Да допринесем за рециклиране на отпадъците и кръговата икономика - част VII, биоразградими отпадъци
Настоящата статия е седмата от поредицата от 8 статии, които се реализират в рамките на провежданите кампании за повишаване на осведомеността по отношение на кръговата икономика и рециклирането на отпадъци, по проект № BGENVIRONMENT-3.001-0012 „Следващите поколения в община Поморие – по-отговорни при използването на ресурсите и въвлечени в трансформацията към кръгова икономика чрез образователни, осведомителни и промоционно-демонстрационни мерки“, финансиран по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., изпълняван от Бенефициент – Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата, в партньорство с: International Development Norway AS, Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“, гр. Каблешково и Детска градина „Сребърно звънче“, с. Страцин.
Основната цел на проекта е разработването и провеждането на различни образователни кампании за повишаване на осведомеността по отношение на управлението на ресурсите, рециклирането на отпадъците и кръговата икономика сред разнородни образователни институции в община Поморие, в това число 12 училища, 7 детски градини и сред широката общественост.
Основната цел на мерките, насочени към този вид отпадъци, е да се намалят поетапно количествата на биоразградимите отпадъци, предназначени за депониране, като така ще се намали и образуването и освобождаването в атмосферата на парникови газове от депата.
Разхищението на храна е сериозен проблем, водещ до образуване на големи количества хранителни отпадъци, това оказва натиск върху ограничените природни ресурси на планетата и има сериозни икономически и социални последици. Храната се пилее на всяка една стъпка по пътя от производителя до крайния потребител. Най-големи загуби обаче се регистрират от домакинствата (те отговарят за около 53% от хранителните отпадъци).
Почти 59 млн. тона хранителни отпадъци се генерират в ЕС всяка година. Това е приблизително 131 кг. на човек. Целта, определена от ЕС е за намаляване наполовина на хранителните отпадъци на глава от населението до 2030 г.
Постигането на тази цел зависи от отговорното и разумното потребление на всеки от нас.
Съществуват различни варианти и технологични решения за третиране на биоразградимите отпадъци. Разделното им събиране се прилага с цел тяхното компостиране или анаеробно разграждане. Чрез анаеробни инсталации се произвежда компост и биогаз за производството на електрическа енергия.
Компостирането при домашни условия често се счита за най-полезния от екологична гледна точка начин за справяне с битовите биоразградими отпадъци, тъй като намалява емисиите и разходите, свързани с транспортирането на компоста, гарантира внимателен контрол на използваните материали и увеличава осведомеността на потребителите по проблемите на околната среда.
Тук можете да се запознаете с основните правила за компостиране при домашни условия.
Вижте още интересна и полезна информация по темата на официалната интернет страница по проекта – www.ekoinitsiativi.com и в Youtube канала на Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата.