×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Ден на траур в Одеса след смъртоносна ракетна атака
  • Партиите продължават спора кой да бъде председател на НС
  • Катастрофа между два тира затвори част от АМ "Марица"
  • Столичани готвят протест заради опасно мръсен въздух
  • Извънредно положение беше обявено в Еквадор
  • Китай и Русия обсъдиха Украйна и Корейския полуостров на срещата на Г-20
  • Анджелина Джоли разпродава тоалетите и бижутата си заради съдебните дела с Брад Пит
  • Европа е увеличила военното си производство с 30% от началото на войната в Украйна
  • Хороскопа си за деня вижте тук
  • Слънчево по морето, прогнозата е тук
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Защо инфлацията в България продължава да е над средната за еврозоната?


Защо инфлацията в България продължава да е над средната за еврозоната?
Ключови думи: Бизнес ЮГ, БсТПП, инфлация
30 Април 2024, Вторник, 11:10 ч.
Автор: Пресцентър БсТПП

Вече е ясно, че България няма да може да отговори на критерия за ценова стабилност за членство в еврозоната до лятото. За целите на оценката се отчита средногодишната инфлация, което предполага отчитане на натрупаната ценова динамика през дванадесет последователни месеца – огромен инерционен товар, който не може да се компенсира за месец-два. Само че и годишната инфлация – т.е. промяната в цените от март 2023 до март 2024 в България, продължава да надвишава средната за еврозоната.

И така, според хармонизирания индекс на потребителските цени  годишната инфлация у нас е 3,1%, а в еврозоната – 2,4%; във Франция също 2,4%, в Германия – 2,3%, в Италия 1,2%. Видимо разликата се свива, но все пак остава. Трябва да кажем и, че ако разглеждаме само последните три месеца – т.е. от декември до март – повишаването на цените в България е с 0,7%, докато средно за еврозоната е 1%. Има ли разлики и защо инфлацията на българския пазар се задържа така упорито?

Дори бърз поглед върху данните разкрива някои очевидни разминавания в тенденциите. Докато при храните като цяло поскъпването е сходно и вече е по-слабо от общия индекс, в България свинското месо поскъпва с 6,4%, докато в еврозоната – средно с 2,5%. Режийните разходи за дома – вода, електричество, отопление – в еврозоната нарастват с 0,6%, у нас с 3,1%. В еврозоната цените на телекомуникациите спадат, в България поскъпват. При образованието и здравеопазването цените в еврозоната нарастват съответно с 4,1% и 2,9%, у нас – със 7,4% и 5,5%. При хотелите поскъпването за година в България е с 11,3%, или почти двойно по-високо, при ресторантите е със 7,5% – при 5,2% в еврозоната.

Може би е време да излезем от детински спорове на ниво шести клас по сравнение на индекси и когато дискутираме и приемането на еврото, а да помислим по-дълбоко какъв е смисълът на критерия за ценова стабилност и какво ни казва за състоянието на политиката, институциите и структурата на националния пазар неизпълнението му. Накратко – защо имаме различен темп на инфлация, и още повече, защо при някои стоки и услуги имаме противоположно движение?

За част от цените обяснението трябва да търсим в конкуренцията, производителността на участниците на пазара и държавните регулации. По-горе споменахме значително поскъпване на свинското месо, но от години например средните цени на категориите млечни продукти и яйца и растителни и животински мазнини в България са по-високи от средното за целия ЕС, и то с над 20-30%. На хартия – единен пазар, свободна търговия без мита, хармонизирани изисквания към стоките, отворен достъп до търговския сектор; в реалността – значителни разлики в крайните цени за потребителите. Другата разлика наблюдаваме в силно регулираните услуги в образованието и здравеопазването – там държавата привидно и според политически лозунги „пази“ гражданите, но в реалността легитимира повишаване на цените по настояване на влиятелни професионални гилдии или фармацевтични компании. В период на рязко поевтиняване на електроенергията и природния газ в Европа през последната година в много други страни, битовите потребители усещат спад на сметките или задържане; в България „Булгаргаз“ продава по-скъпо от цените на европейските борси, парното и електроенергията за домакинствата са по-скъпи от предходната година, и отделно – регулаторът допусна значително поскъпване на водата. Тези сравнения трябва да са сигнал за проблем и нужда от анализ, а в някои случаи – аргумент  за промяна в политика.

Има и макро фактори, разбира се. Най-очевидният е продължаващият висок ръст на заплатите при рекордно ниска безработица. Сигурността за работното място, съчетана с устойчив ръст на доходите – удвояване на средната заплата за шест години – неизбежно влияят на поведението на потребителите и подкрепят растеж на вътрешното търсене. Ако в България средните разходи за труд растат с близо 12% за последните 12 месеца, в еврозоната ръстът е средно 3,1%, практически едва компенсиращ инфлацията. Отделно международният туризъм се възстановява напълно от пандемията. При нарастващи разходи за наеми и труд и увеличен разполагаем доход не бива да ни учудва, че хотелите и ресторантите поскъпват средно с близо двуцифрен темп, и то след над 20% увеличение на цените за предходната година.

Но може би най-подценяван е приносът на търговските банки. Кредитната експанзия вместо да се охлажда – както става в цяла Европа в резултат на затягането на монетарната политика на големите централни банки в развития свят – чупи нови рекорди. Към края на март ръстът на жилищните кредити към домакинствата достига 22,7% на годишна база, а на потребителските – 13,2%. Нетното нарастване на кредита за последните 12 месеца е 5,9 млрд. лева, 3,9 млрд. от които за покупка на жилище – това мащабира допълнителните разходи, финансирани чрез дълг. Само през март новоотпуснатите жилищни кредити без рефинансиранията достигат 630 млн. лева, за първите три месеца от началото на 2024 г. – общо над 1,6 млрд. лева. Българската народна банка следи в анализите си тази динамика и посочва натрупването на дисбаланси и рискове, но някак е твърде нерешителна да предприеме допълнителни мерки за ограничаване на кредита.

Освен раздуването на цените на недвижимите имоти, кредитната експанзия увеличава търсенето за свързаните икономически дейности – от строителството и посредниците през производителите на мебели, плочки за баня и дограма, до нотариусите и озеленителите – и допълнително ускорява ръста на доходите и печалбите на участниците. А този ресурс после излиза на пазара и подкрепя по-високи цени, особено в услугите.

Лъчезар Богданов

ИНСТИТУТ ЗА ПАЗАРНА ИКОНОМИКА


В категории: Бизнес ЮГ


Паркира в подлез
Паркира в подлез 19/11/2024, Вторник 14:41 0
Флагман.БГ "Да ги ожали човек" "Да ги ожали човек" 19/11/2024, Вторник 14:33 4
Направи фурор
Направи фурор 19/11/2024, Вторник 14:20 1
Флагман.БГ Русия с невиждан ход Русия с невиждан ход 19/11/2024, Вторник 13:30 5
Флагман.БГ Какво пише в писмото на Виктор до Беба Какво пише в писмото на Виктор до Беба 19/11/2024, Вторник 13:20 4
България Всички новини
Чудна смес за Херкулесова сила Чудна смес за Херкулесова сила Бърза и лесна за приготвяне Паркира в подлез Паркира в подлез Софиянец наруши брутално закона Няма да има замразяване на заплатите Няма да има замразяване на заплатите Търсим най-добрия вариант да попълним дефицита от 5.7%, обясни президентът на КНСБ "Да ги ожали човек" "Да ги ожали човек" Филмът на Иван и Андрей за незабравимия Гунди загуби с фотофиниш срещу премиерата на "Гладиатор 2" в България, световната кино-легенда Ридли Скот иначе можеше да си скубе косите Направи фурор Направи фурор Лили Иванова вдигна на крака и кюстендилци С яйца и малко орехи може да приготвиш страхотна закуска – поглези сетивата си С яйца и малко орехи може да приготвиш страхотна закуска – поглези сетивата си Вижте рецептата Какво пише в писмото на Виктор до Беба Какво пише в писмото на Виктор до Беба Нахаканата брюнетка получи едва 10 % подкрепа и напусна къщата на "Биг брадър", с което разби сърцето на бургаската батка 61% от българите смятат, че еврото е стабилна валута 61% от българите смятат, че еврото е стабилна валута Това показват данни от национално представително проучване, проведено между 16 и 22 октомври Таксиджии се вдигат на бунт утре в Бургас Таксиджии се вдигат на бунт утре в Бургас Протестират срещу завишените застраховки 42 медала за бургаските бойци от Националната купа по джу джицу 42 медала за бургаските бойци от Националната купа по джу джицу В състезанието се включиха над 200 състезатели от 15 спортни клуба
Той е на 7 год., а получи оферта за работа от руска софтуерна компания Той е на 7 год., а получи оферта за работа от руска софтуерна компания От IT фирмата му обещават мениджърска позиция Русия с невиждан ход Русия с невиждан ход Москва превключва на режим СССР Талантлив актьор почина само на 35 години Талантлив актьор почина само на 35 години Причината за смъртта му не е ясна, но най-вероятно се е борил с тежко заболяване Лидерите на Г-20 в Рио де Жанейро зоват за мир в Украйна, а Байдън се обърка и тръгна към джунглата Лидерите на Г-20 в Рио де Жанейро зоват за мир в Украйна, а Байдън се обърка и тръгна към джунглата US президентът отново отказа да коментира решението за удари по Русия с далекобойни американски ракети, а противниците му намесиха „дълбоката държава“ Взрив на автомобил пред училище в Китай, много деца са ранени Взрив на автомобил пред училище в Китай, много деца са ранени На кадрите от Чандъ, публикувани в социални мрежи, се виждат тичащи в паника ученици Българите луднаха по този продукт на пазара в Одрин Българите луднаха по този продукт на пазара в Одрин Търговците ликуват заради завръщането на туристите от България Илон Мъск даде мъжка дума, че ще произвежда автомобили „Тесла“ в България Илон Мъск даде мъжка дума, че ще произвежда автомобили „Тесла“ в България Най-после той е тук - в най-старата, но и в най-изостаналата в ЕС държава - с най-фините жени и най-ръбатите мъже Побесня, че й казват, че е мъж и... Побесня, че й казват, че е мъж и... "Ще се видим в съда", каза олимпийската шампионка Иман за журналистка Москва размаха пръст Москва размаха пръст Възможен е кошмарен сценарий - Трета световна война Феновете на бирата ще настръхнат от това Феновете на бирата ще настръхнат от това Американски изследователи попариха любителите на пивото
Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Санитарите ще дойдат, за да изнесат трупа на парламентарната демокрация Виц на деня Виц на деня При един художник идва млада и красива мадама. Той и предлага кафе. В един момент поглежда през прозореца и подскача:
- Жена ми! Моля ви съблечете се по-бързо, защото кой знае какво ще си помисли!
Виц на деня Виц на деня - Защо е толкова малко брюкселското зеле?
- Защото на балконите в Белгия няма място за големи бидони.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук На някои жени, заради това което умеят, може да им се прости всичко, което не умеят.

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори