Измамниците раздават пари, докато жертвите не попаднат в капана
След като наивниците започнат да инвестират, престъпниците изчезват с парите
Каква е новата схема "за бързо забогатяване"
Нова измамна схема в Интернет навлиза у нас. Измамниците започнаха да раздават пари, за да могат да спечелят доверието на жертвите. Веднъж хванати в капана, потърпевшите започват да инвестират големи суми, а след това мошениците изчезват безследно, съобщава Нова телевизия.
IT специалистът Анна Рожкова не подозирала, че може да се оплете в пипалата на онлайн измамници. Всичко започнало точно преди седмица, когато получава известие в WhatsАpp.
"Попитаха ме дали имам свободно време. Много лесни задачи, за които лесно се получават пари. За много кратко време сумите ескалираха", разказва Анна Рожкова, която стана жертва на кибер измамата.
Съобщението с произход от Йемен гласи, че може да се печелят между 5 и 100 евро на ден. Анна само трябва да хареса няколко видеа в YouTube и тя приема задачата.
"И моментално по сметката ми в Revolut дойдоха 5 евро. Веднага ги получих, а реално своето време, което инвестирах, беше няколко секунди. Просто няколко клика. Всъщност идеята е, че там има нива. Първото ниво получава едно евро за видео и после са по-големи сумите", твърди Анна.
След като вдига нивото я добавят в Telegram групата “Ежедневни задачи”. Там вижда при каква вноска колко пари може да спечели. Комисионните варират от 52 до 15 000 евро. За да не прави голям риск програмистката инвестира в по-ниските нива. И започва да печели.
"Аз бях на ВИП 2, когато изпратих 90 лева и получих 72 евро като печалба от това. Бях вкарана в група от 5 души. Групова задача, където инвестицията беше 1280 лева. Аз казах, че нямам такива пари, и отговорът беше: "Всички се стараем, когато работим. Трябва да полагаме усилия. Положете усилия да ги намерите. Може да попитате приятели. Както досега - ще ви върнем повече", твърди тя.
Когато сумите станали по-сериозни, добрият тон загрубял. "Тогава казах, че това за мен е измама, че ще се обърна към медиите. Тогава започнаха да ме заплашват с адвокати. Уверяваха ме, че до три дни ще се свърже юрист с мен. След няколко часа ми писаха:"Намерихте ли пари или адвокат да се свърже с вас?", разказва Анна. По думите ѝ тя все още не се е свързала с властите, тъй като "това се случило преди няколко дни" и първият ѝ контакт бил екипът на NOVA.
С етичния хакер Симеон Нгуен екипът на Нова телевизия тръгна по дигиталните следи на престъпниците.
"Информацията сочи към азиатски държави. Най-вероятно Китай. Забелязах, че от IP-тата - едното е в Хонконг, а другото в Токио. Това е доста често срещана техника - “нещо за нещо”. Да те примамят, да те хванат на кукичката и след това да те ударят по-сериозно", твърди той.
На пръв поглед пирамидната схема изглежда добре организирана и с голям екип.
„Възниква въпроса дали са много хората, или един човек, който изпълнява различни роли. Колкото повече хора вкарват в измамата, става все по-заплетена и изглежда по-легитимна, отколкото, ако е просто един измамникът“, коментира Нгуен.
„Измамниците карат жертвите да харесват видеоклипове в YouTube. Те са професионално заснети и са с повечко гледания“, добавя той.
Анна е инвестирала 100 евро и е спечелила 80 лева. На загуба е със 120 лева, които се съмнява, че някога ще й бъдат върнати. Тя не се се срамува, че е програмист, попаднал в капана на измамници.
„Лесни пари не се дават. Това трябва да е голям червен флаг. Може би се хванах заради това, че започнах да получавам пари от тях. Искам да дам гласност, защото много хора има опасност да се подведат“, каза още младата дама.
Ако не може да си опазиш парите тогава не ги заслужаваш. Страх и Алчност!
Тая щом се води IT специалист си представям какво ще е нивото на компанията, за която работи....Булкааа, ама мно'о си проста, Анке ле, ама МНОГО!!!
Класически пирамиди. Човек с мининално образование и познание следва да се усети.
Жалко, че много Българи нямат минимални образование и дори хвърлят пари през терасата.