И парамедиците поискаха боди камери заради агресивни пациенти
До 2 седмици предложението ще бъде внесено официално до Министерството на здравеопазването
Парамедици настояват за боди камери, за да се записват посегателства на пациенти срещу спешните медици. Основната причина е безопасност и сигурност. До 2 седмици предложението ще бъде внесено официално до Министерството на здравеопазването, заяви пo БНР Ива Пехливанска, председател на Съюза на парамедиците в България.
Тя отбеляза, че са направили проучване - как държавите в ЕС са се справили с проблема с агресията на пациенти и техни близки срещу спешните медици. В последната година много зачестиха инцидентите срещу екипи на Спешна помощ, напомни Пехливанска. По думите ѝ това е една от мерките, дали добър ефект в други държави. Според нея подобна мярка ще има и възпиращ, и контролиращ, и регулиращ ефект, както и ще повиши качеството.
Такава камера трябва да носи един от екипа, който е на терен, уточни тя. И добави, че са направили проучване сред медицинските среди, като до момента не са получили позиция, която да е против предложението.
Пехливанска каза, че подобна камера струва между 80 и 120 лв. "За повече бройки обаче цената ще падне значително", уточни тя.
Според нея поръчката за самото закупуване на такива камери няма да отнеме повече от 1-2 месеца. "Единственото нещо, което може да забави процеса, е създаването на инфраструктурата - пряката връзка с районните координационни централи", смята тя.
"По думите ѝ проблемът е много голям и е неглижиран в последните години, а почти ежедневно има инциденти. Това води до отлив на ценни кадри от системата", предупреди Пехливанска. Тя подчерта, че една такава камера би служила и като паник бутон, което е допълнителна застраховка за екипа.
Съдебната практика, по думите ѝ, е много различна. "Когато имаме физическо насилие срещу медик, тогава се минава по общия ред. Когато обаче има вербална агресия или създаване на чувство за сериозна заплаха в екипа, тогава това е трудно доказуемо", обясни Пехливанска. Според нея проблемът е, че такива дела могат да продължат с години:
"Знаем за дела, продължили 7-8 години, за подобна агресия, като може да завърши и с неефективна присъда или минимална глоба".
Ресурсът на парамедиците в България не се използва - очерта друг проблем Ива Пехливанска. 75-80% от над 2000 завършили в България парамедици заминават да работят в чужбина, алармира тя и каза: "Губим този ценен ресурс". По думите ѝ в България липсва регламентация за парамедиците, а те могат да повишат качеството и бързината на спешната помощ.
За първия хеликоптер за спешна медицинска помощ Пехливанска каза, че това е в интерес най-вече на пациентите и възможността за бърза реакция при спешни състояния. Тя подчерта, че ние сме единствената страна в Европа без въздушна спешна помощ:
"Това ни поставя в неособено добра позиция и като ниво на спешна помощ. Това е един от компонентите за бърза, адекватна и качествена спешна помощ във всяка страна".
"Нашата професия все още не е регулирана", отбеляза Пехливанска. Но добави, че в екипажите на ХЕМС имат 4 участници, като предстоят конкурси, за да се включат повече парамедици. Според нея във всеки спешен екип трябва да има и парамедик.
Случи се лятото,беше ми много зле,едва се обадих на 112 за бърза помощ и понеже от болки в бъбреците,не можах да стоя на едно място,слязох пред входа ,да чакам линейката.Когато дойдоха,лекарката(фелдшерката) се изцепи,че съм ги извикал
и използвал,едва ли не като такси...???
Е трябваше да съм умрял ли,или да ме заварят на легло и да ме мъкнат с носилка...
После...ааа бият ни.....еми...заслужавате си го....
Ине само парамедиците,ами и медиците изобщо,които се държат грубо с пациентите...!!!