Абсурдна наредба задължава лекарите да качат скъпата си апаратура на джета, за да спасяват удавници
Браншът както страда заради липсата на обслужващ персонал, а ни задължават на всеки пет поста да има лекар, жалва се експертът по водно спасяване Иван Георгиев
Промените в Наредбата за водно спасяване ни задължава да придвижваме скъпоструващата медицинска апаратура на високопроходима техника по плажа, или на спасителния джет. Това е непосилно и опасно за техниката, а така също и за персонала. Това каза пред Нова телевизия управителят на спасителната служба в Слънчев бряг Иван Георгиев.
Той коментира, че абсурдната наредба задължава спасителните служби и да имат лекар на всеки пет поста на плажа, а това било невъзможно, тъй като медиците, които работят в медицинските центрове, трябвало вкупом да си вземат отпуски.
Новите изисквания за спасителите може да блокират летния сезон
Водещите на „Здравей, България“ пък изтъкнаха, че медицинските лица на плажа вече ще трябва да се придвижват с джетове, вместо с линейки и припомниха, че досега част от концесионерите на плажовете обезпечаваха медицинската помощ за тях, като сключват договор с линейка, която да обслужва няколко плажа.
Промените в наредбата на практика са в сила от 5 април, а експертите искат тя да бъде отложена поне с 1 година, за да може да се нагодят за нея, уточни кореспондентът Цеца Алексова.
„Нормативните актове е нормално след края на съответния сезон да бъдат анализирани и приемани, за да може спасителите или стопаните на плажа, на хотелите в туристическия бранш да извържат подготовка за следващият. Така направените в последния момент промени ще окажат влияние върху живота и здравето на посетителите нашите плажове”, каза пък Иван Георгиев.
„Желателно е медицинският екип максимално бързо да стига до мястото на инцидента, но начините, по които е записано в нормативния акт, са тревожни. Този медицински служител ще стигне с чантата за спешна помощ на джет или по суша, но трябва да носи със себе си и необходимата апаратура“, добави той.
„Този човек трябва да бъде максимално бързо транспортиран до медицинския пункт, а в нормативните документи няма изискване за медицински или реанимационен пункт, т.е. си задавам въпроса дали тази техника ще седи върха АТВ-то или джета, а не на подсигурено място в реанимационен пункт”, изтъкна експертът по водно спасяване.
„Браншът както страда заради липсата на обслужващ персонал, така си представете как тези лекари, които са работещи на постоянни договори към медицинските заведения, трябва да си вземат отпуски. Според наредбата, на всеки 5 поста трябва да има медицинско лице. Това означава на този плаж да съберем повече персонал от плажуващите“, каза още той.