Мишката щракна в капана, или как работодателите се справят с имитиращите работа
Все повече инструменти за следене на работата могат да засекат устройства за движение на мишката или други хакове, с които служителите наподобяват активност
Става все по-трудно да се надхитрят дигиталните инструменти, които следят работата на служителите. Възходът на работата от разстояние, а оттам и на софтуера за следене на служителите, предизвикаха бум в устройствата, които движат мишки, и други хакове, за да помогнат на работниците да имитират компютърна активност – често, за да могат да станат и да пуснат някоя пералня или да приберат детето си от училище, предава investor.bg.
Сега някои компании се прицелват в тези устройства, внедрявайки инструменти, които могат по-добре да засичат фалшивата ангажираност, пише Wall Street Journal.
Последният залп в тази битка за проследяване на производителността се вижда в скорошни регулаторни документи на Wells Fargo. В тях, за които първо съобщи Bloomberg News, банката казва, че е уволнила над 10 служители от подразделението си за управление на благосъстоянието и инвестициите заради предполагаемо симулиране на дейност на клавиатурата, за да се създаде „впечатлението за активна работа“.
Wells Fargo е отказала да обясни как точно е засякла подозрителното поведение или дали служителите са работили дистанционно, а само пояснява, че „не толерира неетично поведение“. Из социалната мрежа Reddit и други платформи докладът предизвика гняв и въпроси. „Някой друг да се притеснява?“, пише един потребител в Reddit, а друг директно пита: „Може ли IT отделът да засече устройството ми за движение на мишката?“.
Отговорът все по-често е „да“. Делът на компаниите в САЩ, използващи някакъв вид електронна система за наблюдение на служителите, нарасна през пандемията, достигайки почти 50% през 2023 г., показва проучване сред 300 средни до големи работодатели на консултантската компания Gartner. Тези системи, които следят колко активни са служителите на компютрите си, отдавна могат да засичат инсталиран софтуер или допълнителен хардуер.
Повечето от тези софтуерни системи, като Teramind и Hubstaff, сега използват и инструменти с машинно обучение, които могат да засичат повтарящи се движения на курсора или нередовни модели в нечия компютърна активност. Освен това някои софтуери за следене на служителите могат произволно да правят снимки на екрана, за да проверяват дали активността на екрана се променя, докато мишката се движи.
Не толкова трудни за засичане
Повечето устройства за движение на мишката на пазара се засичат лесно, казва главният директор по растежа на Teramind Иля Клейман.
Типичното устройство по същество е мини грамофонче, което върти мишката в различни посоки. Търговците на дребно продават и устройства, които могат ръчно да натискат случаен бутон на клавиатурата или мишката.
Няма вероятност която и да е от техниките да заблуди алгоритмите на Teramind, казва Клейман. „Няма да изглежда като нормална човешка активност с курсора на мишката, която редовно натиска, дърпа и т.н.“, казва той. Освен това софтуерът може да се засече изкуствена активност като цяло, например когато курсорът е активен върху една и съща статична страница в Wikipedia часове наред.
Диана Родригез, маркетинг директор на Tech8 USA, която продава подобни устройства, казва, че възможностите за засичане от такива инструменти за наблюдение могат да варират значително и понякога погрешно отбелязват работните модели на даден служители като подозрителни или непродуктивни. В потребителски проучвания повечето хора казват, че микромениджмънтът е основната причина, поради която купуват устройствата на компанията.
„Целта ни с продукти като устройството за движение на мишката е да предоставим инструменти, които помагат на служителите да преминават през този натиск“, казва тя.
Когато Teramind изследва анонимна извадка от 1 млн. служители на 5000 корпоративни клиенти в края на миналата година, тя открива, че 7% от служителите явно имитират дейност на машините си. Оттогава насам тя е подобрила алгоритмите си и е повторила теста, този път с резултат от 8%.
„Истинският брой почти със сигурност е по-висок“, казва Клейман, тъй като компанията не е открила фалшиво положителни резултати, когато е разглеждала откритията. Това не означава, че работодателите винаги действат въз основа на информацията. Мнозина следят за най-явните случаи на имитиране на работа и как хората се управляват, преди да предприемат дисциплинарни действия.
„Никой не иска да уволнява служители“, казва Клейман и допълва: „Това е възможно най-лошият резултат“.
Активност онлайн
Други работни хакове, например стартиране на презентация в PowerPoint или друго слайдшоу, за да се държи екранът буден, също могат да бъдат засечени, казва главният изпълнителен директор на Hubstaff Джаред Браун. Платформата на Hubstaff прави снимки на екраните на служителите, така че повтарящите се снимки от една и съща PowerPoint презентация ще предизвика безпокойство сред работодателите.
Той си припомня един пример, отбелязан от софтуера на Hubstaff. Служител настройва устройство за движение на мишката да работи между 4 и 6 часа на ден на работен компютър. Работодателят разследва допълнително действията и уволнява служителя, след като открива, че той е прекарвал същото това време, играейки видеоигри на друго устройство, разказва Браун.
„Дори и малко хора да го правят, разходите растат“, казва той. „Достатъчно е, че работодателите искат да спрат това“.
От юридическа гледна точка работодателите в САЩ имат широка свобода да използват инструменти за следене, макар че те предизвикват опасения за неприкосновеността сред защитници на работническите права. Има и доказателства, че свръхследенето може да бъде контрапродуктивно. В проучване сред 2300 служители от сайта за работа Glassdoor миналото лято 41% казват, че следенето на работните им устройства ги кара да се чувстват по-малко продуктивни.