Култовият Минчо Празников: Глобалното затопляне е реално! Чакат ни ужасни катаклизми
И по-горещи ще бъдат летата, и по-продължителни, предупреди ветеранът
Макар и на 86 години, легендарният синоптик Мично Празников продължава да следи климатичните промени и предупреждава, че ни чакат много тежки дни. За съжаление според телевизионната зведза глобалното затопляне е съвсем реално и човечеството върви към катаклизми.
„Сезоните се размиха и глобалното затопляне е налице. Ледовете в Арктика се топят и глобалното затопляне си казва думата. Причините за него се коренят в много източници, но основната е изхвърлянето на парникови газове – от коли, от заводи, особено от атомни опити – от тях се освобождава особено голямо количество топлина, която отива в горните атмосферни слоеве.
Затова през лятото и преходните сезони има тенденция към затопляне, както и за скъсяване на пролетта и есента“, каза Празников и предупреди: „И по-горещи ще бъдат летата, и по-продължителни“.
Иначе Бай Минчо коментира и актуалната политическа обстановка. Според него трябва да бъде съставено правителство, а хората, които не гласуват, трябва да се стегнат и да упражнят гражданското си право. Самият Празников не пропуска избори въпреки напредналата си възраст, пише "Ретро".
86-годишният синоптик, с чиито прогнози от малкия екран израснаха поколения българи, е роден на 9 февруари 1938 г. в Дряново. Кръстен е на дядо си – опълченец, два пъти раняван при боевете за Шипка. Любопитното фамилно име идва от прозвище, лепнато на прадядо му, който оправдавал отсъствията си от училище с църковни празници.
Метеорологията го влече още от ранна възраст. Завършва Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Физика и метеорология“. Работи 22 години като синоптик във Военновъздушните сили. В периода 1986-2000 г. работи в Националния институт по метеорология и хидрология, а от декември 2000 г. е в частна фирма за метеорологични прогнози.
Ветровете на земното кълбо са в посока изток - запад. Няма нито един вятър, който да преминава през екватора в посока север - юг. Тоест въздушен обмен между двете полукълба на практика не съществува.
80% от населението на света е в северното полукълбо. Ако човешкото влияние върху климата е толкова съществено, колкото ни се обяснява, в северното полукълбо трябва да има 4 пъти по-силно изразени последствия от това затопляне. Което обаче не се наблюдава. И гореописаното е чиста физика и нищо повече. Та чакам някой да обясни, как затоплянето противоречи на физичните закони.
Както и да е, цената на тези климатични промени ще е жестока и ще я платят бедните и простите - същите, които в момента не искат да си мръднат и пръста. Богатите ще намерят начини да живеят там, където условията са най-перфектни за съществуването им.