директора на затвора старши комисар Янчо Желев и от капелана на затвора отец Димо Вълчев, обслужващ параклисите в двете сгради на затвора.
Митрополитът е разговарял със затворниците и се обърнал към тях със слово за смисъла на човешкия живот, който е Божи дар и трябва да се цени, за това какви трябва да бъдат взаимоотношенията между хората и защо трябва да се спазват нравствените норми, които са гарант за изпълнението на държавните закони и за по-малко престъпления.
На ръководството на затвора владиката обещал, че митрополията ще подари евангелия, молитвеници и книги с духовно съдържание за ползване от затворниците.
В Бургаския затвор изтърпяват присъдите си над седемстотин души, което го прави един от най-натоварените в страната.
През изминалите три десетилетия от падането на комунистическия режим у нас Българската църква не успя да развие собствена програма за духовно обгрижване на лишените от свобода. Много по-активни в това направление са протестантските изповедания у нас, които имат магистърски програми за обучение на капелани, както и програми за обмяна на опит с други страни.
През годините отделни православни свещеници, по лична инициатива, съчетават енорийското си служение с периодични посещения на местния затвор, но цялостна концепция за това какво трябва да представлява пастирската грижа за затворниците липсва.
В повечето затвори и затворнически общежития има изградени малки параклиси за лишените от свобода, както и за техните близки, идващи да ги посетят. В изграждането на повечето от параклисите участват със своя труд самите лишени от свобода.
През 2002 г. държавата прие закон, според който представителите на всички религии имат правото да се грижат за духовните нужди на затворниците от своето вероизповедание. Тогава Св. Синод се съгласи в тринадесет от затворите да бъдат назначени православни свещеници на половин щат. Конкретно в Бургаския затвор дълги години по своя инициатива идваше възрастният отец Иван Драгнев, който два пъти в седмицата провеждаше беседи с лишени от свобода