ГЕРБ искат назначения в регулаторите веднага, макар че отиваме на избори - ПП-ДБ са против
Кирил Петков настоя президентът да побърза с консултациите за служебното правителство, за да може изборите да са "2 в 1"
ГЕРБ предлагат да започнат веднага назначенията в регулаторите, въпреки че парламентът не успя да излъчи правителство и се отива на нови предсрочни избори. Предложението дойде от председателя на партията Бойко Борисов, който говори пред репортери в Народното събрание.
"Сега е времето да си решиме регулаторите заедно, да си решиме поправките по механизма - вече имаме одобрен... Нищо не се е случило фатално. Няма да са един-два месеца министри. Просто няма да пътуват един-два месеца, защото се видя, че най-успешното, което правят, е пътуванията - в чужбина, разбира се. В чужбина, не в България", каза дяволито Борисов по адрес на ПП-ДБ.
Последва коментар от парламентарната група на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) в лицето на нейния съпредседател Кирил Петков. Той не одобри офертата на Борисов и обясни, че това е предложение „в мътна вода риба да се лови“.
Петков не е съгласен и с ГЕРБ да отидат заедно с предложение при президента във връзка с назначаването на служебното правителство, което ще е по нови правила.
"Аз мисля, че всеки трябва да си поеме в момента отговорността по институция. В момента е ред на президента. Другото, което обаче не съм съгласен, е, че сега, докато е мътна водата - преди избори, кампании и т.н., да се опитваме регулаторите на бърза ръка да се направят... Договорът, споразумението, което предлагахме на ГЕРБ и което не се подписа от ГЕРБ, беше да има една много ясна, прозрачна процедура. Ние няма да се съгласим сега, на бърза ръка някакви регулатори да бъдат назначени без ясните правила, ясната процедура, а това отнема време. Така че, няма да стане от наша гледна точка в мътна вода риба да се лови", изкоментира Кирил Петков.
Той изрази надежда, че консултациите при президента за служебния премиер и служебното правителство ще се случат в бърз порядък, за може изборите да са "2 в 1". Иначе трябвало да се дадат допълнителни 100 милиона лв., ако вотовете за българския и европейския парламенти не са заедно - в един ден.
ПП-ДБ били притеснени и че потенциалните кандидати за служебни премиери (след промените в Конституцията - б.а.) били партийно оцветени. И това трябвало да се промени.
Гледайте тук:
Ние показахме, че се борим за това страната да излезе от корупционното блато, в което е затънала. Това може да стане само през институционални реформи. Това сложихме на масата с нашето предложение за споразумение. Именно за него ще искаме мандат от избирателите – да ни дадат силата да наложим този дневен ред.
Стана ми абсолютно ясно, че няма да има ротация в момента, в който отказахме офертата ГЕРБ-ДПС да получат 2/3-ти от регулаторите и позициите в съдебната власт – без никакъв процес, без никакви гаранции за независимост, прозрачност, за обществено участие, за конкурентост. В момента, в който сложихме на масата проект на Меморандум с именно тези гаранции, последваха остри реакции от ГЕРБ и самовзривяване от Делян Пеевски. Тогава стана ясно, че условията, които предлагаме, са неприемливи за тях.
Оттам нататък последваха множество епизоди, в които ГЕРБ целенасочено взривяваха преговорите и търсиха начини и поводи този процес да бъде прекъснат. Самото неучастие на г-н Борисов в преговорите издаваше камуфлажния характер на цялото мероприятие.
Не бива да забравяме, че съществуването на това правителство стана възможно на база на сложен компромис и от двете страни. Този компромис имаше за цел да ни изкара от изключително тежката политическа криза. Беше предвиден за 18 месеца и нямаше никакви основания след 9 месеца да се иска цялостното му предоговаряне по този начин. Този компромис предвиждаше, че може да има смяна на министри само при взаимно съгласие. Не е новина, че многократно сме искали оставката на министъра на МВР. Няма листчета, на които се пише кабинет – постига се съгласие. Ние не получихме това взаимно съгласие за МВР.
Два пъти предложихме да се върнем към оригиналната формула за ротация единствено на премиера и вицепремиера. ГЕРБ също предложиха това, но без подписване на споразумение. Защо? Защото споразумението казва, че г-н Пеевски ще загуби контролния пакет в регулаторите и съдебната власт, а това явно не може да се допусне.
Накрая получихме едно писмо, което приличаше на бракоразводна жалба, написана така, че да попадне в „Съдебен спор“. Представете си – най-голямата партия ГЕРБ били настикани, обиждани, шантажирани, заплашвани. И нито един политически аргумент. Въпросът е дали носим политическа отговорност пред страната или търсим повод да се обидим. Въпреки всички провокации, не прекъснахме процеса на преговорите. ГЕРБ го направиха.
Г-н Пеевски казал, че Христо Иванов иска избори. Христо Иванов иска съдебната власт и регулаторите да се попълнят с независими хора, в конкурентен и прозрачен процес. Искам никой да няма право на първа брачна нощ и на гарантирано поставяне на котки в чували. Това искам. Ако на някого това не му харесва и смята, че, за да защити правото си на първа брачна нощ и на гарантирано посочване на свои хора, трябва да закара страната на избори, това е негова отговорност.
Това управление показа, че ГЕРБ не могат да взимат самостоятелни решения без ветото на Делян Пеевски. Параф на Пеевски не сме искали, не ни е нужен. Но той през цялото време е необходим на ГЕРБ.
Вече става много нервен бай Ганьо , защото зависимостта му от Пеевски и ДПС бие много на лице и те все повече го притискат да приеме коалицията и да се оттегли ..ама е алчен за още
Така че за батака със служебен прецедател и правителство търсете сметка от бай Ганьо и Пеевски.
Кой-кой е по-по - най...
Канадски боклук...и български циганин, получил гражданство в Канада с документи, че е циганин