Цените на храните пак растат - ще избираме ли между месо, сирене и плодове това лято?
Основната причина са по-високите цени на зърнените култури и млечните продукти
Цените на храните се повишиха за трети пореден месец през май. Това съобщиха от Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).
Основната причина са по-високите цени на зърнените култури и млечните продукти, които компенсираха поевтиняването на захарта и растителните масла.
Индексът на цените на храните на ФАО, който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, достигна средно 120,4 пункта през май, което е с 0,9 на сто повече от ревизираното ниво през април. Това все пак е с 3,4 на сто по-ниско от нивото спрямо същия месец преди година и с цели 24,9 процента под върха на цените от март 2022 г.
Индексът на цените на зърнените култури се повиши с 6,3 на сто спрямо април, подсилен от покачващите се глобални експортни цени на пшеницата. Ръстът отразява също нарастващите опасения относно неблагоприятните условия, които ограничават добивите на реколтите през 2024 г. в основните производствени райони, включително части от Северна Америка, Европа и Черноморския регион. Експортните цени на царевицата също се повишиха през май, тласнати нагоре от производствените опасения както в Аржентина, поради болестта Spiroplasma (болест на царевицата), така и в Бразилия, поради неблагоприятното време. Към това се прибавят и страничните ефекти от пазарите на пшеница и ограничената търговска дейност в Украйна. Индексът на цените на ориза се повиши с 1,3 процента през май.
Индексът на цените на млечните продукти се повиши с 1,8 на сто спрямо април, подкрепен от увеличеното търсене от секторите на търговията на дребно и хранителните услуги преди летните ваканции, както и пазарните очаквания, че производството на мляко в Западна Европа може да падне под историческите нива. Подновеният внос на спот доставки от някои страни в Близкия изток и Северна Африка също повиши цените на млечните продукти.
Малотрайните колбаси и пилешкото месо през миналата седмица поскъпнаха най-много от основните месни, млечни храни и варивата, показват данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Цените на малотрайните колбаси, включително шунката, са нараснали за седмица с 4,9% до средно 6,80 лв. за кг на едро. Замразеното пиле е поскъпнало с 3% и на едро го продават средно по 6,83 лв. за кг.
Спрямо края на май миналата година замразеното пилешко месо е поскъпнало с над 9%, а цените на малотрайните колбаси са нараснали с близо 6 на сто.
Вдигнали са цените и на ориза и лещата. За седмица лещата е поскъпнала с 2,2 на сто до средна цена на едро от 4,27 лв. за кг. Оризът е поскъпнал с 0,3 на сто и на едро го продават по 3,25 лв. за кг. Спрямо края на май миналата година оризът е поскъпнал с над 6 на сто.
Сиренето и кашкавалът също поскъпват - съответно до 10,95 лв. и 17,36 лв. за кг на едро.
От плодовете и зеленчуците през миналата седмица най-много са нараснали цените на морковите - със 7,6 на сто средно до 1,42 лв. за кг. Поскъпват и ягодите. Но краставиците и доматите поевтиняват. Цените на оранжерийните краставици са намалени с 10,9% до 2,53 лв. за кг на едро, а оранжерийните домати поевтиняват с 9,9% до 2,74 лв. за кг на едро.