×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Влияе ли синята светлина от екраните на съня ни


Влияе ли синята светлина от екраните на съня ни
Ключови думи: синя светлина, очи, здраве
20 Януари 2024, Събота, 15:39 ч.
Автор: Флагман.бг

Телефоните на бъдещето може би един ден ще ни позволят да превключваме в нощен режим, който не възприемаме при по-топлите тонове

Когато тази сутрин открехнахте завесите, за да се потопите в слънчевите лъчи, ефектът на доминото от химични реакции се погрижи биологията ви да бъде в крак с безкрайните цикли на деня и нощта.

По-конкретно, точно определен диапазон от дължини на вълните в рамките на дневната светлина - това, което обикновено възприемаме като синьо - задейства вид сензорна клетка в задната част на окото ви, съобщавайки на мозъка ви, че утрото е настъпило и е време да нулирате вътрешния часовник на тялото си, съобщи „Science alert”.

Тези светлочувствителни фоторецептори, наречени вътрешно светлочувствителни ганглийни клетки на ретината (ipRGCs), не допринасят за действителното ни възприемане на цветовете. Това е работа на близките конусовидни клетки.

"Светлочувствителните ганглийни клетки обаче също получават информация от колбичките", казва хронобиологът от Базелския университет Кристин Блуме.

"Това повдига въпроса дали колбичките, а оттам и цветът на светлината, също влияят на вътрешния часовник".

Блуме ръководи екип от колеги изследователи от Университета в Базел, Швейцария, и Института за биологична кибернетика "Макс Планк", Германия, които изследват влиянието на възприеманите цветове върху ежедневния ни биологичен ритъм.

Откритото от тях може да има интересни последици за начина, по който осветяваме нашия свят, и да постави под въпрос някои презумпции за използването на цифрови технологии в тъмните часове на денонощието.

Съвременната научна мъдрост ни съветва да избягваме устройства, които излъчват значително количество синя светлина, като например смартфони, компютърни монитори и таблети, когато би трябвало да се обгръщаме в тъмнина и да си почиваме.

Това е напълно обосновано - ipRGCs в очите ни реагират на къси дължини на вълните на електромагнитното лъчение с размер приблизително 490 нанометра.

Ако това беше единствената налична дължина на вълната, нашите чувствителни към късата дължина на вълната колбички щяха да се задействат (докато дългите и средните колбички щяха да бъдат сравнително тихи), което щеше да е код за мозъка да мисли, че всичко е просто смразяващ се нюанс на синьото.

Като се има предвид, че синята светлина се разпръсква от небето през светлата част на денонощието, логично е очите ни да използват тази дължина на вълната като сигнал за началото и края на времето за сън.

Залети със синьото сияние на флуоресцентни крушки и LED пиксели, нашите ipRGC също толкова охотно сигнализират на циркадния пейсмейкър в главите ни, че е време за игра; измама, която според някои изследвания може да доведе до хаос в здравето ни.

И все пак Блуме имала подозрения, че начинът, по който смесицата от дължини на вълните на светлината влияе на конусите за разчитане на цветовете, може да означава, че в това явление има нещо повече, отколкото се вижда на пръв поглед.

"Проучване при мишки през 2019 г. предполага, че жълтеникавата светлина оказва по-силно влияние върху вътрешния часовник, отколкото синкавата светлина", казва Блуме.

За да решат дали начинът, по който колбичките възприемат редица дължини на вълните, има някаква тежест в начина, по който функционират ipRGCs, задействащи синия цвят, хронобиологът и нейният екип набират осем здрави възрастни мъже и осем жени в 23-дневен експеримент.

След като в продължение на една седмица доброволците привикват към определено време за лягане, те посещават три пъти лабораторията, където са изложени на постоянно контролирано "бяло" сияние, яркожълта или приглушена синя светлина в продължение на един час вечер.

В навечерието на обичайното си лягане и до един час след това участниците бяха подложени на редица тестове, включително наблюдение на мозъчните им вълни, сърдечния ритъм и нивата на хормоните в слюнката.

Нито един от анализите не показа, че възприетият цвят на светлината е повлиял на продължителността или качеството на съня на доброволците.

Вместо това и трите светлинни условия предизвикват забавяне на съня, което предполага, че светлината като цяло има по-сложно въздействие, отколкото се смяташе досега.

Това не означава, че ipRGC не се влияят от "сините" дължини на вълните на светлината. По-скоро бялата светлина, която е изпълнена със сини вълни, но стимулира конусовидните клетки да виждат жълто, червено или лилаво, все още може да влияе на циклите на съня ни.

По същия начин светлината, която изглежда синя, но не е достатъчно интензивна, за да провокира функционирането на ipRGC, може да има слабо влияние върху дневните ритми на тялото ни.

Телефоните на бъдещето може би един ден ще ни позволят да превключваме в нощен режим, който не възприемаме при по-топлите тонове.

"От технологична гледна точка е възможно да се намалят пропорциите на късите вълни дори без регулиране на цвета на дисплея, но това все още не е приложено в търговските дисплеи на мобилните телефони", казва Блуме.

Източник: БГНЕС


В категории: Здраве


Коментари
Падна голямата й тайна
Падна голямата й тайна 22/12/2024, Неделя 13:20 0
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Коледарски групи наричаха за здраве и берекет на конкурс в Камено Коледарски групи наричаха за здраве и берекет на конкурс в Камено Общо над 200 участници се изявиха в конкурса Чудовищна смърт застигна млад мъж на магистрала Чудовищна смърт застигна млад мъж на магистрала Колата му аварирала, той спрял, за да провери какво се случва, но в този момент камион го помел и убил на място Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай На място са доброволци и екипи на полицията и жандармерията Топ синоптик предупреди! Нещо ще се случи на 28 декември Топ синоптик предупреди! Нещо ще се случи на 28 декември Той прогнозира още сняг, но предупреди скиорите да внимават Екшън: Маскиран с качулка мъж нахлу в бензиностанция, задигна целия оборот Екшън: Маскиран с качулка мъж нахлу в бензиностанция, задигна целия оборот Той е подал празна чанта на служителя и го е заплашил Ветеринари от Бургас се включват в каузата за спасяване на животни в риск. Подкрепете ги! Ветеринари от Бургас се включват в каузата за спасяване на животни в риск. Подкрепете ги! Лимитираните календари са изложени във ветеринарната клиника "Сити вет", всички събрани средства ще бъдат използвани за подпомагане на животните Какво женско облекло най-често възбужда мъжете Какво женско облекло най-често възбужда мъжете Cтoйĸaтa нa eднa жeнa e oт дocтa вaжнo знaчeниe зa цялocтнaтa визия и игpae oгpoмнa poля зa ceĸcaпилa ѝ 11 фрази, които наистина умните хора използват, за да постигнат своето 11 фрази, които наистина умните хора използват, за да постигнат своето Ето кои са те  3 зодии, които ще сбъднат своя голяма мечта преди 01.01.2025 3 зодии, които ще сбъднат своя голяма мечта преди 01.01.2025 Вие сред тях ли сте  Как се приготвят турските сарми с булгур Как се приготвят турските сарми с булгур Плънката не е сложна, но изисква внимание към детайла
9-годишно момче и 4 жени са жертвите на атаката на коледен базар в Германия 9-годишно момче и 4 жени са жертвите на атаката на коледен базар в Германия В Магдебург днес е ден на траур Секссимвол си отряза косата Секссимвол си отряза косата Яман, известен с ролите си в популярни сериали, вече не се страхува да експериментира с образа си Медицински хеликоптер се разби в болница в Турция (ВИДЕО) Медицински хеликоптер се разби в болница в Турция (ВИДЕО) Съобщава се за загинали Тръмп заплаши да върне Панамския канал под контрола на САЩ Тръмп заплаши да върне Панамския канал под контрола на САЩ Той обвини местните власти, че събират прекомерни такси за използване на съоръжението Шок в Европа: Тръмп ще иска страните от НАТО да дават 5% от БВП Шок в Европа: Тръмп ще иска страните от НАТО да дават 5% от БВП Вноската в отбранителния съюз да се вдигне повече от два пъти - за това натискал американския президент Шолц пристигна на кървавия базар, траур надвисна над града Шолц пристигна на кървавия базар, траур надвисна над града Расте броят на жертвите на нападението Продадоха Десетте Божи заповеди на търг за няколко милиона Продадоха Десетте Божи заповеди на търг за няколко милиона Тя е открита по време на железопътни изкопи по южното крайбрежие на Израел през 1913 г. и първоначално не е призната за исторически значима Още една българка замесена в шпионския скандал във Великобритания, следяла политици Още една българка замесена в шпионския скандал във Великобритания, следяла политици Виенската прокуратура я разследва Самотен нарушител ли е терористът от Магдебург Самотен нарушител ли е терористът от Магдебург И защо Ислямът е мирна религия тогава, когато не се практикува С 12% спадна цената на биткойна С 12% спадна цената на биткойна Цената му е под 93 000 долара
Сергей Станишев Сергей Станишев Не може да си девствен два пъти Виц на деня Виц на деня - Мамо, аз съм вече голям.
- Защо мислиш така, Стефчо?
- Вече не искам дядо Коледа, искам Снежанка.
Виц на деня Виц на деня - Брат, ти лягал ли си с грозна жена?
- Еми случвало се е...
- Аз пък никога не съм си лягал с грозна... ама с к'ви съм се събуждаааал...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Да ти увиснат ц*ците е дреболия, но да ти увисне дреболията е проблем.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори