По кое време да закусваме и вечеряме, за да намалим риска от инфаркти и инсулти
Закусването след 9 сутринта и вечерята след 21 часа се свързва с по-висок риск от сърдечно-съдови заболявания
Кое е по-добре - късна закуска или ранна вечеря? Или може би да се откажете напълно от едно от двете? Ново проучване показа как режима на хранене, независимо от качеството и количеството на храната, може да повлияе на сърцето и кръвоносните съдове.
Наскоро учени от Института за изследване на стареенето Бък (САЩ) заявиха, че диетичните ограничения, включително периодичното гладуване, помагат за поддържане здравето на мозъка и могат да удължат живота. Всичко това благодарение на гена OXR1, който предпазва клетките от окисление, но работи само когато дневният прием на калории е намален.
Френски учени пък са измислили как точно да съставите диетата си, за да намалите рисковете от инфаркти и инсулти. Изследователи разкриха дали е полезно да пропуснете закуската, ако сте вечеряли обилно късно вечерта. Някои привърженици на периодичното гладуване практикуват това : след хранене през нощта те остават без закуска, за да издържат 12-16 часа без храна.
Изследванията, проведени във Франция, продължили повече от 7 години и включвали 103 хиляди доброволци. Това били предимно жени със средна възраст 42,6 години. В началото на експеримента всички попълнили въпросници, в които разказали за своя начин на живот, физическа активност и диета.
В резултат на това, през годините на изследването са били регистрирани 2036 случая на общи сърдечно-съдови заболявания, 988 случая на мозъчно-съдови заболявания (инсулт, преходна исхемична атака) и 1071 случая на коронарна болест на сърцето (миокарден инфаркт, ангина пекторис, остър коронарен синдром, ангиопластика) .
Закусването след 9 сутринта и вечерята след 21 часа се свързва с по-висок риск от сърдечно-съдови заболявания в сравнение със закуската преди 8 сутринта и вечерята преди 20 часа.
В допълнение, експерименти с животни показват, че забавянето на закуската с 4 часа значително увеличава телесното тегло, теглото на мастната тъкан и нивата на липидите в черния дроб.
В същото време вечерята след 21:00 часа увеличава шансовете за инсулт с 28% в сравнение с вечерята преди 20:00 часа. Късното хранене също може да доведе до непоносимост към глюкоза, инсулинова резистентност , повишен холестерол и наддаване на тегло. А по-високият дял калории, консумирани вечер, също се свързва с по-високи нива на С-реактивен протеин, който се нарича индикатор за възпаление.
Според изследователите, оптималният хранителен метаболизъм зависи от времето на деня. Чувствителността към инсулин и повишените концентрации на глюкоза са най-високи рано сутрин и намаляват постепенно през целия ден.
Според проучването, чрез удължаване на нощното гладуване с всеки час, можете да намалите риска от мозъчно-съдови заболявания със 7%. Трябва обаче да правите нощни гладувания не за сметка на закуската, а за сметка на вечерята.
„Нашите резултати предполагат потенциалната полза от по-ранния график на хранене и комбинирането на дълъг период на нощно гладуване с ранна вечеря“, заключават учените.
Лора Костова, happy-woman.bg