Ето го главния виновник за катастрофалното наводнение по Южното Черноморие на 5 септември
Омега-циркулацията е причина за водното бедствие
Една от главните причини за наводненията по Южното Черноморие през септември м.г., които причиниха смъртта на четирима души и нанесоха щети за милиони, е Омега-циркулацията, която обхвана голяма част от Европа и в комбинация с по-високата от обичайното температура на морската вода.
Над Йонийско море се формира и зона с по-ниско налягане, която беше и главената причина за валежите по Южното Черноморие. Голям фактор е рекордно високите температури на водата в Средиземно море, в резултат на климатичните промени.Коментирани са и другите причини за предизвиканите от валежите катастрофални наводнения, като друг главен фактор е и орографията.
На 5 септември заради интензивни валежи, причинили наводнения по Южното Черноморие, в Царево бе обявено бедствено положение. До момента властите съобщиха, че загиналите са четирима, засегнати са над 4000 души и са наводнени стотици домове и хотели.
Една от причините за екстремните валежи е обширна зона с високо налягане и ниско налягане, разположени на югоизток и югозапад от нея, известно като Омега-циркулация.
При конкретния високото налягане е разположена над Централна и Западна Европа благоприятства за горещо от обичайното за сезона време. Над Йонийско море се образува бавноподвижен средиземноморски циклон, с тропически характеристики и дори подобаващ микс между тропическа буря и циклон на уморените ширини. Тези циклони са известни като Медикейн, но определено този циклон не беше типичен Медикейн. Този циклон с периферията си обхваща и части от България. На тази област се дължат екстремните валежи в Гърция и България.
Как се образува Омега-циркуацията?
Най-често причината за образуването на Омега-циркуацията е влиянието на струйното течение (jet stream) върху областите с високо и ниско налягане. Струйното течение, което влияе на времето в Европа, е разположено на височини между 9 и 15 км, между 40 и 60° северна ширина и представлява въздушен поток (вятър), който се движи от запад на изток със скорост от няколкостотин км/ч.Вследствие на климатичните промени се наблюдава и бавно преместване на юг на струйното течение, което води до по-чести екстремни явления в умерените ширини.
По данни на НИМХ на 5 септември, най-много дъждове в страната са паднали в с. Кости – над 330 мм (л/м²), което е 446% от месечната климатична норма. Към същия момент в останалите метеорологични станции на НИМХ в района на Странджа и по крайбрежието са измерени следните количества валеж: гр. Ахтопол – 196 мм (над 429% от нормата) и с. Граматиково – 275 мм (385% от нормата).
Над тези райони се формираха и конвергентни линии , а валежите допълнително се усилваха от орографията на Странджа планина. Тропическите валежи, бяха усилени от по-топлата вода на Черно море, която за съжаление не беше прогнозирана добре от глобалните модели, като причината тук е, че те използват таблици от климатичните модели.
Други фактори ...
Не на последно място, трябва да отбележим и унищожаването на естествените отводнителни системи и липсата на растителност, особено на гори, също задълбочава проблема.В резултат, дъждовната вода остава на повърхността и не се абсорбира добре от почвата. Застрояването в района, допълнително усложнява обстановката.
Ще се случи ли отново?
Според метеоролозите на Meteo Balkans, подобни обстановки ще зачестяват. Валежите по време на гръмотевичните бури, вече са с по-голям интензитет.
Радарни данни и симулация:
Висок индекс за наводнения!
По данни на SPM модела виждаме, че реално е имало висок риск от възможни катастрофални наводнения в района на Странджа.
Светлозария, обичам те!