Ново проучване: UV радиацията изгаря мазнини
Редовното излагане на слънце може да действа като естествено средство за изгаряне на мазнини, според скорошно проучване. Обикновено се смята, че хората са по-малко гладни в слънчеви дни и сега изследователите са намерили обяснение. UV радиацията понижава хормоните на глада, но повишава норепинефрина, хормон на стреса, който разгражда мазнините и превръща бялата мазнина, която съхранява енергия, в кафява мазнина, която изгаря енергия.
Това проучване, проведено върху мишки от дерматолози в Националната университетска болница в Сеул в Южна Корея, показа, че излагането на ултравиолетови лъчи води до повишен норепинефрин, предотвратявайки наддаването на тегло дори при по-висок прием на калории.
Използване на предимствата на UV лъчите
Според експертите тези открития могат да доведат до нови начини за използване на ползите от ултравиолетовите лъчи за лечение на затлъстяването, без да се увеличава рискът от рак. Те обаче предупреждават да не се използва солариум или прекомерно излагане на слънце поради риск от рак на кожата , включително меланом.
„Това проучване изяснява механизма, чрез който излагането на ултравиолетови лъчи може да увеличи апетита, като същевременно потиска наддаването на тегло“, каза водещият автор Джин Хо Чунг, дерматолог в Националната университетска болница в Сеул.
„Забележително е, че фактът, че ултравиолетовата радиация понижава нивата на лептин и повишава норепинефрина, като по този начин насърчава покафеняването на подкожната мазнина и увеличава разхода на енергия, предоставя новаторски ключ за разработването на стратегии за лечение на затлъстяването.“
UV радиацията подобрява разграждането на мазнините
Проучването показа, че мишки, изложени на UV радиация в продължение на 12 седмици, независимо дали са на нормална или богата на мазнини диета, не наддават на тегло. UV радиацията повишава нивата на норепинефрин, засилва разграждането на мазнините и превръща бялата мазнина в кафява мазнина, която изгаря енергия, за да произвежда топлина.
Въпреки повишения апетит, телата на мишките преобразуваха допълнителната енергия в топлина, вместо да я съхраняват като мазнини. По този начин излагането на ултравиолетови лъчи влияе върху енергийния метаболизъм и процесите на хомеостаза извън ефектите върху кожата.
Безопасни методи за възпроизвеждане на положителните ефекти
Изследователите планират да разработят нови стратегии за имитиране на ефектите на UV радиацията без свързаните с това рискове. „Тъй като излагането на ултравиолетови лъчи може да ускори стареенето на кожата и да насърчи рака на кожата, препоръчително е да сведете до минимум излагането на ултравиолетови лъчи и да защитите кожата със слънцезащитни продукти“, каза съавторът Донг Хун Лий, дерматолог в същата институция.
Тези констатации, публикувани в Journal of Investigative Dermatology , предлагат прозрения, които биха могли да доведат до нови лечения за затлъстяване и по-добра метаболитна регулация, подчертавайки по-широката роля на излагането на ултравиолетови лъчи в системите за управление на енергията на тялото. Допълнителни проучвания имат за цел да разработят безопасни методи за възпроизвеждане на положителните ефекти от излагането на UV лъчи без вредни последици.
Допълнителни ползи от UV радиацията
UV радиацията играе решаваща роля в синтеза на витамин D в кожата, който е жизненоважен за здравето на костите, имунната функция и намаляването на възпалението.
Излагането на слънчева светлина, което включва ултравиолетова светлина, може да подобри настроението и нивата на енергия чрез стимулиране на освобождаването на серотонин в мозъка. UV радиацията се използва и терапевтично за лечение на различни кожни заболявания като псориазис, екзема, жълтеница и акне чрез контролирано излагане.
Освен това ултравиолетовата светлина има мощни дезинфекционни способности, като ефективно убива бактерии и вируси, което я прави широко използвана при пречистване на вода и медицинска хигиена. Помага за регулиране на циркадните ритми на тялото, насърчавайки здравословни модели на сън.
В селскостопанския сектор ултравиолетовите лъчи оказват влияние върху растежа, развитието и времето на цъфтеж на растенията, демонстрирайки по-широките си екологични въздействия. Тези предимства подчертават значението на балансирането на безопасното излагане на ултравиолетови лъчи със защитни мерки, за да се използват положителните му ефекти.
Повече за затлъстяването
Затлъстяването е сложно състояние, характеризиращо се с прекомерно количество телесни мазнини, което може значително да повлияе на здравето. Обикновено се определя от индекс на телесна маса (ИТМ) от 30 или по-висок. Причините за затлъстяването са многостранни, включително генетични, поведенчески, метаболитни и хормонални влияния.
Затлъстяването е основен рисков фактор за няколко хронични заболявания като диабет тип 2, сърдечни заболявания, високо кръвно налягане и някои видове рак. Той също така увеличава вероятността от развитие на сънна апнея, остеоартрит и чернодробно заболяване.
Степента на затлъстяване се увеличава в световен мащаб, което го прави основно предизвикателство за общественото здраве. Тази тенденция се подхранва от преминаването към по-висок прием на енергийно плътни храни с високо съдържание на мазнини и захари и намаляването на физическата активност поради все по-заседналия характер на много форми на работа, променящите се видове транспорт и нарастващата урбанизация.