Ще обеднеем ли заради еврото? Шалапатова заговори за цената на живота и обеща по-високи пенсии
Политика на правителството, за да не може да се наруши покупателната способност на пенсионерите, уверява социалният министър
Дали българинът ще получава пенсията си в евро като еквивалент на левовете не е толкова фатално, колкото ако размерът й изостане спрямо цената на живота. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ социалният министър Иванка Шалапатова.
„Размерът на пенсията трябва да съответства на повишаването на цената на живота. Това е политика на правителството, за да не може да се наруши покупателната способност на пенсионерите. С 11% увеличение изпреварваме загубата от инфлация и на всички останали финансови рискове“, добави тя.
След като водещият Златимир Йочев я попита кога ще видим заплати и пенсии като на европейците, Шалпатова каза, че веднага, след влизането ни в еврозоната всички българи ще си дадат сметка какви са ползите.
„Ние не предвиждаме сътресения. Всички пенсии и социални плащания няма да се отразят на покупателната способност, на качеството на живот, защото и сега сме обвързани с еврото“, заяви тя.
„Не би трябвало да има страх. Нека хората се запознаят с конкретните данни и с опита на 20-те страни, като примерно Хърватска, която последно се присъедини към еврозоната! Там не е регистриран спад на доходите от социални плащания“, каза социалният министър.
„20 държави вече са в еврозоната. Ако нямаше полза, щяха ли повечето страни да имат амбицията да са част от това семейство?“, попита тя.
„Подготовката на България върви много добре. Очакваме позитив за икономиката. Когато има пари в хазната, за всеки социален министър е много лесно да инвестира ресурси в социалното благоденствие“, сподели Шалапатова.
Ако вземат заплата 1250 лева в евро, ще получавате 635 евро, изчисли тя.
Когато има закръгляне, ще е в полза на хората, уверява министърът.
Тя заговори и за увеличаване на заплатите на социалните работници. Няма как да очаквам добри резултати, ако трудовите им възнаграждения са символични, изтъкна Шалапатова.
След като водещата Мария Цънцарова я попита не й ли изглежда абсурдно, когато децата инвалиди стават пълнолетни и напускат училище, да се изисква 1 година трудов стаж или да са отбили военна служба, тя се оправда, че цялостната политика към хората с увреждания в момента се променяла.
Това звучи абсурдно за един човек, който има проблеми, да му се налага да доказва такива неща, прекъсна я водещата. Точно това е нашата цел, каза министърът.
„Освен да подобрим финансовото подпомагане, трябва и да улесним достъпът до социални услуги за тези хора, да променим и законодателството. Нашата амбиция е да създадем нова структура, която да отговаря за политиките за хората с увреждания“, добави все пак тя.
Наложи се и водещият Златимир Йочев да я призова категорично да каже дали ще промени дискриминационното изискване на чл. 74 от Кодекса за социално осигуряване, а Шалапатова отговори с „Мога да кажа, че експертите на министерството работят за всички промени, но в момента не мога да се ангажирам кога и как тази клауза ще бъде променена“.
„А каква е тази структура, която създавате, защото на тези хора да им се изисква трудов стаж и техните семейства да са в унизителното положение да се чудят как фиктивно да имат една година трудов стаж? Това е несправедливост, която е във вашите ръце и трябва да се оправи бързо“, коментира пък Цънцарова.
„Аз мога да ви кажа друга несправедливост – част от тези лица могат да упражняват труд, но не им предоставяме тази възможност. Нито средата на работните места е адаптирана, нито тези хора имат достъпност, за да достигнат до тях“, призна министърът.
„Политиката до този момент към тези хора не е била адекватна. За мен не е достатъчно само да се промени тази клауза и да отпадне това изискване, а е важно те да упражняват труд и да имат социални контакти, за да са равни на всички нас“, подчерта тя.
След като Йочев я пита дали има шанс в началото на март да разбере, че след ротацията е останала без работа, тя каза, че най-важният й критик са гражданите, но от страна на премиера и вицепремиера нямало никаква индикация, че не се справя като министър. „Аз имам изключително тежки задачи и не само за пазара на труда, не само за децата и семейството, за хората с увреждания, но и за равенството на половете. В момента имаме много активна дейност да транспонираме директивата за минималните работни заплати, за колективното трудово договаряне. Има много напрежение и очакване бързо да компенсиране всички забавени процеси в социалната система“, заяви Шалапатова.
Аз не и как да вярвам , ние сме страна най бедната в Европа !
Жената в прав текст ви казва това,което ви пиша от години-
цените в магазина стават по 2+закръгляне на горе...
а заплатите-делено на 2...
Демек-обедняваме четворно...
DA JIVEI BALGARIQ 111
"Явно ,че ние сме по умни от тях Народа ще гризне дръвчето. Това е истината." - е па матрял дето 85% гласува да е така, не си ли го заслужава?!
Само за социално слабите, без имот и пари, и неспособни да работят нищо трябва да има социална поддръжка. Майчинството трябва да се съкрати на 4-6 месеца.
Още от сега почнахме да закръгляме в "полза"на фиска
Нагли лъжци !