Редки птици измират в Бургас
Зачестяват подадените в РИОСВ-Бургас сигнали за пострадали птици. Изтощен бял ангъч беше намерен днес на северния бургаски плаж. Птицата е настанена във волиерата в Природозащитен център „Пода“. Бял щъркел с наранено крило, намерен в района на 5-ти километър, беше изпратен вчера за лечение и възстановяване в Спасителния център в Стара Загора.
Прострелян голям корморан беше открит днес край Сарафово. Видът е широкоразпространен, но въпреки това, Законът за биологичното разнообразие забранява улавянето или убиването на птици, естествено срещащи се в диво състояние с каквито и да е уреди, средства и методи. През последната седмица са намерени мъртви млад розов пеликан и горска ушата сова, вероятно ударена от автомобил. Совата е предадена на Природонаучния музей в Бургас за попълване на колекцията.
През декември в РИОСВ-Бургас постъпи информация за осем ранени и пет мъртви защитени птици от видовете белоглав лешояд, скален орел, обикновен мишелов, бял ангъч. Ранените екземпляри бяха настанени в Спасителния център за диви животни в Стара Загора, а мъртвите лешояди бяха изпратени в същия център за аутопсия и установяване причината за смъртта. По данни на Сдружение „Зелени Балкани“, работещи по проект „Завръщането на лешоядите в България”, причина за загубата на птиците е електропроводно трасе в близост до адаптационната волиера край Котел. Своевременно бяха предприети мерки от страна на „EVN България“ за изолиране на четири бетонни стълба по трасето, където са открити телата на птиците. Предстои изолаторите да бъдат допълнително удължени, за да ограничат риска за големи птици като белоглавите лешояди.
Поради ниските температури и замръзването на водоемите се очаква сигналите за бедстващи птици да се увеличават. Лице, което е намерило ранен или мъртъв екземпляр, е длъжно да уведоми за това най-близката РИОСВ или държавно лесничейство.