Внимание! Ако имате тези симптоми, незабавно отидете на лекар, може да ви коства живота!
5 класически и 8 нетипични признака на инфаркт
Сърцето може да откаже на всяка възраст. И е много важно да разберете навреме, че това е инфаркт, за да действате правилно и да не губите ценно време.
Времето играе огромна роля при инфаркт. Според лекарите, помощта трябва да бъде оказана не по-късно от 30-45 минути от началото на атаката. Но имайте предвид, че в случай на инфаркт, болката не винаги е индикатор. Острият коронарен синдром има атипични форми.
Инфарктът има характерни прояви: болка в гърдите. Има ли необичайни симптоми?
Действително типичните прояви на острия миокарден инфаркт включват парещи или притискащи болки в сърцето с ирадиация (откат) към лявата лопатка, рамото и предмишницата. Тези болки обикновено се предхождат от бързо ходене, физическо или психо-емоционално претоварване. Важна разлика между острия инфаркт на миокарда е съпътстващата слабост, задух, студена лепкава пот, невъзможността да се намери позицията на тялото за намаляване на болката и липсата на ефект от употребата на болкоуспокояващи.
Нетипичните признаци на остър миокарден инфаркт включват "астматична форма", която е придружена от суха кашлица, задушаване, усещане за стягане в гърдите.
Доста често пациентът е с болки в корема, при които при прегледа се установява остър миокарден инфаркт. Може да се появят киселини, подуване на корема, напрежение на коремните мускули.
Болка в гръдния кош също може също да е признак на остър миокарден инфаркт. Атипичните прояви включват болка в долната челюст.
Пациентите със захарен диабет са специална рискова група, тъй като те могат да имат безсимптомно протичане на инфаркт.
Но, трябва да имате предвид, че болка в областта на сърцето може да възникне не само при инфаркт, но и при херния на езофагеалния отвор на диафрагмата, заболявания на хранопровода и остеохондроза на гръбначния стълб.
По правило пациентите описват тези болки като "кинжал", придружени от невъзможност за дълбоко вдишване. Ако болката в областта на сърцето се променя по интензивност или локализация при движение в гръдния кош (наклони, завъртания на тялото) или при извършване на дълбоки дихателни движения, тогава това най-вероятно е мускулно-тоничен синдром, който придружава обостряне на широко разпространена остеохондроза.
Автор Лора Костова, happy-woman.bg