Ексобластният управител и купувачът на Митницата в Созопол с реакция след статия на Флагман.бг
Според бизнесмена Крепостната стена и терасата върху бойната кула на Стария Созопол били съвсем различен казус с незаконно строителство, свързан с друг областен управител - Константин Гребенаров
Бившият областен управител на Бургас Пламен Янев, който бе освободен от поста в края на април т.г., изпрати право на отговор след нашата статия „Продаде ли Пламен Янев на частник културното наследство на Созопол?".
Той смята, че са изопачени факти, които изкривяват цялостната истина по болезнения казус със сградата на бившата Митница върху Крепостна стена на древния град.
Пламен Янев казва, че собственикът на къщата Румен Караманов от Поморие я е закупил от ЧСИ по време на мандата на областния управител Вълчо Чолаков. Отново през неговия мандат е бил обявен търг за продажба на прилежащия към сградата терен.
Продаде ли Пламен Янев на частник културното наследство на Созопол?
Това ясно доказвало, че случаят не започва през 2022 г., а въпросният търг е иницииран от Вълчо Чолаков, като е подписан от тогавашния и настоящ заместник-областен управител Владимир Крумов. Този търг е бил спрян от прокуратурата, но не с мотив, че парцелът не може да бъде продаван, а че има законови нарушения в процедурата. Янев твърди, че Вълчо Чолаков още тогава е допуснал пропуски в самата процедура и това е било причината теренът да не се продаде много преди встъпването на Пламен Янев, абсолютно законно, каквато е днешната процедура.
Ресторантьор зазида прозорците на паметник на културата в Созопол. Законно ли е?
"Оттук влизаме в административен казус, който е преминал през няколко областни управители, съпътстван с голяма по обем кореспонденция между различни ведомства: частното лице има къща и ползва двор, който е държавна собственост; областна администрация има двор, който няма за какво и как да ползва, но пък в него има незаконно строителство, за което тя като собственик е отговорна и дори подлежи на санкции.
По отношение на връзката с крепостната стена, Областна администрация нееднократно е отправяла питания към Министерството на културата и Министерството на регионалното развитие, дали въпросният прилежащ терен трябва да се третира като държавна публична собственост и оттам да не подлежи на разпоредителни сделки. И също така нееднократно двете министерства са заявявали, че наличието на стената в имота не е задължителна предпоставка за актуването на имота като публична собственост, поради което и самото Министерство на културата не прави такова искане към областния управител. Реално и в Стария град на Созопол, и в Стария град на Несебър, повечето терени са именно частни. Тук е мястото да отбележа, че доколкото съм в течение и никой от предходните областни управители не е пристъпил към подобно действие – актуване на имота като публична държавна собственост, точно поради сложността на казуса и становищата от двете министерства.
Краен резултат от дългогодишните кореспонденции доведе и до искане от страна на собственика на сградата, в крайна сметка да поиска да закупи този терен, с оглед становищата на редица институции, че няма пречка за това.
Вариантите след отмяната на търга по времето на Вълчо Чолаков са два - теренът да бъде продаден на законния към момента собственик на сградата в него или казусът да продължи да стои „във въздуха“. Тъй като продажбата на прилежащ терен към законно притежавана сграда от частно лице е стандартна процедура и дългогодишна практика за всички областни администрации, общини, министерства и т.н., от тази практика е натрупан опит, че нерядко след определяне на цена за продажба, собственикът на сградата се отказва от закупуване, защото се оказва висока за него.
И тъй като реално той ползва тази земя, никой друг няма как да я ползва или, би било много трудно и сложно, особено когато става дума за малки терени, които не могат да се делят, собственика на сградата не вижда смисъл да инвестира средства за покупка. С оглед на всичко описано по-горе се взе решение да се възложи изготвянето на оценка, след което отново да се коментира казусът. Тук държа да отбележа, че оценката по времето, което аз бях Областен управител дори не е приета на имотна комисия в Областна администрация, т.е. подписване на договор и осъществяване на продажба са последващи етапи, които са били доста напред във времето и няма как да бъдат осъществени до момента на моето освобождаване от поста. Важно е да се уточни също, че една такава продажба преминава през комисия, а не се извършва еднолично от Областния управител. Когато научих за смяната си, реших да отложа не само този етап от процеса на конкретния казус, а всички решения, касаещи държавни имоти, поради което и събиранията на имотната комисия бяха отлагани, до назначаване на нов областен управител от служебното правителство.
Причината да забавя тези процедури е именно за да не се правят подобни внушения, че в последния момент разпродавам държавно имущество, независимо законността на процедурата.
Към настоящия момент процедурата продължава да бъде отворена, теренът не е продаден и в пълномощията на областния управител е да прецени неговото бъдеще", се казва в становището на Пламен Янев.
Междувременно купувачът на сградата Румен Караманов, който е бизнесмен от Поморие, също изпрати своето становище по казуса. Той заяви следното:
"Опитваме се да закупим земята под имота ни от приблизително 3 години, като тя не включва нито крепостната стена, нито кулата отпред. Това може да се види в кадастъра, тъй като е публично достъпен.
Имаме законното право да закупим земята, както е описано в чл.44, ал.3 от Закона за държавната собственост, чл.84-86 от ППЗДС а именно: Чл. 84. (1) Физически и юридически лица, притежаващи собственост върху законно построена сграда, изградена върху земя - частна държавна собственост, могат да придобият право на собственост върху земята без търг, като подадат молба до областния управител по местонахождението и.
За тези 3 години имаме 4 позитивни отговора от Министерство на Културата и Министерство на регионалното развитие и благоустройството, че не съществува законова пречка това да се случи, както и че това е в компетенцията на областния управител, както е видно и от цитирания закон по-горе. Тези отговори са на запитвания на 3 областни управителя - Стойко Танков, Проф. Мария Нейкова и на финала Пламен Янев, като сега отново би трябвало да продължи процедурата при Проф. Мария Нейкова.
Крепостната стена и терасата върху бойната кула пред имота ни, за които се говори в статията, са част от съвсем различен казус с незаконно строителство свързан с бившия областен управител на Бургас Константин Гребенаров и ресторанта намиращ се в неговия имот. Към дадения момент това незаконно строителство е премахнато благодарение на нас и на адекватните и своевременни действия на община Созопол. Не ни е известно в момента да текат други проверки или разследвания както е написано в статията.
Абсолютно всичко, което сме предприели до момента е законосъобразно, с предприети и одобрени процедури и проекти от съответните органи, за което имаме нужната документация".
Редакцията на Флагман.бг очаква официално отговор от настоящия областен управител на Бурас проф. Мария Нейкова дали ще изведе до края тази главоболна процедура. И най-важното - с какъв резултат. До нея сме изпратили заявление по Закона за достъп до обществена информация.
Пишат статия възхвала за бизнесмена купил митницата , след две години плюят сделката , а след седмица се оправдават , че само излагат факти