Спиралата от блъфове на ПП-ДБ и ГЕРБ ни тласка към избори 2 в 1
Коалиция имаше де факто, но защо се „разпърдя“ тя, пита политическият анализатор Кристиян Шкварек
Политиците от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ блъфират, а няма как, когато си влязъл в такава система от блъфове, да излезеш, каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия политическият анализатор Кристиян Шкварек. Това сме го виждали няколко пъти в политиката през последните три-четири години, добави той.
„ПП-ДБ блъфираха с меморандума, за да вземат още повече власт, отколкото беше договорено на това прословуто джентълменско споразумение преди девет месеца. Това бе посрещнато с „айде 50 % или отиваме на избори““, коментира Шкварек.
„Коалиция имаше де факто. Защо се „разпърдя“ тя?“, пита той.
„От 9 месеца се опитваме да анализираме, прогнозираме последващи действия на политици, които сами не са убедени в това, което искат, мислят, трябва да стане и най-вече казват. В този смисъл устойчивостта и на нашите прогнози е не не толкова валидна“, каза пък политологът Росен Стоянов.
„Има категорична нужда от коалиционна култура, която включва и нищо страшното сключване на официален документ между две страни, които са решили заедно да правят нещо. В Европа се нарича коалиционно споразумение“, добави той.
„Не виждам логиката да развалят това, което трудно постигнаха и няма много алтернативи. Ако отидем на избори, ГЕРБ ще бие с доста повече, но пак с тия хора ще трябва да се разбира или ще им даде сладката роля на опозиция. Градските либерали особено на жълтите павета са много силни“, коментира пък социологът Първан Симеонов.
„Може да се измисли някакво алтернативно мнозинство в това Народно събрание, но ще изглежда като някакво инженерство. ПП-ДБ се държат така сякаш ДПС вече не им трябва. Минаха гласуванията за Конституцията и представителите на движението се чувстват използвани и изоставени“, добавя той.
„Текат освен това демонизации. Сега Борислав Сарафов ще бъде демонизиран. Това го гледаме години наред. Колко още трябва, за да е ясно, че има две групи – балканци и едни либерални, прогресивни и прозападни същества, които сега имат попътният вятър на войната. Те трябва да се разберат, защото през това време хората ще се оглеждат за нещо трето. То се видя на Шипка“, заяви социологът.
„Може и да счупят сглобката. И бе друго ще има скоро избори и затова част от тях искат те да са 2 в 1“, добавя той.
„На партията на свободата на Шипка се видя от каква енергия може да бъдат увлечени хората – от доста по-националистична, по-произточна. Това в доста широки слоеве от българското общество се споделя“, коментира Симеонов.
„Предложението на изкуственият интелект за Христо Иванов да е външен министър е интересно“, каза още той, а Левон Хампарцумян обясни, че ставало въпрос за алгоритми, които изискват по-ясни дефиниции, защото ако нещо се държи като коалиция, най-вероятно е. „Не е камила, не е крокодил и нищо друго, а за да вземаш рационални решения, е много важно да дефинираш точно понятията. Ако не е, се получава това, което имаме днес – бъркотия“, подчерта той.
Няма логика сега да отидем на нови парламентарни избори, но нелогичните неща понякога стават, каза Първан Симеонов.
„Мисля, че ще се опитат да ни убедят в „непорочното зачатие“, модифицирано за политически цели, като се разберат някак с болка на душа, с кървави сълзи, но ще имаме базата – подкрепата на Украйна, което е важно, защото съветските танкове са се „търкаляли“ по жълтите павета. Не ги щем пак“, заяви пък Хампарцумян.
Защото така е по- европеаски демокрятично.
Балканци, които хубави или лоши са си хора и....
Прогресивни и прозападни "същества" с неопределен пол, които попътният вятър тласка на еди-къде си...!
Сарафов!
Кой спря разследването за снимките с чекмеджето и златото?
Сарафов!
Кой е на снимка , ухилен до уши, с Петьо Еврото?
Сарафов!
И какво по-точно има да се демонизира при него, че не се разбира какво трябва да направи още?!