Венцислав Мутафчийски още умува защо за COVID-19 в Китай се действало толкова строго
Не намерих отговор, има нещо, което не знаем, сподели генералът
Никога не можах да намеря отговор на въпроса защо в Китай се действаше толкова прекомерно строго още веднага, което за мен значеше, че има нещо недоизказано, нещо, което не знаем и че трябва да бъдем много радикални в мерките си. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ началникът на ВМА в предаването „Тази сутрин“ генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
„За първите месеци, докато действаше активно оперативният щаб, ние имаме най-ниска смъртност в света. Когато настъпи разнобой и се намесиха политиците, нещата станаха доста неуправляеми и за съжаление излязохме от тази пандемия втори по смъртност в света след Перу“, посочи той.
Според началника на ВМА всички трябва да си вземем поука от коронавирус пандемията. Той отбеляза, че с всяка изминала година ваксинацията спада и то за смъртоносни заболявания като например детският паралич, което е много фатално за в бъдеще.
В Деня на храбростта и празника на Българската армия главният лекар на въоръжените сили на България проф. д-р Мутафчийски коментира какво е да бъдеш военен лекар.
„Освен че трябва да бъдеш добре изграден специалист като лекар, ти трябва да притежаваш и различни качества, за да бъдеш военен лекар – най-малкото трябва да осъзнаваш каква е твоята мисия, на какво си се обрекъл. Затова искрено се вълнувам, когато застана пред нашите курсанти, които са положили клетва пред знамето да служат на родината, да отдадат живота си. Те изучават и военните науки, и медицина, което е изключително трудно“, отбеляза той.
Въпреки трудностите професията военен лекар е много желана и курсовете са абсолютно запълнени.
„С всяка изминала година приемният бал става все по-висок, става по-голям процентът на децата, написали военен лекар на първо желание, което е абсолютно осъзнато желание. Има голям интерес, както и към военно-медицински сестри. Децата се интересуват най-вече от това какво е усещането да си на мисия, какви са предизвикателствата“, каза генерал-майор Венцислав Мутафчийски.
Двама български лекари в момента са част от задгранични мисии – единият е Косово, а другият – в Босна.
„Човек без вяра не може да извършва нашата дейност. Ние непрекъснато се уповаваме на нашия професионализъм, но в критични моменти, разбира се, вярата е с нас. Така учим и нашите курсанти – че трябва да бъдат много добре подготвени да извършват действията на бойното поле, но ги учим, че трябва да бъдат с вяра. Трябва да има вяра, вдъхновение и много труд“, категоричен е проф. д-р Мутафчийски.
Апропо,след това ,,строго" натегачите там ги наказаха.
Теб кога?
Кой назначи НОЩ ?
На каква нормативна база?
Кой разрешаваше на тези хора да определят съдбата на цял народ?
Защо не се спазва Наредбата за действие при пандемия ами се измисли някакъв "щаб"?
Защо у нас се въведоха извънредни мерки в петък 13, когато у нас нямаше ни един заразен или болен?
Защо, Мутафчийски ходеше с черна униформа ?
Кой род войска има черен десен на униформата си ?
Как така се допусна толкова смъртни случая у нас ?
какво сбъркаха лекарите при лечението на тази болест ?
Защо огромната част умряха в болниците а смъртните случай извън болниците са толкова малко ?
Защо в частните болници смъртните случай са по изключение а в държавните и общинските масово ?
По различен начин ли са лекувани в различните, типове лечебни заведения ?
и т.н и т.н. и т.н.
Въпроси, въпроси, въпроси на които никога няма да прочетем отговорите.
Постепенно хората ще забравят и отговорността на НОЩ, ще се размие и те не само, няма да носят отговорност а ще се закичат със слава на герои.