Колко често трябва да сменяте пижамата и чаршафите, за да сте здрави
Останалите спални принадлежности също трябва да се перат на определен интервал от време
Експерт обясни колко често трябва да перем пижамата си, за да се предпазим от болести.
"Пижамата е единственото "бельо", което обикновено носим няколко дни подред. Освен това много хора я обличат на голо.
Шестте до осем часа, които прекарваме в леглото всеки ден, я правят идеална среда за размножаване на бактерии", обяснява маркетологът на исландския моден бранд IceWear, цитиран от The Sun.
По аналогия със спортното облекло, специалистът съветва да перем редовно и дрехите, с които спим, за да предотвратим натрупването на пот върху спалното бельо. Тези, които всяка вечер си взимат душ преди лягане, могат да перат пижамите си веднъж седмично. Останалите - веднъж на три-четири дни.
А на хората, които се потят прекомерно, маркетологът препоръчва да перат пижамата си всеки ден. Нередовното пране в този случай може да доведе до различни кожни заболявания, включително и акне.
"Микробите от пижамата се прехвърлят върху дрехите и бельото ни. Вредните бактерии и гъбички ще се разпространят не само върху вашите вещите, но и върху вещите на хората, с които живеете", предупреждава експертът по маркетинг на IceWear
На фона на съветите на специалиста, проучване, проведено от Hammonds Furniture сред 2000 британци, буквално скандализира с резултати.
Всеки трети от анкетираните е признал, че пере спалното си бельо веднъж годишно. Между другото, грубите им навици не се ограничават само до чаршафите. 36% от британците перат одеялата си веднъж годишно, а 18% признават, че перат дънките си веднъж в годината.
Това, според експертите, е изключително вредно за здравето. И може да доведе до натрупване на бактерии, поява на акари и сърбеж по кожата.
Според проучване от 2012 г. на Националната фондация за сън, 91% от хората сменят чаршафите си на всеки две седмици. Въпреки че това е общоприето правило, много експерти препоръчват да се прави всяка седмица, защото в тях се натрупват хиляди мъртви кожни клетки, акари и дори изпражнения.
Честата смяна на спалното бельо е препоръчителна за хора, които имат алергии или астма и са чувствителни към прах; имат инфекция на някои части от кожата, която влиза в контакт с чаршафите или възглавниците; изпотяват се прекомерно или пък домашният им любимец спи в леглото.
Ако обичате да похапвате в леглото, да си лягате, без да сте си взели душ или пък спите голи, също трябва да сменяте чаршафите си по-често.
Какво ще се случи, ако не спазвате тези правила ли? Ако не перете чаршафите си редовно, сте изложени на гъбички, бактерии и животинска козина. По спалното бельо може да се открият също телесни секрети, пот и кожни клетки.
Хората с астма и алергии могат да влошат състоянието си значително, ако спят на мръсни чаршафи. Дори и да не сте в тази група, може да се сдобиете с назална конгестия и кихане след нощ, прекарана в мръсни чаршафи.
Според проучване от 2017 г. чрез мръсното бельо може да предадете или да се заразите с някаква инфекция.
Специалистите съветват да перете чаршафи и другите спални принадлежности с гореща вода.
Прочетете инструкциите на етикета и изперете чаршафите на възможно най-високата препоръчителна температура. Колкото по-гореща е водата, толкова повече бактерии и алергени премахвате. Също така се препоръчва след пране чаршафите да бъдат изгладени.
Останалите спални принадлежности също трябва да се перат на една или две седмици.
Проучване от 2005 г., оценяващо гъбичното замърсяване на принадлежностите за спане, е установило, че възглавниците, особено тези, които са с пълнеж от пера и синтетични материали, са основен източник на гъбички. Възрастта на тестваните възглавници е била от 1,5 до 20 години.
Самите възглавници пък трябва да се сменят веднъж на една или две години. Използването на калъфки ще ви помогне да сведете до минимум количеството прах и бактерии.
Одеялата могат да издържат от 15 до 20 години, когато се използват с чаршаф и редовно се перат или дават на химическо чистене. /jenata.blitz.bg
And smells is all I haaave
To show my love to yooooou
нЕма пижама - нЕма бактерии !