Пробвах пиян шофьор за санитар в бургаската морга. Не издържа
Призовавам съдебната система, МВР и НС да се разберат за убийците на пътя. Препълнените затвори не са извинение
- Г-жо Милева, много български деца загинаха докато пресичат улицата. Два от тези инцидента са в Бургас и оттук тръгна инициативен комитет за по-строги наказания за убийците на пътя. Вие застанахте до майките по време на кръглата маса в парламента. Какво точно ще настоявате да се измени в Закона за движение по пътищата?
- Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред е организирала редица срещи с родителите на загиналите деца на пътя, които направиха инициативен комитет. През седмицата се състоя и кръгла маса, която беше организирана и от Министерството на вътрешните работи, в частност от министър Цветан Цветанов. Родителите отправиха към нас редица предложения за промени на Закона за движение по пътищата. Някои от тях вече са входирани в парламента. Други предстоят да бъдат обсъдени на работна група. Искат категорично да отпадне споразумението между прокуратурата и нарушителите. Показателен пример за подобни споразумения досега е този със загиналата Лора от Варна. Майка й също присъства на срещата.
Подкрепям родителите безрезервно по отношение на извънсъдебните споразумения. Въпросът е дали те ще отпаднат. При всеки случай обаче близките на пострадалите и загиналите ще участват в подобни споразумения, а не както досега да получават по пощата известия, че се е стигнало да такива.
- Кои други предложения очаквате да бъдат подкрепени от парламента и предложени за гласуване?
- Предложенията са много. Някои от тях са повлияни изцяло от емоциите родителите, загубили най-свидното и са несъвместими с българското и европейско законодателство.
- Ако можете, дайте пример за подобно предложение от инициативния комитет.
- Едно от исканията на родителите е, извършителите да не могат да напускат страната след катастрофата. Юристите са категорични, че подобно искане не може да се приеме.
- Какви реални промени да очакваме в Закона за движение по пътищата?
- Следим духа на дебатите. Работим с хората, с тях определяме посоката, в която ще бъдат измененията. Очаквайте промени по отношение на наказанията на водачите, употребили алкохол, упойващи вещества, превишили скоростта с над 50 км в час от разрешената. Такива водачи дори и да не са извършили ПТП ще бъдат задържани в арестите на МВР от 5 до 15 дни.
Друга промяна е велосипедистите задължително да носят светлоотразителни жилетки. В Поморие предвижването с колело е патент за града, затова и най-много катастрофи се случват там, особено през лятото. В много от случаите велосипедистите не са били забелязани от водачите на леки автомобили. Глобата при липса на светлоотразителна жилетка вече ще е 10 лева.
- Вие, като съдебен лекар, сте била свидетел на много случаи с пияни или дрогирани водачи, които са почернили семейства. Вие, като експерт, какво превантивно действие за тези шофьори ще искате?
- Винаги съм твърдяла, че възпитателен подход е тези хора да поработят при нас, съдебните лекари - като санитари. Тогава ще видят своите жертви и близките им от другата страна. И без това са дефицитни кадрите в моргите. Имала съм случай с пиян водач, който сам избра като пробация да работи в отделението по Съдебна медицина в Бургас. Още след първата седмица нервната система на този човек не издържа и се чувстваше отвратително. Разбрах, че ако настоявам да стои край мене като санитар, ще му нанеса тежки психически увреждания. Познавам го. Той разбра каква е цената на човешкия живот. И съм сигурна, че никога повече не се качи зад волана пиян.
- Не смятате ли, че тези промени биха разразили нова война между съдебната система, парламента и МВР. Според прокуратурата и по-специално според Валери Първанов затворите са препълнени и няма как да се реализират по-строги присъди.
- Не мисля като него. Утре може и неговото дете или внуче дете да пресича улица. Жалкото беше, че на работната среща нямаше други представители на съдебната система. Господин Първанов – зам.главният прокурор, изрази единствено и само мнението на Прокуратурата. Призовавам в най-скоро време да се намери консенсусно решение между съд, прокуратура, близки на загинали и парламента.
- Бургаският окръжен съд произнесе присъда срещу Надя Иванова, която уби на пешеходна пътека 12 –годишната Валя Димитрова. Самата Надя има син на 12 години. Намирате ли за справедлива присъдата от 14 месеца в затворническо общежитие от открит тип за подобно деяние?
- Това е една от малкото ефективни присъди у нас за подобно престъпление, в много от случаите съдът дава условни присъди. Но и аз като майка, не мисля че е справедлива...