Защо всички бутат Пламен Янев, а той не пада
Двама партийни лидери крепят областния управител на поста му
Ротацията в управляващата „сглобка“ през март се очаква да засегне министрите, заместниците им, но и областните управители. Със сигурност една от конфликтните точки се очаква да е в Бургас, където за „губернатор“ кабинетът „Денков“ назначи Пламен Янев.
Той натрупа опит през последните две-три години като заместник областен управител. Като ръководител на областната администрация обаче се оказа в конфликт с почти всички местни политически фактори. В подписка за смяната му се включи дори бургаската организация на партия „Продължаваме промяната“ (ПП).
Като по чудо обаче Пламен Янев запазва поста си вече шести месец и това се дължи на два фактора. Единият е депутатът Константин Бачийски, а другият – Кирил Петков.
Бачийски е председател на партия „Средна европейска класа“ (СЕК), която допреди няколко месеца на практика бе бургаският филиал на партията на Петков „Продължаваме промяната“.
Това се промени преди местните избори през октомври. ПП най-накрая реши да създаде реална своя структура и седалище в морския град. На вота в Бургас се яви в коалиция с „Демократична България“, докато Бачийски и неговата партия СЕК предложиха отделна листа за Общинския съвет. Пламен Янев пък е член на ръководството на СЕК.
Кметовете на ГЕРБ в областта начело с бургаския са в открит конфликт с Янев, обвинявайки го в неадекватно и партизанско поведение. Напрежението ескалира през ноември със сформирането на новите общински съвети. Местният парламент в Бургас дори събра 35 подписа на съветници (над две трети в 51-членния ОбС) от различни групи с призив към правителството да отстрани Пламен Янев. Повод за това бе негово изказване, поставило под въпрос легитимността на Общинския съвет предвид ниската избирателна активност.
В края на декември пък общинското ръководство на ПП обяви, че прекратява отношенията си с председателя на СЕК и депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Константин Бачийски. Причината са системните му изяви, както и на хора от обкръжението му, свързани с критики към управлението, включително и по отношение на част от промените в Конституцията.
По информация на „Флагман“ бургаската структура на „Продължаваме промяната“ очаквала Кирил Петков най-накрая да спре да угажда на Бачийски и да инициира смяната на областния управител в последните работни дни преди Нова година. Това обаче отново не се случило.
Някои намират обяснение в крайната лоялност на Петков към своите приятели, към които се числи и лидерът на СЕК. Припомняме, че партията на Бачийски бе един от мандатоносителите в края на 2021 г., чрез които ПП успя да се яви и да спечели изборите за 47-ото Народно събрание. Тогава формацията на Кирил Петков и Асен Василев бе само проект, който все още не бе регистриран в съда.
От тогава изтече много вода, но отношенията между Петков и Бачийски остават „бетон“, а лидерът на СЕК е неизменно депутат (два мандата от ПП, а сега от ПП-ДБ).
Последният пък не е склонен на компромис и твърдо настоява Пламен Янев да остане областен управител на Бургас, като не приема критиките срещу него.
Депутати казват, че постът за морския регион е твърда квота на ПП и ротацията през март не следва да го засегне. Компромисът, който от ГЕРБ очакват, е просто от партията на Кирил Петков и Асен Василев да излъчат друг, приемлив за тях човек. Едно от спряганите имена, впрочем, е на адв. Христина Хаджиатанасова – общински съветник от ПП-ДБ в Бургас и представител на фракцията „Демократична България“. (След публикуването на статията адв. Хаджиатанасова се свърза с редакцията и отрече слуховете по неин адрес).
Смяната на Пламен Янев продължава да се очаква и от местната структура на ПП. Твърди се, че настояване в тази посока има и в широкото ръководство на „Продължаваме промяната“, както и сред депутатите на ПП-ДБ, част от които са настръхнали срещу твърде самостойното поведение на Бачийски в парламента, което не съответства и на либералната и антируската линия.
Формално, областните управители се назначават от Министерския съвет. При ротацията премиер трябва да стане Мария Габриел от ГЕРБ, което привидно дава по-голяма тежест на тази партия. Кадровите назначения обаче са приоритет по-скоро на партийните лидери в „сглобката“. В случая въпросът, изглежда, е доколко силен ще е натискът към Кирил Петков да се откаже от крайната си лоялност към Бачийски и, съответно, човека на СЕК в Бургас Пламен Янев.
Областният управител като че ли върви по тънко въже и всяко едно негово действие оттук нататък може окончателно да прелее чашата на търпението на тези, от които зависи постът му.
Тоя е пълен потрес, абсолютен олигофрен
Все пак е големия дроб
И двамата за нищо не стават. Както явно и Кирчо и Асенчо .краставите магарета се надушват.
Свобода на словото.
Цялата ви работа такава.
На две магарета сеното не могат да разделят, ама по коментари и акъли са първи.
В общината още чакам приемен ден, пет писма написах за няколко месеца и нищо. Само ме превятатт от отдел на отдел.
Успокойте топката и гледайте напред.
Бачийски се движи в глух коловоз.
Светло бъдеще очаква Димитър Николов.
И за разлика от кметовете, не ви плаща от данъците на бургазлии.
Една статия за увеличените данъци няма ли да напишете? И за факта, че от София, Пловдив, Варна, скачат само в Бургас и то рекордно?
Днес го съобщиха дори по националните медии!