×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Земетресение с магнитуд 4 е регистрирано рано тази сутрин в близост до турския егейски град Измир
  • Администрацията на Тръмп замрази финансирането за „Харвард“
  • Сръбският парламент гласува състава на новото правителство
  • Правителството подписва договор за търсене на нефт и природен газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“
  • Пълна забрана за риболов в Черно море, Дунав и водните обекти в страната
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ако се остави нелекувана, астмата може необратимо да увреди бронхите


Ако се остави нелекувана, астмата може необратимо да увреди бронхите
Д-р Ирина Янчева е част от екипа на Отделението по вътрешни болести на МБАЛ „Бургасмед“, преглежда и в ДКЦ на лечебното заведение
08 Април 2024, Понеделник, 10:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Сънната апнея поражда сериозни опасности за здравето и увеличава риска от сърдечни заболявания и метаболитни нарушения

Д-р Ирина Янчева е част от екипа на Отделението по вътрешни болести на МБАЛ „Бургасмед“, преглежда и в ДКЦ на лечебното заведение. Завършва Медицински университет София през 1990 г., а специалностите Вътрешни болести и Пулмология и фтизиатрия придобива съответно през 1997г. и 2000г. Д-р Янчева извършва лечение и консултации при остри и хронични белодробни заболявания, работи и по НЗОК. Член е на Български лекарски съюз. Има многобройни участия в конгреси и симпозиуми по специалността.

- Д-р Янчева, работите в обновения сектор Пулмология на МБАЛ „Бургасмед“ и извършвате амбулаторни прегледи в ДКЦ на същото лечебно заведение. Какви са най-честите дихателни усложнения сред вашите пациенти в момента, когато грипната вълна вече е затихнала и случаите на ковид са пренебрежимо малко?

- Характерен белег на респираторните инфекции в последните години е бронхообструкцията, характеризираща се с пристъпна кашлица, персистираща дълго време след заболяването. При малка част от пациентите се стига и до класически астматични пристъпи със свирене в гърдите, чувство за стягане и недостиг на въздух. Поради тази причина и тази година по време на грипната епидемия имахме доста пневмонии като усложнение, тъй като назначаването на антибиотична терапия без адекватна дезобструкция не е достатъчна. Затова е уместно пациентите с кашлица, неповлияваща се от стандартното лечение, особено с пристъпен характер, да се консултират с пулмолог преди да бъде назначена антибиотична терапия, която в много от случаите е излишна.
 
- Кои от белодробните заболявания могат да бъдат предотвратени и доколко сами си „помагаме“ да се разболеем?

- Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е една от тях. Това е заболяване на белите дробове, което се характеризира с ограничение на въздушния поток в дихателните пътища - частично или напълно необратимо. Ограничението на въздушния поток се дължи на възпаление на белодробната тъкан (паренхим), породено от вдишването на газове и частици от околната среда.
Повече от 10% от българите над 40-годишна възраст страдат от ХОББ. Броят на пациентите у нас е по-голям в сравнение със средния за Европа - между 4 и 6%. Като основна причина за това се посочва масовата употреба на тютюн в България, тъй като основният екзогенен рисков фактор, причиняващ ХОББ е тютюнопушенето. Около 15% от всички пушачи развиват болестта. Затова някои наричат ХОББ “болест на пушачите”.
ХОББ е често срещано респираторно заболяване и по данни на Световната здравна организация (СЗО) смъртните случаи в резултат от него през 2019 г. са около 3.23 млн. души.
Болните с ХОББ най-често са мъже, над 50 години, пушачи, които се оплакват от кашлица, отделяне на храчки и прогресивно нарастващ задух. Страдащите от това заболяване трябва да посещават пулмолог два пъти годишно за извършване на клиничен преглед и спирометрия, както и всеки път при засилване на оплакванията. Веднъж на всеки две години се прави рентгенография на гръден кош и бял дроб. Характерно е, че наблюдението на болните с ХОББ продължава до края на живота им.
 
- Каква е причината за бронхиалната астма и как се лекува?

- Бронхиалната астма е често срещана хронична възпалителна болест, която се характеризира с повтарящи се симптоми от страна на дихателната система - кашлица, задух, свирене в гърдите, в резултат на обструкция (стесняване) на дихателните пътища.  Обструкцията при астмата обикновено е обратима, но ако се остави нелекувана, хроничното възпаление може да доведе до необратима обструкция на бронхите, поради ремоделирането на въздушния път.
Причината за поява на астма е комбинацията от генетични (наследствени) фактори и фактори на околната среда. По-често се среща при жените.

Предразполагащите фактори за бронхиалната астма са наличие на алергии, затлъстяване, прием на медикаменти (бетаблокери, нестероидни противовъзпалителни – аспирин, нурофен), силни емоции и стрес, хормонален дисбаланс, някои хранителни добавки и консерванти, гастроезофагеален рефлукс. В същото време фактори като алергени, професионални замърсители, тютюнев дим, силни миризми, замърсяване на околната среда и инфекции на дихателните пътища могат да предизвикат астматичен пристъп, ако се вдишат в значителни количества.
Асмата, е най-честата болест в ранна детска възраст и обикновено е вирус-индуцирана. Много често при вирусни инфекции децата имат и свирене в гърдите, задух, дразнеща кашлица. Астмата с ранно начало е детската астма, която често при тръгване на училище изчезва. Това е разпространено в обществото с израза „астмата, която се израства“.

Но това невинаги е така. Правилно предписаното лечение от пулмолог и съдействие от страна на пациента водят до поддържане на добро общо състояние. Астматиците подлежат на периодични прегледи и проследяване на състоянието им. Ако тези условия за добър контрол на астмата са изпълнени, животът на пациента с бронхиална астма не се различава от този на здравия човек.

- В кои случаи препоръчвате климатолечение и изобщо каква е най-добрата превенция за белодробните заболявания?

- Целта на климатотерапията е чрез подбор на климатична среда и определени фактори да се предизвикат реакции на адаптация чрез закаляване и повишаване на защитно-приспособителните сили на организма. Подходяща е както за хроничните белодробни заболявания, така и за острите в рековалесцентния период. Преди да се насочат пациентите за климатолечение е необходимо да се консултират с лекар специалист по физикална и рехабилитационна медицина, за да се избере най-подходящият климатокурорт за състоянието им.
 
- Специалист сте и при лечението на сънна апнея. Дали хъркането нощем е достатъчно обезпокоителен симптом, който да сигнализира на човек, че е нужно да посети кабинета ви?

- Обструктивната сънна апнея е често срещана болест, която се характеризира с повтарящи се епизоди на частично отслабване или пълно спиране на дишането по време на сън с продължителност 10 или повече секунди. То е свързано с ограничено или пълно прекъсване на дихателния поток към долните дихателни пътища, хипоксемия (ниско ниво на кислорода в кръвта) и микросъбуждания.

Сънната апнея може да доведе до безсъние от постоянните нощни прекъсвания и липса на дълбок сън. Липсата на сън е свързана с далечни последици за здравето, които засягат човека физически, психически и емоционално и в резултат на това сънната апнея е свързана с различни здравословни проблеми.

Поради нарушения на кислородния баланс в организма, нелекуваната сънна апнея поражда сериозни опасности за здравето и може да увеличи риска от редица заболявания – сърдечни, диабет, метаболитни нарушения, инсулт, нарушения на паметта и концентрацията, еректилна дисфункция, депресия, дори, макар в по-редки случаи, да доведе до внезапна смърт.
За диагностика на умерена и тежка форма на обструктивна апнея (но не и на централната апнея) се използва респираторна полиграфия, тъй наречената слипапнея холтер, регистрирайки кислородната сатурация, въздушния поток, дихателните движения, поява на хъркане и сърдечната честота.

Най-често прилаганите и най-ефективни средства за лечение са специални РАР апарати - CIPAP, а когато се налага и BIPAP. Назначаването и проследяването се извършва от лекар специалист.


В категории: Здраве


Иска да се пенсионира
Иска да се пенсионира 15/04/2025, Вторник 21:33 0
Съседи със страхотен рекорд
Съседи със страхотен рекорд 15/04/2025, Вторник 21:00 0
Нагло престъпление в Пловдив
Нагло престъпление в Пловдив 15/04/2025, Вторник 19:40 0
Каза за скандала с езика
Каза за скандала с езика 15/04/2025, Вторник 19:00 0
Голям рев в "Ергенът"
Голям рев в "Ергенът" 15/04/2025, Вторник 18:24 0
България Всички новини
Кабинетът „Желязков“ е вече правителство на малцинството, но остава на власт Кабинетът „Желязков“ е вече правителство на малцинството, но остава на власт ГЕРБ, БСП и ИТН призоваха другите партии в парламента за подкрепа, за да стане България част от еврозоната От АПИ с важна информация за "Хемус" От АПИ с важна информация за "Хемус" Утре за ремонт на асфалтовата настилка последователно ще се ограничи движението за всички автомобили в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на магистралата Бургаският окръжен съд не даде детето на Велико Минков Бургаският окръжен съд не даде детето на Велико Минков Не виждам друг изход от това дело, освен бащата да го спечели, каза адвокатът на бившия депутат след 6-часовото заседание заседание Агресивен мъж счупи носа на шофьор на автобус Агресивен мъж счупи носа на шофьор на автобус В област Кюстендил Разкри защо не говори на български Разкри защо не говори на български Ситуацията с Фарниев е деликатна Разтърсващи подробности за бягството на момче от детска градина в София Разтърсващи подробности за бягството на момче от детска градина в София Малчуганът се "похвалил" на приятели какво ще стори България няма да продава реакторите за АЕЦ „Белене“ България няма да продава реакторите за АЕЦ „Белене“ Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е подкрепил идеята, но решението за това ще вземе  Съветът за съвместно управление Нагло престъпление в Пловдив Нагло престъпление в Пловдив 19-годишен открадна телефона на жена в автобус Днес е един велик ден за България! Подписаха за „Хан Тервел“ и се очаква да открият газ за милиарди Днес е един велик ден за България! Подписаха за „Хан Тервел“ и се очаква да открият газ за милиарди На разстояние от 30-50 км от края на блока има установени находища, каза енергийният министър. Част от тях дори вече турците добиват, а други тепърва разработват Каза за скандала с езика Каза за скандала с езика Новиков счита, че някои борци на България са тормозени
Дългогодишен брак се разпадна, защото жена сподели, че... Дългогодишен брак се разпадна, защото жена сподели, че... Деликатна ситуация в САЩ Спират грантове за България, Рубио реже $1,7 млн. от програмата за медийна грамотност Спират грантове за България, Рубио реже $1,7 млн. от програмата за медийна грамотност Решението на Държавния департамент засяга и различни проекти, а сред потърпевшите е и Американският университет в Благоевград Съседи със страхотен рекорд Съседи със страхотен рекорд Партизан Белград с невероятен хеттрик, феновете на "гробарите" обичат много клуба и баскетбола Един от най-силните хора в САЩ с тежки думи за Зеленски Един от най-силните хора в САЩ с тежки думи за Зеленски Ванс с остър коментар Мигрант накълца лицето на полицай в Катания Мигрант накълца лицето на полицай в Катания Нападателят е неутрализирън с тейзър Тръмп поряза Харвард с $2,2 милиарда - защо това може да излекува Америка Тръмп поряза Харвард с $2,2 милиарда - защо това може да излекува Америка Големите университети в САЩ отдавна се превърнаха в гнезда за идеологически терор Появи се инкогнито на интересно място Появи се инкогнито на интересно място 43-годишната принцесата на Уелс, която е съвместен председател на скаутите, се срещна с главния скаут Дуейн Фийлдс близо до брега на езерото Уиндърмиър Важен ден очаква всички зодии Важен ден очаква всички зодии Това е хороскопът за днес от астролога Петя Георгиева Той разчита само на българчета и отборът му играе хубав футбол Той разчита само на българчета и отборът му играе хубав футбол Дано повече отбори правят като нас, каза Венци Стефанов Те нямаше да са супер звезди, ако не беше случайността Те нямаше да са супер звезди, ако не беше случайността Какви са истинските професии на турските актьори
Жечо СТАНКОВ, министър на енергетиката Жечо СТАНКОВ, министър на енергетиката БОТАШ води „Булгаргаз“ към фалит. ПП и кабинета на Гълъб Донев ни вкараха в капан Виц на деня Виц на деня - Скъпа, какви са тези подаръци в коридора?
- Не ги пипай! Те са за нашата готвачка, за чистачката и детегледачката!
- Ама ние нямаме такива!
- Как да нямаме? А аз?
Виц на деня Виц на деня Мъж и жена на вечеря. Тя му вика:
- Я кажи нещо, дето ще ме направи щастлива и тъжна едновременно!
- Ми... още си готина за възрастта си!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Април е като жената - никога не знаеш какво да очакваш!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори