Подпорният бетон на Алепу е затънал в съдебно блато
ГЕРБ и ДПС бранят скандалните проекти за "вилиджи" на Шофьорския плаж
Битката за спасяването на местността Алепу и Шофьорския плаж от ново бетониране още не е приключила. Това се разбра по време на парламентарно изслушване по казуса със скандалния "подпорен хотел".
Преди дни дойде новината, че Върховният административен съд е приключил случая в полза на инвеститора, който напира да строи ваканционен комплекс. Всъщност още нищо не е решено, защото Министерството на регионалното развитие е протестирало "присъдата" на ВАС, се разбра от днешните дебати в Народното събрание.
„Подпорната стена” на Алепу е законна, реши окончателно ВАС
В очакване на отговор от съда МРРБ няма да предприема нищо по нашумелия инвестиционен проект, обясни няколко пъти ресорният служебен министър Виолета Коритарова, която участва в изслушването заедно с Ренета Колева, зам.-министър на околната среда.
Скандалът около "подпорната стена" на Алепу се вихри вече дълги години, като междувременно дружествата, свързани с групата "Главболгарстрой", поне формално се оттеглиха и предадоха щафетата на други фирми. Става дума за мегапроект, зародил се още в началото на века, който включва изграждане на противосвлачищно съоръжение съвсем близо до морския бряг плюс две големи ваканционни селища - Алепу Вилидж, на пясъка, под пътя, минаващ успоредно на Шофьорския плаж, и на Алепу Бриз Вилидж, над шосето, с изглед и към морето,и към великолепната природа на резервата "Алепу". За всеки от тези три компонента се водят отделни преписки и документи, процедури и съдебни дела.
За да затворят устите на недоволните, инвеститорите дълги години обясняваха, че това, което строят на плажа, е съоръжение, която трябва да спре свлачищни процеси. Истината е, че укрепването е планирано, за да може да се направи голям "вилидж" до брега.
На този етап не може да се каже дали след новото произнасяне на съда двата курорта ще получат зелена светлина или "стоп" и дали подпопорната стена ще бъде запазена, напълно или частично премахната, се разбра от изслушването на министър Коритарова. Според експертизата, изготвена от специалисти от УАСГ, противосвлачищното съоръжение е добра де бъде запазено, за да не се отприщят нови свличания на земни маси към плажа. Това не означа обаче, че над и около подпорната стена трябва и може да се строят хотели, вили, ресторанти и прочее и байсейни.
Темата влезе в дневния ред по настояване на ПП-ДБ. Тя съвсем ясно очерта разделение сред депутатите. Докато от ПП-ДБ и "Възраждане" се икзазваха срещу застрояването на брега, от ГЕРБ и ДПС обясняваха как трябва да се отчитат интересите и на инвеститорите. Младен Шишков от ГЕРБ дори обяви въпроса за "притопляне на стара манджа". Той и колегата му от ДПС Енчев дори нападнаха ПП-ДБ, че с подпорната стена са започнали своята кампания за следващите избори.
Министър Коритарова съобщи, че следващото съдебно заседание по казуса "Алепу" е насрочено за 24 юли.