Д-р Емилия Барша: 60% от онкоболните пациенти подлежат на лъчетерапия
Огромни са възможностите на лъчетерапията, особено когато се работи с най-добрия линеен ускорител в света и единствен в България VARIAN EDGE, с какъвто разполагаме в Националната онкологична болница „Дева Мария“, посочи специалистът
Д-р Емилия Барша е началник на отделението по лъчелечение в Национална онкологична болница „Дева Мария“ в Бургас.Тя има голям опит в лъчелечението, натрупан първоначално в Клиника по лъчелечение в университетска болница, а след това в Комплексен онкологичен център.Преминала е обучение в John Hopkins Anadolu Hospital под ръководството на проф. Хале Башак. Член е на European Society for Therapeutic Radiation Oncology, а от тази година ще се присъедини към American Society for Radiation Oncology.
-Д-р Барша, Вие сте началник на отделението по лъчелечение в национална онкологична болница „Дева Мария“. Какво всъщност представлява лъчелечението?
-Това обикновено е първият въпрос на пациента. Всъщност името показва – лъчи и лечение, т.е ние използваме вид ренгенови лъчи , като тези с които правим снимки , но значително по- силни- с цел лечение. С апаратурата за лъчетерапия ние ги модифицираме и конструираме така, че те да се насочат точно там където целим да лекуваме. Дозата се реализира от различни ъгли, като центърът е туморното образувание или мястото, от където е отстранено. Тази мишена може да бъде навсякъде в тялото и главата. Процесът е кратък, за около 15 мин, без усещане за болка и дискомфорт. Пациентът няма вредно излъчване след процедурата, а самото лъчелечение не изисква болничен престой.
-Какви са възможностите на лъчетерапията в наши дни?
-Огромни са възможностите на лъчетерапията, особено когато се работи с най-добрия линеен ускорител в света и единствен в България VARIAN EDGE, с какъвто разполагаме в Националната онкологична болница „Дева Мария“. Това е система за радиохирургия, която предлага най-широката гама от възможности за терапия, специализирана е за прилагането на стереотактична радиохирургия и е проектирана така, че да се справя със най-сложните клинични случаи, познати в клиничната практика.
EDGE™ интегрира синхронизиране на дишането, проследяване в реално време, получаване на изображения и прилагане на терапия, предоставяйки възможност за прилагане на най-новите и водещи в световен мащаб техники за терапия – IMRT, RapidArc®, Gated RapidArc®, като e специализирана и насочена към прилагането на стереотактична радиотерапия на тяло (SBRT) и стереотактична радиохирургия (SRS). Тя предоставя възможности за прилагане на стереотактична радиохирургия и на подвижни цели, която се изпълнява посредством HD колиматор за формиране на лъча с ширина на листовете 2,5 мм в изоцентъра, с който не разполага нито един конкурентен производител. Тази комбинация категорично е без аналог в света, като успява да надгради показанията на другите линейни ускорители на пазара, на спиралната томотерапия и на кибернож взети заедно!
-За какви пациенти е подходящо лъчелечението?
-Индикациите за лъчелечение са много на брой. Преди операция, вместо операция, след операция или с цел да облекчим болков синдром, евентуално кървене. Като цяло е насочено към солидни тумори в конкретизирана област на тялото. Почти 60% от онкологичните пациенти могат да бъдат терапевтирани по този начин. Към всеки пациент се подхожда строго индивидуално. Съобразява се вида образувание, големината, положението спрямо здравите тъкани. Вземаме предвид общото състояние на пациента, както и индивидуалните му анатомични особености и придружаващи заболявания. Най- често в практиката се срещаме с пациенти с онкологични заболявания на млечна жлеза, тяло и шийка на матка, простата, ректум, метастатични лезии (така наречените разсейки), но и много други.
-Какъв е пътят на пациента- как стига до отделението по лъчетерапия?
-На първо място трябва да се знае, че лечението е безплатно за пациента. А пътят е кратък-след доказване на онкологично заболяване с материал от тумора, ние в Национална онкологична болница „Дева Мария“ сформираме общоболнична онкологична комисия, на която бордът от специалисти взема решение за допълнителни изследвания и терапевтично поведение .
-Какви странични ефекти трябва да очаква пациентът по време и след
лъчетерапия?
-Въпреки че страничните лъчеви реакции са сведени до минимум, те са част от всяко едно лечение. Спрямо зоната от тялото , която е обект на лъчелечение, ние очакваме локални реакции. Те не са задължителни, голяма част от тях могат да бъдат избегнати след консултация с лъчетерапевт. Моят съвет е пациентите да не разчитат на случайна информация от интернет пространството. Нашият екип е насреща при възникнали въпроси.
Д-р Емилия Барша извършва НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНИ консултации на пациенти, нуждаещи се от лъчелечение. За запазване на час, можете да се обадите на 056 89 62 62.