Масова практика: Живееш под наем, въпреки че имаш апартамент
Някои пък правят компромис с малко жилище, за да имат собствен дом
Заради високите цени на имотите много хора са готови да купят жилище с по-малка площ от първоначално желаната, за да могат да си позволят да имат собствен дом, разказаха брокери. Други пък правят компромис с района, в който купуват апартамент. Вместо в по-престижен и желан квартал купуват жилище в отдалечените от центъра части на града. Това е характерно не само за София, а и за останалите големи градове в страната. Тенденцията се забелязва и в Бургас.
Някои хора избират да живеят под наем, дори да имат апартамент, който дори може да са купили наскоро. Те дават под наем имота, който притежават, а живеят под наем в друг апартамент, в избрания от тях район. Причините за това може да са много, като например временна работа или училището на детето. Хората искат да са близо до работното място и близо до училището, но не смятат, че трябва да притежават имот в съответния район или пък, че трябва да продадат апартамента си и да купят друг. Само след някоя години може да се окаже, че човек е сменил работното си място, а детето - училището, и трябва да търсят жилище в друг квартал. Причина някои хора да живеят под наем, въпреки че имат жилище, може да е и голямата разлика между цените в различните квартали. Семейството може да няма достатъчно налични пари за покупката на апартамент в желания район, но да може да купи жилище в друг квартал. Така може да дава под наем апартамент и с малко доплащане всеки месец да живее в предпочитания квартал.
Цените на качествените имоти продължават да растат, казват брокери. Купувачите на пазара на ново строителство могат да избират между различни проекти и качество на жилищата, които са на конкурентни цени. В същото време предлагането на напълно готови жилища с оборудвана баня и подови настилки е ограничено и това е сред причините цените им да нарастват.
Сред купувачите в луксозния сегмент на пазара на имоти се наблюдава тенденция за нарастване на търсенето на къщи. Причината за това е изравняването на цените на луксозните апартаменти в големите градове с цените на къщите и недостатъчното предлагане на апартаменти във високия сегмент от пазара. Вместо покупката на голям луксозен апартамент човек може да стане собственик на къща, която има редица предимства, като например открито пространство, където да играят децата, предава Труд.
Цените на жилищата в София са в много широки граници, разказаха брокери на имоти. За апартаментите в южните квартали на столицата цените започват от 1500-1600 евро на кв. метър, но има и рекордни продажби в центъра на града за над 5000 евро на квадрат. Вече и в крайните квартали на столицата средните цени на жилищата са над 1200 евро на кв. м.
Най-високи са цените на обзаведените жилища с перфектно местоположение в най-желаните райони на София. Предлагането на такива имоти е ограничено, затова при пускането на подобно жилище на пазара цената може да бъде изключително висока.
Най-активен е пазарът при жилищата с по-високи цени, защото такива имоти купуват хора с високи доходи. А именно хората, които разполагат с по-големи суми в брой и имат високи доходи, най-често реализират покупки на апартаменти или къщи. Разбира се търсене има и на бюджетни жилища от хора, които искат да имат собствен дом, но нямат възможност да купят по-голям апартамент на по-хубаво място. Затова въпреки че нараства търсенето на жилища ново строителство, има интерес и сделки се сключват и със стари панелни апартаменти.
Имотите в София са най-евтини спрямо жилищата в останалите столици на страните от Европейския съюз. Това показва, че пазарът на имоти има голям потенциал за растеж, коментират брокери. С нарастването на доходите през годините и доближаването им до средните нива за страните от ЕС и цените на имотите ще растат и ще доближават тези в другите страни-членки, категорични са експертите. В София жилищата в момента са по-достъпни спрямо заплатите на хората отколкото в повечето столици на страните от ЕС. Което показва, че развитието на пазара на имоти през следващите години ще бъде към поскъпване.
3% от двете страни(продавач/купувач), отделно таксите към Общината и Нотариуса :)
Аз се стремя да ги избягвам, НО съм ги плащал парите понякога(преди беха по 2% или както се договориш)
...1. И без тях като посредник нещата стават!
...2. Масово виждам "що за стока" са тези брокери и брокерки , колите им са брандирани и си личат... ноу комент!
Ма не било тъй! - Идете поговорете си с тях, вижте им държанието и манталитета...
3. Взимат ти 3% от цената на имота... С какво толкова са допринесли?!...
Каквато държавата,такъв и човешкия материал ,парцалив.....
Бехме под наем при местни в Созопол, Ахтопол и т.н, а хазаите спяха... в гаража :)
Щото да не изпуснат 5лв/нощ на стая :)