Магистърска програма „Демография“ предлагат да се разкрие в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас
Темите за демографията и здравеопазването събраха жените в науката и бизнеса в Бургас
Политическият психолог в Институт за изследване на населението и човека към БАН проф. дн Антоанета Христова в края на своята лекция „Демографски проблеми и демографски решения“ подаде ръка за една съвместна специалност, която бихме могли да реализираме като магистърска програма „Демография“. Това каза пред Флагман.бг заместник-ректорът по учебната дейност на бургаската Алма Матер проф. Севдалина Турманова.
С оглед на интереса към този тип процеси в обществото ни в последните десетилетия, нуждата от специалисти и адекватни решения на съществуващите проблеми, това е добра идея и колаборацията между институти на БАН и висши учебни заведения е един правилен път за създаване на нови специалности и програми за обучение на студентите, допълни тя.
Проф. Турманова подчерта, че преди няколко седмици е имала подобен разговор с директора на Националната художествена академия проф. Светозар Бенчев и ще предложат съвместна специалност, която е с наименование „Технологии на витража“. Тя ще съчетава знания по живопис и технология на стъклата.
„Колаборациите между институциите е важен път, по който можем да създаваме интересни програми, да обучаваме желаещите и да бъдем полезни на общината, на региона и на държавата. Вярвам, че това ще се случи, защото Община Бургас вече има дирекция „Демографски политики и мониторинг на решенията“, има и достатъчно специалисти и академични среди, които да се заемат с това“, каза още проф. Турманова.
В месеца на жената се проведе среща на жените от науката и бизнеса. В нея участие взеха академик Никола Съботинов, председател на БАН, 2008-2012 г. и чл. кор. проф. Александър Костов - координатор национална академична мрежа на БАН, както и кметът на Бургас Димитър Николов.
Събитието се организира за девети пореден път от проф. Севдалина Турманова, която е координатор на Регионален академичен център - Бургас на БАН и инж. Видка Вълчева, зам. председател на Търговско индустриална камара в Бургас.
„Продължаваме заедно една традиция, която прекъснахме за кратко по време на пандемията. Тя беше свързана с това, през месец март да организираме този тип срещи между жени, които са представители на научни и образователни институции, жени от бизнеса, и жени доказали своята роля в обществения живот в града ни. Фокусът на срещите ни винаги е бил свързан с различни теми и лектори, които са от БАН. До сега лекторите са били мъже, но днес за първи път съм поканила две успели дами - проф. Антоанета Христова и проф. Мариана Димова. Двете основни теми са демография и здравеопазване“, каза проф. Турманова при посрещането на гостите в залата.
„За мен е чест и привилегия да участвам в откриването на този важен и значим форум. Една голяма част от присъстващите дами са в основата на успехите и развитието на град Бургас. Ценя професионализма и качествата ви и благодаря за това, че живеете работите, и творите в нашия град, защото такива двигатели като вас са необходими на всеки един град, който има амбициите да се развива и да има потенциал. Темите и дискусиите в днешния форум съвпадат с проблемите върху, които работим и с удоволствие ще очаквам решенията и мненията, които ще дадете“, бяха думите на кмета Димитър Николов при откриване на събитието.
В рамките на срещата се засегнаха две теми с висока степен на важност. За демографските проблеми и демографските решения говори проф. дн Антоанета Христова, политически психолог в Институт за изследване на населението и човека, към БАН. „Много важно е да подчертая нещо, навлизайки в демографията – това не е една дисциплина. В нея влизат познания от света на социологията, статистиката, психологията, историята и други. Трябва да се уточни, че тя не се изучава никъде. В този смисъл, ние се опитваме да развиваме кадри от различни области“, каза проф. Христова. „Искам да поздравя Бургас за демографските политики, които предприема. Ще бъда щастлива ако направим магистърска програма „Демография“ при вас, където компетенцията да е на ниво“, допълни тя.
Негативната статистика сочи, че тенденциите за застаряващо население нараства, и че до 2035 година прогресивно ще се увеличава. В допълнение раждаемостта около 2030 година очертава прогнози, че в столицата ще има раждаемост, следвана от Варна, а в Бургас кривата се снижава, което говори, че върху това трябва да се работи, чрез различни подходи и стимули за младите семейства.
Проф. дмн Мариана Димова от Факултет по дентална медицина на МУ-София и Катедра по протетична дентална медицина изнесе презентация на тема „Денталното здраве след COVID - 19 през погледа на медицината“. Тя отбеляза степента на важност за навременни посещения при дентални специалисти и в тази връзка, обясни за проблемите , които са създадени след социалната изолация по време на пандемията.