×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Общинският съвет в Бургас с декларация против ВЕИ в Черно море


Общинският съвет в Бургас с декларация против ВЕИ в Черно море
Единствено четиримата съветници от ПП-ДБ се въздържаха или гласуваха против
26 Март 2024, Вторник, 09:54 ч.
Автор: Радостина ГЕОРГИЕВА

Усещане за нередност и скрити интерес се създало и гражданите, и в бизнеса по Черноморието заради липсата на прозрачност, се казва в докладната

Общинският съвет в Бургас излезе с декларация против приемане на Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства. Текстът е внесен от името на съветниците от ГЕРБ Димчо Грудев, Евелина Михалева и Димитър Сотиров.

В мотивите към докладната те уточняват, че към настоящия законопроект липсва предварителна оценка на потенциалните въздействия, той не е подложен на обществено обсъждане, а липсата на прозрачност в процеса при изготвянето и приемането на толкова важен нормативен документ е създало в гражданите и в бизнеса по Черноморието усещане за нередност и скрити интереси. Факт е, че в законопроекта са направени редица пропуски, неточни формулировки, противоречия с други действащи нормативни документи, които са засегнати от полето му на действие.

Към настоящия момент се спекулира с потенциални мощности от 26 до 110 ГВт, но при тези анализи не са взети под внимание редица фактори, рискове и възможни неблагоприятни въздействия. Без да бъдат оценени като допустими и фиксирани по площ и местоположение зони е трудно да се изчисли точно бъдещия потенциал, който България би могла да усвои от изграждането на офшорни вятърни мощности.

От гледна точка на климатичните политики е от изключително значение развитието на ВЕИ, както на сушата така и в Черно море, да получи приоритет, но са необходими сериозни корекции в законопроекта за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, тъй като това не трябва да става за сметка на другите дейности в морските пространства, туризма, рибарство, опазването на ландшафта и биоразнообразието.

Така приет на първо четене, законопроектът крие неоценени рискове от въздействия върху околната среда и биологичното разнообразие, както и за сектори като Туризъм и Рибарство.

Ето и текста, който приеха общинските съветници като първа точка от дневния ред на днешното заседание. Единствено четиримата местни парламентаристи от ПП-ДБ се въздържаха или гласуваха против.

 

ДЕКЛАРАЦИЯ

Общински съвет Бургас изразява несъгласие с така приетия на първо четене Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства (ЗЕВИМП), като считаме че същият следва да бъде оттеглен.

Въпросният Законопроект създава сериозно обществено напрежение и междуинституционален хаос, защото полето му на действие съвпада със Закона за енергетиката (ЗЕ), Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), Закона за устройство на територията (ЗУТ), Закона за устройството на морските пространства (ЗМПВВППРБ), а също и Закона за концесиите.

Липсата на по-сериозни и ефективни консултации (обществени обсъждания) със заинтересованите страни оставя много отворени въпроси и притеснения сред обществото и бизнеса, най-вече в секторите туризъм и рибарство. Очевидно в Законопроекта не са отчетени въздействията  за морски сектори, като например рибарство, туризъм, корабоплаване, както и екологичните рискове за морските екосистеми, морските птици, морските бозайници и миграционния коридор от Европа към Африка по маршрута Виа Понтика минаващ през територията на България — над Странджа и по бреговата ивица на Черно море.

Одобреният морски пространствен план на Република България (2021-2035). МППРБ е изключително важен за насърчаване на държавните интереси и намаляване на риска от конфликт между потенциални дейности и политически приоритети: корабоплаване, военни зони, риболов, въздействие върху околната среда и биоразнообразието, археологически обекти, както и други съоръжения и икономически дейности. Но за съжаление в конкретния случай, в този толкова важен документ, развитието на офшорната вятърна енергия е само маркирано, без да бъдат направени никакви проучвания, анализи за въздействия и т.н.

По отношение на морското пространствено планиране, следва приоритетно да бъдат извършени допълнителни проучвания с цел постигане на синергия за производство на офшорна вятърна енергия с останалите съществуващи морски дейности, за да бъдат избегнати отрицателни въздействия и конфликтни точки.

Залагането на действия по изграждане на мащабни офшорни ВяЕЦ за постигане на целите за декарбонизация в други документи, като проекта на Стратегия за устойчиво енергийно развитие на Република България до 2030 г., с хоризонт до 2050 г. от Ноември 2023 г., качен на страницата на Министерството на енергетиката е крайно неподходящо при положение, че липсва нормативна рамка, а така предложения законопроект има много пропуски и неясноти.

Офшорната вятърна енергия за някои държави е един от най-важните стълбове на политиката за климата за намаляване на въглеродните емисии с 55% до 2030 г., но това не трябва да се случва за сметка на други икономически отрасли като рибарство, туризъм, както и за сметка на околната среда. Добре е да бъде взето под внимание, че в държавите където към момента е развита офшорната вятърна енергия няма развит летен туризъм и стотици километри плажни ивици, ветровият ресурс на сушата е значително по-малък от офшорния и дълбочините по техните крайбрежия са подходящи за изграждане на стационарни вятърни турбини. На местата където крайбрежията са дълбоки се налага изграждането на плаващи офшорни вятърни турбини.

Геоморфоложката структура на дъното на Черно море в Българската акватория е променлива с много голям наклон - на два, три километра от брега морето е много дълбоко, и това прави възможно бъдещото изграждане единствено на плаващи вятърни централи, което оскъпява инвестицията, поддръжката и средната цена за генерирането на електроенергия в euro/MWh. Не е отчетен и факта, че не малка част от крайбрежните води са част от НАТУРА 2000, недвижими и културни ценности, навигационните маршрути, военни учебни зони и други определени по съответния за тях нормативен ред. Съгласно някой стратегически документи се предвижда, като мярка за подобряване състоянието на популациите на видовете риба в Черно море да бъдат определени и зони за защита в крайбрежните води на видовете риби, които са обект на стопански риболов.

Изграждането на офшорни вятърни генератори крие потенциален риск от следните въздействия върху околната среда:

1. Подводен шум, генериран от офшорни ветрогенератори върху морски бозайници и риби;

2. Електромагнитни полета (EMF), излъчвани от захранващи кабели върху определени морски видове;

 3. Промени в бентосни и пелагични местообитания;

 4. Промени в движението на водата и седиментите;

5. Загуба на местообитания;

 6. Въздействие върху птиците (сблъсъци);

Цитираните по-горе и други потенциални въздействия върху околната среда на бъдещите офшорни вятърни проекти, заедно с последиците за други морски сектори (напр. рибарство, туризъм, корабоплаване), би трябвало да бъдат оценени по време на процесите на стратегическо планиране на административно, регионално, национално или дори международно ниво чрез морско пространственото планиране. Приетият Морски пространствен план на Република България (2021-2035) следва да прилага подход, основан на екосистемите, като се гарантира, че натискът, упражняван от морските дейности, не компрометира постигането на здравословен океан и устойчивостта на морските екосистеми, както и тяхната способност да доставят устойчиво морски стоки и услуги. Въпреки това,  въздействието върху околната среда и аспектите на Морският пространствен план на Република България (2021-2035) въобще не са разгледани в контекста на бъдещото развитие на офшорната вятърна енергия. Поради това има спешна необходимост да се идентифицират и оценят потенциалните въздействия върху околната среда, свързани с офшорното производство на енергия, за да се предотвратят или сведат до минимум отрицателните ефекти на много ранен етап от процеса на планиране на офшорната вятърна енергия.

Внасянето на Законопроекта за енергията от възобновяеми източници в морските пространства в конкретния случай изпреварва всички важни проучвания и анализи, на база, на които може да бъде направен информиран извод от заинтересованите страни има ли потенциал за развитието на възобновяеми източници в морските пространства, в какви по размер и местоположение зони и при какви условия и ограничения ще бъде възможно това и концептуално България желае ли да се присъедини към останалите Европейски държави, развиващи техния офшорен потенциал.

Считаме, че осъществяване на дейности по изграждане и експлоатиране на вятърни мощности в морските пространства не трябва да бъде допускано без да бъде направен цялостен анализ по сфери/сектори, чрез който да се идентифицират потенциалните рискове и негативни въздействия върху тях. В това направление може да се обърне внимание на работещи в Европа модели (Испания, Великобритания, Гърция, Румъния и др.) и да се пристъпи първо към изготвянето на „Пътна карта за развитието на офшорна вятърна и морска енергия в България“. Тази пътна карта ще даде до голяма степен отговори на всички наболели въпроси относно рисковете от развиването на офшорна вятърна енергия.

Считаме, че производството на енергия от възобновяеми източници не трябва да води до значителна вреда за околната среда, нито да компрометира екологичните цели, а новите офшорни проекти трябва да бъдат задължително съвместими с целите за опазване на биоразнообразието. Това може да се осъществи само чрез предварителни проучвания и изготвянето на стратегическа оценка на база, на която да се определят само възможните приоритетни зони за потенциално развитие на ВЕИ и тези зони след подлагане на обществено обсъждане да се заложат в съответната нормативната рамка преди нейното приемане.

Считаме, че с благоприятното си географско местоположение България е в добра позиция да се възползва от предимствата на вятърната енергия (на сушата и в Черно море) и да направи значителни крачки в своя енергиен преход, но това не трябва да става на прибързано и на всяка цена. Можем да започнем тези процеси първо с поетапното усвояване на забравения, но наличен потенциал на сушата оценяван за над 40GW.

С настоящата декларация Общински съвет Бургас изразява безпокойство и несъгласие с така приетия на първо четене Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства (ЗЕВИМП) и се ангажира да защитава интересените на жителите и бизнеса на територията на Община Бургас, за да се гарантира една благоприятна жизнеспособна среда за живот и развиване на бизнес.

С уважение:

ДИМИТЪР СОТИРОВ

ЕВЕЛИНА МИХАЛЕВА

ДИМЧО ГРУДЕВ


В категории: Бургас


Щe дaдeтe ли $100 000 зa eднa нoщyвĸa?
Щe дaдeтe ли $100 000 зa eднa нoщyвĸa? 26/12/2024, Четвъртък 19:20 2
Биткойнът чупи рекордите
Биткойнът чупи рекордите 26/12/2024, Четвъртък 18:40 0
8
Коментара по темата
8.
Страничен наблюдател
26.03.2024 13:38:21
0
0
Кой иска да гледа бучащи перки, вместо корабчета и платноходки, докато си пие биричката на плажа?
7.
Страничен наблюдател
26.03.2024 13:36:42
0
0
Кой иска да гледа бучащи перки, вместо корабчета и платноходки, докато си пие биричка на плажа? Ние сме благословени да имаме излаз на море и плажна ивица. Тия продажници искат да го застроят с перки, да вземат едни пари и да ходят по островите
6.
Янко
26.03.2024 12:07:22
0
0
Похвалното в цялата статия е, че гусин председателя на съвета си най-накрая е с подходящо сако! Можело значи! Браво!
5.
До 3
26.03.2024 11:12:59
0
0
За твое сведение морските обитатели много обичат фекалиите, от тях се охранват доволно!
И грешиш, всичките тези хотели и вили имат законни пречиствателни станции, иначе не получават разрешителни за ползване !
Отделен въпрос е , че почти всички са директно свързани и с морето, за да не се хабят пречиствателите , но това не прави самата вила незаконна, а се извършва незаконно действие , което е нещо съвсем различно!
Един проблем трябва да бъде първо наречен с точното му име и едва след това да бъде разрешен! Иначе всякакви атаки падат в съда!
4.
Да питам
26.03.2024 11:06:00
0
0
Стойността, инвестицията, разходите по строежа на тези офшорни ВЕИ вече вкарана ли е в новата цена на тока от 1-ви юли!?
3.
Бургас
26.03.2024 10:19:25
0
0
Задължително трябва да има ВЕИ в Черно море особено около Буджака, не мисля че ще пречат на морските обитатели повече от колкото лайнариите които се изипват в морето от всичките тея хотели и вили всички незаконни!!!!
2.
Бургас
26.03.2024 10:11:28
0
0
Задължително трябва да има ВЕИ в Черно море особено около Буджака, не мисля че ще пречат на морските обитатели повече от колкото лайнариите които се изипват в морето от всичките тея хотели и вили всички незаконни!!!!
1.
Бургас
26.03.2024 10:10:56
0
0
Задължително трябва да има ВЕИ в Черно море особено около Буджака, не мисля че ще пречат на морските обитатели повече от колкото лайнариите които се изипват в морето от всичките тея хотели и вили всички незаконни!!!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Българка продава девствеността си Българка продава девствеността си От 14-годишна планирала да се занимава с това, изоставена е от родителите си Гигантски вълни заляха плажа в Ахтопол, бурен вятър и в Бургас Гигантски вълни заляха плажа в Ахтопол, бурен вятър и в Бургас Височината им достигна 5 метра Присъства ли Деси Радева на „Българската Коледа“ Присъства ли Деси Радева на „Българската Коледа“ Събитието се организира под патронажа на президента, а отсъствието на съпругата му е меко казано странно Пламна искрата на войната на Балканите Пламна искрата на войната на Балканите Арестувани са двама служители на общината в Грачаница Катастрофа затвори пътя към Пампорово Катастрофа затвори пътя към Пампорово Движението е спряно, тъй като организация на обходен маршрут не е възможна Сибирски студ сковава България, до -15 падат градусите Сибирски студ сковава България, до -15 падат градусите Новата година ще посрещнем без валежи, но времето ще остане студено, прогнозират от агенцията „Ангелска елха” зарадва с подаръци десетки деца на родители, лишени от свобода „Ангелска елха” зарадва с подаръци десетки деца на родители, лишени от свобода Патриарх Даниил полага първа копка на нов енорийски център Извънредно! Жена загина при катастрофа на пътя Бургас-Варна Извънредно! Жена загина при катастрофа на пътя Бургас-Варна След сблъсъка колата й се възпламенила Снежен ад в планините, има обърнати коли и край Обзор Снежен ад в планините, има обърнати коли и край Обзор Проходът за Варна след Обзор е затворен Мощен взрив в Перник, има загинал Мощен взрив в Перник, има загинал Инцидентът е станал в гараж към къща в пернишкия квартал "Църква"
Арестуваха танкер по подозрение в саботаж Арестуваха танкер по подозрение в саботаж Това е поредният подобен случай в Балтийско море след началото на руското пълномащабно нашествие в Украйна В Лондон е почти забранено да се говори за Коледа (Видео) В Лондон е почти забранено да се говори за Коледа (Видео) Телевизия GBNews излъчи репортаж от най-големия някога коледен базар, който сега се нарича „зимен“ Биткойнът чупи рекордите Биткойнът чупи рекордите Експерти отдават поскъпването на oптимизмa oĸoлo пoлитиĸитe нa нoвoизбpaния aмepиĸaнcĸи пpeзидeнт Дoнaлд Tpъмп 25-годишна сладурана вбесила Надал 25-годишна сладурана вбесила Надал Вдигнала му нервите с топла вода Още един българин загина зловещо Още един българин загина зловещо На 24 декември 2024 г., около 23:00 ч., тежка катастрофа между автомобил Audi с българска регистрация и линейка стана на провинциалния път SP30 в област Фоджа Трагедията със самолета в Казахстан предизвикана от руска ракета или от украински дрон? Трагедията със самолета в Казахстан предизвикана от руска ракета или от украински дрон? Версията, че е заради сблъсък с птица отпада, защото върху корпуса му има десетки дупки Лавров посочи условието на Русия за мир в Украйна Лавров посочи условието на Русия за мир в Украйна По думите му подобно примирие просто ще бъде използвано от Запада, за да превъоръжи Украйна Външно с официална първа позиция за трагедията с разбилия се самолет Външно с официална първа позиция за трагедията с разбилия се самолет Ведомството изрази сърдечни съболезнования на правителството и народа на Азербайджан Дъщерята на Брус Уилис се омъжва, за да го зарадва? Дъщерята на Брус Уилис се омъжва, за да го зарадва? Решила е да внесе промяна в последните му дни живот Нов политически трус в Южна Корея! Внесоха импийчмънт и срещу действащия президент Нов политически трус в Южна Корея! Внесоха импийчмънт и срещу действащия президент Страната изпадна в политическа криза, когато президентът Юн Сук-йол, който е временно отстранен, обяви военно положение на 3 декември
Цветомир НАЙДЕНОВ, спонсор на ЦСКА 1948 Цветомир НАЙДЕНОВ, спонсор на ЦСКА 1948 Футболните хора са по-тъпи от първобитните Виц на деня Виц на деня Мама ме научи да гледам смело в бъдещето:
- Почакай само, като се приберем, ще си поговорим!
Виц на деня Виц на деня Мъжът:
- Край! Искам развод!
Жената:
- Как? Какъв развод?! Тез не на мен! Вдовица ме взе, вдовица ще ме оставиш...!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не всяка козметика е безопасна. Особенно вредно за здравето е червило на ризата
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори