Статистика показа: Друсаме се под евронормите, но пием като за световно
В Европа най-често посягат към канабиса, у нас на мода е амфетаминът
Все повече случаи на остри интоксикации след употреба на психотропни вещества регистрират здравните власти у нас. Къде се намираме в евронормите по прием на наркотици и пиене на алкохол?
Острата интоксикация може да доведе до различни по тежест увреждания, като може да предизвика и смърт. От данните за последните три години е видно, че с всяка следваща броят на тези отравяния се покачва с над 1000 случая. Като период от годината, остри интоксикации се регистрират най-много през летните месеци, предава dnes.bg.
През миналата година до 80% от всички 12 хиляди случая довели до остри отравяния се е стигнало след употреба на алкохол, съобщава Нова тв. При 13% причината е била наркотици, а 7% от случаите се дължат на комбинацията между двете.
Разбивката по пол и възраст показва, че интоксикираните деца до 15-годишна възраст са колкото и тези между 16 и 18 години.
Според изчисленията на платформата за събиране на данни Статиста най-разпространен в Европейския съюз е канабисът. В България обаче, употребата му е била под средната за общността. При кокаина страната ни се доближава до средните стойности за Европа, а първото място е за Нидерландия.
Там за година, кокаин са използвали близо 5% от 25-29-годишните. Такъв е процента и на използвалите амфетамини сред тях. Именно амфетамините са тези, които пък у нас се употребявали повече, отколкото средно в Европа.
Що се отнася до най-малките, по данни на Националната пациентска организация, у нас те посягат първо към инхаланти – от рода на райски газ. Година по-късно пробват канабис, а на 16 е първата употреба на стимуланти като кокаин, амфетамини и екстази.
Но ако при употребата на наркотици се движим по-скоро под и около средните стойности за Европа, що се отнася до алкохола, нещата са съвсем различни. Последното проучване на Световната здравна организация по темата показва, че най-много спиртни напитки в света, пият европейците.
В класация, която обхваща 53 държави от цяла Европа, Русия и бившите съветски републики в Централна Азия, България заема осма позиция.
Ма то....и млякото не ги решава.....