Експерт: 70% от домакинствата не отопляват адекватно жилищата си, саниране се прави с некачествени материали
В България средно се изразходват 15% за енергия. Това е изключително висок процент и това кара хората да се лишават от други неща, за да стоят на топло, казва Теодора Пенева
Грешката със санирането се повтаря и това се видя при блоковете. Най-ефективно е с 1000 лв. за се изолира покрива, защото 50% от загубите на енергия са от там. Това каза пред БНР Тодор Славов, експерт от сдружение "За Земята". Заедно с Теодора Пенева от Института за икономически изследвания на БАН, коментираха цените на електроенергията и енергийно бедните домакинства, както и либерализирането на пазара на енергия.
„70% от домакинствата не отопляват адекватно жилищата си. Големите грешки с тези фондове за саниране са, че често се използват некачествени материали и технологии. Това са също фактори на енергийната бедност“, каза Славов. Той сподели, че от „За Земята“ са провели информационна кампания в няколко града.
„Не чакаме държавата, сега идва рецесия. Най-простата мярка и хората трябва да го разберат, а не да гледат съседите, е изолация на покрива. В рамките на 1000 лв. може много добре да се изолира. Над 50% от загубите са от покрива. Масово се хвърлят да правят изолация и нарушават вътрешния комфорт. Това вече се наблюдава като грешка при санирането на блокове и една и съща грешка се повтаряше, няма вентилирани фасади. Така с 20 пъти по-малко инвестиция могат да получат по добър ефект“, препоръча Славов Теодора Пенева сподели, са направили проучване на бюджетите на 8000 домакинства.
„Изводите са, че разходът за енергия е доста висок и се потвърждават и данните на изследването „За Земята“. Около 40% от домакинствата в България, които са с доход - след разход за енергия, под линията на бедност. Това са данни за 2021 г., но през 2022 г са нараснали заради ръста в цените. В България средно се изразходват 15% за енергия. Това е изключително висок процент и това ги кара да се лишават от други неща, за да стоят на топло. Има две групи – уязвими енергийно и енергийно бедни. Това беше изискване на ЕК да се определят две групи. Тези домакинства – енергийно бедни, трябва да се подпомагат с ефективни мерки. А при уязвимите клиенти, може да се ползват компенсации при свободен пазар на енергия“, коментира Пенева.
Тя припомни, че от 1 юли т. г. започва частичната либерализация и цената на електроенергия няма да се определя от КЕВР, а от МС и ще е базова цена, която се фактурира на гражданите. „От фактурираната до цената на пазар на електроенергия, която се мени всеки час, ще се компенсира и това би създало проблем.
От януари 2026 г. ще се либерализира изцяло пазарът, ще може всеки сам да избира доставчика – 3 ЕРП-та, и тарифните продукти ще се предмет на конкуренция. А рискът тогава ще се поема не от държавата, а от самите граждани“, обясни Теодора Пенева.