Автор на книги за расовата теория пита къде са тъмнокожите в „Шогун”
Краткият отговор на безумния въпрос е „В Африка...”
Автор на книги и статии за критичната расова теория стана за смях в мрежата, след като с цялата си сериозност зададе въпроса: „Къде са тъмнокожите в сериала „Шогун”?”. Адаптацията на оригиналния сериал от 1980 г. и на оригиналния роман на Джеймс Клавел, изненадващо за стила на Нетфликс, е исторически точна. Тя пресъздава събитията в островната държава от 1600 г., в края на гражданска война, дефинирала следващите няколко века от историята на Япония. Всичко започва, когато край едно малко рибарско селище, главните герои откриват корабокруширал европейски кораб.
Японци и европейци, но не и африканци? Уилям Спиви не може да приеме тази неправда.
„Белите герои, които се появяват в първите епизоди, представят Португалия, Испания, Англия и Холандия. Те не могат да бъдат наречени „герои”. Сега задавам въпросът, който наивно не зададох през 1980 г. Къде са тъмнокожите хора?”, пише Спиви.
Краткият отговор е „В Африка”. Но ето как продължава аргументът му. „Не питам, защото искам да сме презентирани там, където ни е нямало в исторически план. Питам, защото е имало тъмнокожи хора в Япония през 1600 г. и преди това. Макар Япония да може да научи Флорида не едно или друго за пренаписването на историята”, твърди авторът.
Според него, имало много източници, които твърдят, че един от първите истински шогуни - Саканоуе но Тамурамаро, живял в период 758-811 г. е бил черен. Това, разбира се, е масово отричано от науката. За него по-скоро е известно, че действително е имал по-тъмна кожа, защото най-вероятно е принадлежал към северняшкия народ Айну, който е бил насилствено асимилиран и колонизиран.
Но истинскат шега на въпросния Уилям Спиви продължава. Той си измисли и японска поговорка, която гласяла: „За да бъде един самурай смел, трябва да има малко Черна кръв”. Думата „Черна” е умишлено с главна буква, за да внушава принадлежност към раса. Дори и да беше реална тази поговорка, а тя не е, нейното тълкуване по-скоро би било метафорично - черното, като нещо тъмно.
И докато само допреди няколко години подобни коментари като този на Спиви щяха да бъдат посрещнати радушно от предимно левия тогава Twitter, сега в “X”, картината е различна.
„Аз самият съм цветнокож и ще те помоля да спреш да излагаш цялата ни раса с тези глупости. Не ни е нужно да сме включени във всичко, особено когато това няма исторически смисъл. Статии като тази карат хората да не ни приемат насериозно, когато молим за истински смислена репрезентация в медиите и както виждаш сам, всички ти се смеят”, пише потребител с името Jj Reddick.
„Африканците имат прекрасна култура и история. Какво ще кажеш да пишеш за това, вместо да се пробваш да присвояваш чужди култури”, пише друг потребител.
„Шогун” е история за това как европейски колонизатори опитват да стъпят за постоянно в Япония. Да намериш черен човек, който не е турист, в Япония в момента е на практика невъзможно, а какво остава за 17 век”.
Аман от толерантност и либерални простотии!
Началото и необятността на Вселената, Светата Троица и всичко което си помислите с акъла които ви дадохме.
А защо ли холивуд не правят филми за индийските богове? Страх?
Има самурай, поне един участвал в руско-турската освободителна война 1877-1878г.
Moля за превод?
Аман от простотии. Дано не научават за хан Аспарух!
Малко са в росийката ами ни ги пращат и тука Кулагин кристианчо костоФффф
Че и журналистиии от смесени бракове има пидиразииии.
Но в Шогун две, когато Япония я превзема, може и да ги видите. Хахах