Стопаните на плажовете щастливи, защото отпадна абсурдната наредба за спасителите
Промяната ни облекчава доста, призна концесионерът на Южния плаж в Несебър Кирил Спасов
Двойно повече медицински специалисти и реаниматори по плажовете изисква новата абсурдна наредба за водноспасителната дейност, но тя няма да действа това лято. Тя задължаваше лекарите да качат скъпата си апаратура на джета, за да спасяват удавници.
Часове преди началото на летния сезон променената наредба, която предизвика напрежение сред концесионерите, е отложена вероятно за следващото лято. Това стана с решение на Министерския съвет вчера, поясни кореспондентът на бТВ Лора Стаматис.
Промяната ни облекчава доста, призна концесионерът на Южния плаж в Несебър Кирил Спасов.
Абсурдна наредба задължава лекарите да качат скъпата си апаратура на джета, за да спасяват удавници
„Плажът е абсолютно обезопасен. Всички постове са разположени по цялата дължина на брега. На всеки от тях има по двама спасители. Лекарският кабинет е разположен в средата на плажа и летовниците може да са спокойни“, добави той.
Цените на чадърите и шезлонгите ще са същите като през предходния сезон, съобщи Спасов.
Управителят на спасителната служба Иван Георгиев пък каза, че с колегите си ще се придържат към миналогодишните разпоредби, което означава, че от 8 до 18 часа ще бъде обезопасен плажът със спасители. „Недостиг за сезонни работници има в цялата страна, но при нас засега няма и сме изцяло готови за лятото“, каза още той.
Служебният министър на туризма Евтим Милошев пък коментира в „Тази сутрин“, че концесионерите на всички плажове били недоволни от променените правила.
Точно сега и точно днес стопаните на плажовете трябва да са много щастливи, защото Министерския съвет прие постановление, с което урегулирането на водноспасителната дейност по Черноморието през този сезон ще се изпълнява по старата наредба.
„При обиколките ми по плажовете и на север, и на юг всички концесионери споделиха, че новата наредба е много голям проблем за тях. Миналото правителство направи промяната на 3 април и тя влезе в сила на девети същия месец, но всички стопани на плажовете бяха започнали работа и си бяха предали схемите за сезона до 31 март. Това ги завари в ситуация, при която са се подготвили по старата наредба, а трябваше да работят по новата“, обясни министърът.
Повече от месец се борихме заедно и това нещо се случи, добави той.
За плажовете, които не са отдадени на концесия, се грижи Министерството на туризма чрез областните управители и регулацията друга, изтъкна Милошев.
„Най-големият проблем, който заварих в министерството е липсата на работна ръка. Това създава много големи трудности, а решението се търси в трети страни. С изменението на закона даваме възможност за удължение на визите, но големите въпроси са в консулските служби и в Министерството на външните работи", добави той.
„Ако някой си мисли, че да докараш работници от Непал е по-лесно от взимането на българи за работа, се лъже, но няма друго решение“, призна министърът.
"Доскоро имаше работници от Молдова и Турция, но вече за тях България не е атрактивен пазар, защото в Средиземноморието са по-добре платени. Затова се обръщаме към източните страни", обясни той.
„Българското Черноморие е едно райско място. Заповядайте! Няма как преди 30 години то да е било най-доброто място за туризъм в Европа, а сега да не е. То е същото. Чистотата на водата е същата. Тя е чиста“, уверява Милошев.