Да допринесем за рециклиране на отпадъците и кръговата икономика - част VI, батерии
Настоящата статия е шестата от поредицата от 8 статии, които се реализират в рамките на провежданите кампании за повишаване на осведомеността по отношение на кръговата икономика и рециклирането на отпадъци, по проект № BGENVIRONMENT-3.001-0012 „Следващите поколения в община Поморие – по-отговорни при използването на ресурсите и въвлечени в трансформацията към кръгова икономика чрез образователни, осведомителни и промоционно-демонстрационни мерки“, финансиран по Програма „Опазване на околната среда и климатични промени“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г., изпълняван от Бенефициент – Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата, в партньорство с: International Development Norway AS, Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“, гр. Каблешково и Детска градина „Сребърно звънче“, с. Страцин.
Основната цел на проекта е разработването и провеждането на различни образователни кампании за повишаване на осведомеността по отношение на управлението на ресурсите, рециклирането на отпадъците и кръговата икономика сред разнородни образователни институции в община Поморие, в това число 12 училища, 7 детски градини и сред широката общественост.
Батерията е сред важните и значими изобретения, направени от човечеството. Усъвършенстването на батериите обаче изминава дълъг път, за да достигнат до вида, в който ги познаваме днес.
С бързия напредък на технологиите и нарастващото използване на преносими електронни устройства като смартфони, лаптопи и таблети, батериите се превърнаха в незаменима част от ежедневието ни.
Очаква се световното търсене на батерии да се увеличи 14 пъти до 2030 г. Интересът към батериите е воден от ръста на цифровата икономика, от нуждата от автомобили с ниски емисии и от проблема със съхраняването на енергията от възобновяеми източници, която не е налична през цялото време.
С нарастването на използването им обаче се увеличава бързо и количеството на негодните за употреба батерии и акумулатори.
Батериите съдържат опасни вещества като метали, живак и кадмий, които могат да проникнат в почвата и водата, предизвиквайки загуба на биологично разнообразие и замърсяване на околната среда. Батериите представляват опасност и за човешкото здраве, ако не бъдат правилно изхвърлени или рециклирани.
През 2020 г. близо половината (47%) от преносимите батерии и акумулатори в ЕС са били събрани за рециклиране. Процесите за рециклиране на батерии се различават за всеки вид, тъй като продуктите съдържат различни метали и други съставки. Процесът включва извличане на различните материали, които съдържат, като по този начин се намалява необходимостта от експлоатация на нови природни ресурси.
Рециклирането на батерии позволява повторното използване на ценни материали като литий, кобалт и никел. Този процес не само намалява количество отпадъци, които се изхвърлят на депата, но и спомага за намаляване на емисиите на CO2 и други вредни вещества, отделяни при добива и производството им от нови суровини.
Необходимо е всички ние да вземем активно участие в този процес, като се уверим, че изхвърляме използваните батерии на правилното място.
В множество магазини в България вече има специални контейнери, в които можем да занесем ненужните батерии.
Потърсете информация къде във Вашата община се предават разделно събрани негодни за употреба батерии и акумулатори от домакинствата.
Още информация за новите правила на ЕС относно батериите можете да видите в следната инфографика.
Вижте още интересна и полезна информация по темата на официалната интернет страница по проекта – www.ekoinitsiativi.com и в Youtube канала на Основно училище „Христо Ботев“, с. Бата.