„Камчия“ е наполовина празен след сухата зима, надвисва нова опасност от водна криза
Надеждата е т. нар. черешови дъждове да позакрепят положението
Сухата зима тази година повдига въпроса налице ли е нова опасност от водна криза в Бургаско. Притеснения буди сравнително ниският обем на ключовия за региона язовир „Камчия“.
Ситуацията напомня на тази в периода 2020 – 2021 г. Тогава бе надвиснала сериозна опасност от недостиг на питейна вода за Южното Черноморие. В началото на 2021 г. обаче времето бе благосклонно и след обилните валежи от сняг и дъжд „Камчия“ бързо се напълни.
Сега обаче ситуацията отново е обезпокоителна, сочи справка на „Флагман“.
Наличният полезен обем на язовира към момента е под 50%, а това не е добър сигнал за този период на годината. Всъщност нивото се задържа приблизително такова вече няколко месеца – от декември насам, което означава, че в този период притокът е бил почти колкото е бил и разходът.
Към 8 април наличният полезен обем в „Камчия“ е 76,9 млн. куб.м, което се равнява на 48.8%. Средноденонощният приток в този ден е бил 0,886 кубика в секунда, а разходът – 2,344 кубика.
За кризисната 2020 г. данни могат да бъдат открити на сайта на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) най-рано за 4 май. Тогава наличният полезен обем е бил 81,044 млн. куб.м – повече спрямо сегашната стойност. Вероятно погрешка тогава е изчислено, че делът му е бил 34,70% (изчислението е направено спрямо общия, а не спрямо полезния обем на „Камчия“). Всъщност е бил над 50%.
Към 5 април 2021 г. язовирът е бил с наличен полезен обем над 160 млн. кубика и е преливал.
Към 5 април 2022 г. стойността е била 158,2 млн. кубика и „Камчия“ отново е преливал.
Към 5 април 2023 г. наличният полезен обем е бил 98,8 млн. кубика – 62,72%.
В месечния информационен бюлетин на МОСВ за състоянието на водите за април 2024 г. се посочва: „Част от язовирите са със запълване по-ниско спрямо същия период на предходни години, в т.ч. „Тича“, „Камчия“, „Ясна поляна“, „Асеновец“, „Домлян“, „Пясъчник“. Във връзка с горното, в МОСВ бяха проведени срещи с представители на МРРБ, „Български ВиК Холдинг“ ЕАД и ВиК оператори/„ВиК-Бургас“ ЕАД, „ВиК-Варна“ ООД, „ВиК Сливен“ ООД и „ВиК-Шумен“ ООД/ и с представители на МЗХ и „Напоителни системи“ ЕАД. Институциите са уведомени, че с цел обезпечаване на водовземането през годината, за язовирите с нисък обем и малък постъпващ приток ще бъдат редуцирани количествата за водоползвателите, в съответствие с утвърдения годишен график за 2024 година и съответната обезпеченост на притока.“
Припомняме, че „Камчия“ захранва и ВиК-Варна, както и ВиК-Сливен.
В месечния бюлетин за април се посочва конкретно, че „във връзка с ниския обем и малък приток“ на яз. „Камчия“ заявката на ВиК-Бургас е редуцирана от 4,000 млн. на 3,600 млн. куб.м, заявката на ВиК-Варна е редуцирана от 3,200 млн. на 2,700 млн. куб.м, а заявката на ВиК-Сливен е редуцирана от 0,030 млн. на 0,020 млн. куб.м.
По време на кризата през 2020 – 2021 г. бяха отпуснати средства, за да може малките язовири за напояване в Бургаско „Ахелой“ и „Порой“ да бъдат реконструирани, така че да може да се ползват и за питейни нужди. Към момента обаче процесът все още не е завършил.
Надеждата е в т. нар. черешови дъждове през юни, които евентуално да позакрепят положението с „Камчия“.
Какво се промени за 20 дни, та изведнъж надвисна такава угроза?
Няма да имат време да се преоблекат за следващия скандал, за да дрънкат по телевизора колко са честни и почтени, и че кражбите не са кражби, а снимките не са снимки. Няма такива объркани губещи като ПП.
Крадат с гъзовете си Пуделите на Прокопи!
За едни бързи пари и далвера, ще унищожат България,защото са мигранти и еничари, слуги на чужди НПО-та!
Казват, че ВЕЦ "Камчия" произвежда толкова ток, колкото е потреблението в морските ни градове.
Това коментира във "Фейсбук" съпредседателят на "Зелено движение" Владислав Панев.
Само че като съпоставим издадените гаранции за производство за този ноември спрямо същия месец при предишни години, сега е много по-малко.
Логичният извод е, че през периода 2017-2019 е източван много повече ресурс от необходимото. По вина на държавата разбира се, тя дава разрешителните.
Дали под частен натиск или не - няма особено значение. При това тази енергия се изкупува на субсидирани цени, горе долу двойно над пазарните. Един вид плащаме, за да ни поставят под риск за воден режим.
Както се казваше в рекламата, сега рискът е за Бургас, скоро и за други градове.
Ето и разрешеното производство на енергия от Камчия през месец ноември за последните години:
2017 - 435 мгвтч
2018 - 410 мгвтч
2019 - 398 мгвтч
2020 - 154 мгвтч.
Вижда се, че дори и с малка част от произведената електроенергия през предишни години, потребителите имат достатъчно вода. Тук издиша тезата, че през ВЕЦ минава само толкова вода, колкото е реалното потребление.
Това сега може да е така, но е след дъжд качулка, а Тадъръков си опъва парите, много го е.е за сезона и хората
И тъпите хора всеки ден си мият колите на 20+ години и ги търкат, вместо да прочетат някоя книга.
Хубаво е и народа да се научи да пести. Домакинства с 4 човека да ползват по 12-15 кубика вода е безразсъдно. Влагането на средства за водоспестяващи душове, термостатични смесители, перлатори и казанчета има голям ефект и се избива във времето.
Ама късно ще се осетят някой хора .
Има един филм " ледени торнада " . Във всеки филм има и по малко истина ;) .
и така до края на света