Лятото крие опасности за очите, алармират от специализираната болница в Бургас на д-р Иванови
Директно от плажа в очния кабинет през летните месеци пристигат и пациенти, ухапани от медуза
В разгара на летния сезон тривиални състояния и инциденти, свързани с очите, могат да провалят лятната ни почивка. От ремонтни дейности вкъщи и работа на двора до забавления на плажа – летните занимания могат внезапно да ни изпратят в спешния очен кабинет.
„През лятото нарастват случаите на очни травми – споделя д-р Владимир Балимезов, специалист очни болести в Очна болница „Бургас“ и „МЦСП Д-р Иванови – Младост“. – Най-често те са причинени от попадане на чуждо тяло в окото.“
Д-р Владимир Балимезов, специалист очни болести, Очна клиника – Д-р Иванови
Ето какво съветва д-р Балимезов за предпазване на очите от наранявания през лятото:
„В летните месеци към мен и колегите ми от Очна клиника – Д-р Иванови се обръщат по спешност пациенти след работа с машини и инструменти като моторни косачки, флекс машини, телени четки и др. Метални стружки, боя, лепило, парчета, излетели от повърхността при удари с чук; камъчета, отхвръкнали при косене на трева – са само част от обектите, които могат да причинят както леки, така и сериозни наранявания на очите. Подобни дейности непременно изискват носене на предпазни работни очила. Най-подходящи са очилата със странични щитове, тъй като осигуряват най-добра защита.
По данни на Американската академия по офталмология едва трима от десет души потвърждават, че винаги носят защитни очила, когато извършват ремонт или поддръжка на дома. Според друга статистика около девет от десет очни травми могат да бъдат предотвратени само ако се носят предпазни очила.
На двора освен с инструментите бъдете внимателни и с растенията с остри листа. Убождането на окото с листа или клонки по време на работа в градината е също честа причина за оказване на офталмологична помощ. Убождането, в зависимост колко сериозно е то, може да причини болка, намалено зрение, сълзотечение, секрети от очите. Това може да са симптоми на ерозия на роговицата, както и на бурно възпаление (кератит). Тъй като растенията са биологичен материал, те причиняват незабавна реакция. Освен това по тях е възможно да има и инфекциозни причинители. Състоянието изисква консултация с очен лекар. Подобни инциденти не подминават и децата, затова вниманието на родителите трябва да е повишено, когато малчуганите са в близост до растения с остри листа.
Работата в градината изисква бдителност и по отношение на насекомите, които обитават тревисти площи и са рискови за пренасянето на инфекциозни заболявания – кърлежите. И макар зоната около очите да не е най-предпочитана от кърлежите, не са редки случаите на забит в клепача кърлеж. Ако това се случи, не отстранявайте насекомото сами, а веднага потърсете лекарска помощ! Ако се опитате да го извадите сами, има опасност да го сплескате, спукате или да го отстраните частично, което увеличава риска от евентуално заразяване с инфекциозни заболявания като Лаймска болест, Марсилска треска, Ку-треска и др. Използвайте репеленти срещу кърлежи като профилактика.
Кърлеж, забит в горния клепач
Дългоочакваната почивка на плажа също може да крие опасности за очите. Попадането на пясък в очите често води плажуващите в очния кабинет. Характерните оплаквания са болка, сълзотечение, усещане за чуждо тяло в окото. В този случай подходяща е промивка на очите с питейна вода. Очите не трябва да се търкат – в противен случай песъчинките ще надраскат роговицата. Ако оплакванията продължат, е нужна намесата на очен лекар. До посещението му накапването с изкуствени сълзи е препоръчително. В случай че това се случи на дете, запазете самообладание. Измийте лицето му и посетете най-близкия очен кабинет.
На плажа бъдете внимателни и ако около Вас има забити в пясъка плажни чадъри, особено ако денят е ветровит. Не са изключение очните инциденти с плажен чадър. В подобни случаи незабавно трябва да се потърси специализирана лекарска помощ.
Директно от плажа в очния кабинет през летните месеци пристигат и пациенти, ухапани от медуза. Въпреки че медузите, които се срещат по Българското Черноморие не са смъртоносни, срещата с тях може да е много неприятна, особено ако контактът е по лицето. Попадналата отрова и остатъци от пипала в областта на очите причиняват изгаряния на кожата на клепачите, ерозии на роговицата и изявена токсоалергична реакция. При ухапване на медуза по тялото би помогнало обилно промиване на мястото с морска вода. В областта на очите обаче се препоръчва промивка с питейна вода. Ако зрението се замъгли или е налице силна болка, постоянно сълзене и поява на секрет, също е необходимо посещение при очния лекар. Междувременно са препоръчителни обилни промивки с физиологичен разтвор, а също и накапване с изкуствени сълзи през десет минути.
Малко хора допускат, че очите, също както кожата, могат да получат слънчево изгаряне. Състоянието, познато на офталмолозите като фотокератит, засяга роговицата и може да причини болка, замъглено зрение и фотофобия (чувствителност към светлината). Най-ефективната профилактика са очилата с UV защита.
При плуване под вода в морето, силно препоръчителни са очилата за плуване. Те ще предпазят очите не само от контакт с медузи, но и от бактерии, които биха могли да причинят очни инфекции. В басейните хлорът и останалите химични препарати целят минимизиране на риска от наличие на бактерии, но самите химикали също могат да възпалят очите. Добре прилепналите очила за плуване ще сведат риска това да се случи до минимум. Ако носите контактни лещи, не плувайте с тях под вода.
„В Очна болница „Бургас“ и „МЦСП Д-р Иванови – Младост“ (обединени под общото наименование Очна клиника – Д-р Иванови), където оказваме спешна офталмологична помощ, често се сблъскваме със сравнително безобидни състояния, които след необмислени действия за самолечение усложняват значително състоянието на пациента и работата на лекаря. – подчертава д-р Балимезов. – Затова не рискувайте да влошите състоянието си с действия като:
- опити за премахване на метално чуждо тяло (стружка) с домашни средства;
- накапване на очите с кърма – широко разпространено, но напълно погрешно е схващането, че кърмата лекува конюнктивит;
- накапване с анестетични очни капки (локална упойка), закупени без рецепта;
- почистване на контактни лещи със слюнка (тъй като слюнката не е стерилна) и др.“
Лятото е време най-вече за приключения и отмора – забавлявайте се, но разумно!