В болница „Сърце и Мозък“ Бургас се състоя работна среща на клиниките по хирургия
Хирурзите изготвиха план за реализирането на две програми
Колоректалният карцином е втората по честота причина за смърт след рака на белия дроб при мъжете и рака на гърдата при жените. В България, по данни на НСИ за 2022 г. от злокачествени новообразувания на дебелото черво, ректума и ануса са починали общо 38,8%, от които 42,7% са мъже и 31% са жени. 35,8% от жените са починали от злокачествени новообразувания на млечната жлеза. Заболеваемостта от колоректален карцином и карцином на млечната жлеза бележат тенденции за нарастване в Европа и у нас.
По инициатива на проф. Делийски и доц. Карашмалъков специалистите от хирургичните клиники на МБАЛ Сърце и Мозък Бургас и Плевен обсъждаха няколко аспекта, между които: циторедуктивна перитонеална терапия с HiPec на онкоболни пациенти; комплексно лечение и проследяване на пациенти с колоректален карцином и въвеждането на интраоперативна ICG-флуоресцентна оценка при пациенти с рак на дебело черво.
Детайли за програмата споделиха проф. Делийски, доц. Карашмалъков и д-р Филипов. Хирурзите изготвиха план за реализирането на две програми: програма за лечение и мониториране на пациенти с рак на млечнта жлеза и програма за лечение и мониториране на пациенти с първични и вторични злокачествени новообразувания на перитонеума.
Целта на програмите е подобряването на ранната диагностика и избор на правилна стратегия за лечение на онкологичните заболявания, което доказано ще удължи продължителността и ще подобри качеството на живота.