БСП искат ново отлагане на либерализацията на пазара на ток за бита
Експерти предупреждавали, че тя би довела до увеличение на цените с до 20%
БСП поиска ново отлагане на либерализацията на пазара на ел.енергия за битовите потребители. По план тя следва да влезе в сила това лято.
От БСП предлагат отлагане с една година и внасят законопроект в тази посока, стана ясно на брифинг в Народното събрание. Лидерът на партията Корнелия Нинова обясни, че всички прогнози на експертите сочели, че при либерализация цените на тока за битовите потребители ще се вдигнат с до 20%. Ръководството на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) обаче не очаква съществен ръст.
Според Нинова увеличаването на цената на тока за бита ще доведе и до инфлация, което би заплашило и влизането на България в еврозоната. Затова либерализацията следвало да влезе в сила на 1 юли 2025 г. вместо на 1 юли 2024-а. Стотици хиляди семейства нямало да могат да поемат съответния удар върху цените.
"Освен това, както виждате, в енергетиката е пълен хаос. Фондът, който трябва да компенсира тази цена, е изпразнен - няма средства, с които да се компенсира, и ако веднага и сега влезе в сила, това крие огромни рискове, включително и за икономиката, включително и за еврозоната, защото увеличението с 10% по прогнози на експерти на цената води до повишаване и на инфлацията. Това ще се отрази изобщо на целия план за развитието на България", заяви Корнелия Нинова.
Коментар направи и депутатът Драгомир Стойнев - бивш енергиен министър. Той обясни, че това правителство било "изцяло некомпетентно да направи подобна реформа". Хаосът в момента бил пълен.
"Фондът "Сигурност на енергийната система", за съжаление, е изпразнен от некомпетентното управление, защото голяма част от парите отидоха да покриват дефицита на министъра на финансите", заяви и Стойнев.
Всъщност, БСП донякъде си противоречат, защото именно с техните гласове днес в Народното събрание влезе извънредна точка в седмичната програма, която предвижда министърът на финансите да вземе мерки за попълване на дефицита във въпросния фонд. "За" това гласуваха ГЕРБ и ДПС, но не и ПП-ДБ. Против бяха и депутатите от "Възраждане". Така ad hoc плаващо мнозинство се събра благодарение на БСП.
Проекторешението е внесено от депутати от ГЕРБ и ДПС начело с Бойко Борисов и Делян Пеевски.
Гледайте тук: