Извинете, че ме няма, работя като административен председател на ДПС
Мустафа Карадайъ не е стъпвал на заседания в НС, откакто подаде оставка като водач на партията, но отсъствията му се извиняват
Мустафа Карадайъ изненадващо подаде оставка като председател на ДПС на 7 ноември 2023 г. На 8 ноември той бе отстранен и като председател на парламентарната група (ПГ). Мястото му като водач на групата зае Делян Пеевски. Оттогава Карадайъ не е стъпвал в пленарната зала и не е участвал в заседания на парламентарни комисии.
На 16 ноември той бе отстранен и от парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. Тя бе единствената, на която бе член.
Същевременно името на Мустафа Карадайъ не фигурира в парламентарния регистър на депутатите с неоправдани отсъствия. Т.е. липсата му от Народното събрание (НС) е надлежно извинявана от ръководството на парламента. Практиката в предишни Народни събрания бе процедурата по оправдаване на отсъствията да минава през председателя на съответната парламентарна група и председателя на НС.
Още на 15 декември отправихме питане до пресцентъра на ДПС какви са причините за отсъствието на Мустафа Карадайъ, както и оправдавано ли е това от председателя на ПГ и на НС. Към момента отговор от там няма.
Народните представители не получават „надник“, ако отсъстват неоправдано от заседания. Явно обаче не е такъв случаят с Мустафа Карадайъ и той, изглежда, продължава да получава заплатата си въпреки системното си отсъствие.
Потърсихме г-н Карадайъ за коментар, но той отказа да говори.
Единственото интервю, което даде след изчезването му от парламентарната арена, бе пред БНТ преди десетина дни.
След въпрос защо не ходи на работа в Народното събрание, той обясни, че не искал да е на политическия терен след подадената оставка като председател на ДПС. От друга страна, той почти всеки ден бил в централата на партията.
„Административният процес в партията не е спрял. Аз съм председател на ДПС в оставка“, обясни Мустафа Карадайъ. „Така че аз си върша работата“, добави той.
С други думи, Карадайъ продължава официално да е лидер на ДПС. Това се потвърждава и от Регистъра на политическите партии.
След участието си в БНТ Мустафа Карадайъ е бил пресрещнат от репортери от други телевизии, както показаха новинарски репортажи тогава.
Ще запази ли мястото си в пленарната зала като депутат Карадайъ посочи, че ще решава след Националната конференция на партията през февруари, съобщи тогава bTV.
T.e. председателят на ДПС в оставка смята да продължава да е на същия режим поне до 24 февруари, за когато е насрочена конференцията. Тогава трябва да бъде избран новият лидер на ДПС. Или по-скоро – новите лидери.
Припомняме, че около седмица след оставката на Карадайъ Делян Пеевски бе обявил, че ще се кандидатира за лидерския пост и че партията ще има само един председател.
Месец и половина по-късно ситуацията се промени съществено. В самото начало на новата година почетният председател и най-голям авторитет в ДПС Ахмед Доган направи обръщение към партийния актив.
„Дълго време съзнателно се самоизолирах и затова имах нужда от повече време, за да осъзная станалото и ставащото в живото колективно тяло на ДПС. ДПС е на път да се превърне в корпоративна, платена, партийна организация“, предупреди Доган.
„Предлагам на вашето внимание формула за намиране на решение за бъдещото развитие на ДПС. Ключът за намиране на „изход" в тази ситуация е само в съпредседателството на г-н Делян Пеевски и доц. д-р Джевдет Чакъров“, заяви още Ахмед Доган. Изглежда, той бе видял опасност в едноличното ръководене на партията от Пеевски.
Интервюто си Мустафа Карадайъ даде седмица след това. Той си позволи критики към партията в посока, че някои структури работели само срещу пари. Но и заяви, че е в много добри отношения и с Доган, и с Пеевски.
До 24 февруари може да има допълнително развитие на интригите по върховете на ДПС. Дотогава Мустафа Карадайъ ще е формален председател на партията и вероятно все така номинален депутат – с извинени отсъствия и на държавна заплата.