Кмет скочи срещу двойните стандарти за саниране и разкри защо общините вдигат местните данъци
Крайно време е нашите общини да спрат да бъдат ощетявани, каза градоначалникът на Русе Пенчо Милков
Кметът на Русе Пенчо Милков оспорва класирането на сградите, одобрени за саниране от държавата. Темата се превърна в голям казус, след като се оказа, че много собственици, които са обединили усилията си и са кандидатствали за средства, няма да получат такива, коментира водещата на „Тази сутрин“ по бТВ Мария Цънцарова.
„Ресурсът наистина е ограничен, но той бе разпреден между общините съобразно техният размер и ние обяснихме на гражданите, че тези пари, които са обещани за нашите градове, е вложен в блоковете за саниране. Всички хора добросъвестно изпълниха задачите. Някои общини като Русе вложиха средства. Ние сме отделили 1 млн. лева за енергийните обследвания на жилищните сгради, за да помогнем на съгражданите“, каза градоначалникът.
„Оказа се обаче, че за едни и същи блокове в България, дадени експерти казват, че могат да станат клас А, което е невъзможно, а подобни сгради в Русе не го постигат и затова класирането е несправедливо“, добави той.
Удължават срока на кандидатстване за саниране
„Поради това аз и кметовете на други градове искаме държавните органи да прегледат отново енергийните обследвания и да кажат как един и същ тип блок може да е клас А в една община, а в друга – не. Моето обяснение за този двоен стандарт е, че не са спазени добрите практики при енергийните обследвания“, коментира Милков.
„С мен са съграждани от най-големия блок, който кандидатства, в нашия град. Обследването му е за 127 000 лева. Те са дадени и този ресурс ще бъде изразходен безсмислено. А в други градове се доказва едва ли не, че такива сгради може да станат по-енергийно ефективни от масивна къща“, добави той.
„Панелните блокове в България са типови проекти. Затова кметовете, които се възпротивихме на енергийните обследвания, смятаме, че няма как един и същи тип блок в една община да се казва, че е от клас А, а в друга – да не е“, обясни кметът на Русе.
Експерти обаче казват, че има значение как един блок е стопанисван през годините, прекъсна го водещият Златимир Йочев.
„Разбира се, че има, но няма как да кажем на хората от Стара Загора, Русе, Велико Търново, Плевен, Видин, че не са стопанисвали добре сградите. Нивото за това е сравнително еднакво в цялата страна“, отговори Милков.
„Не се изразходват дори всички средства, отделени за общините. Русе трябваше да разполага с 50 млн. лева за саниране, а са одобрени само седем блока. Не ни се предоставят средствата, защото сме били честни в нашето енергийно обследване, а някой друг е написал, че в неговата община всички блокове ще са от клас А“, добави той.
„Твърдението, че има богопомазани градове не е мое. Всеки е пътувал с кола в различни части на България и вижда публичния ресурс как се изразходва в едни общини и как – в други. Как изглеждат пътищата и колко процента от еврофондовете през последните седем години влязоха в Южна България и колко в северна. Крайно време е нашите общини да спрат да бъдат ощетявани“, заяви градоначалникът.
Цънцарова обаче го попита защо с 50% вдига имотните данъци в Русе, а той отговори, че това не било драстично.
„Те не са пипани повече от 11 години и причината е абсолютно същата, поради която скачат цените в магазините. Реално данъците и таксите са разходно оправдание и аз трябва със сигурни приходи да обезпеча разходите на общината“, заяви Милков.
„Очаквахме държавата да направи промяна в Закона за местните данъци и такси. Трябваше да актуализира данъчните оценки, които са близо пет пъти по-ниски от пазарните цени. Общините не могат да определят правилата за данъчната оценка. Могат единствено да сложат промил върху нея. Когато държавата я държи неадекватна в цяла България, се получава това – кметовете да са лоши“, каза още той.
е това какво е ?
Срам кмете , срам !
Според икономиста Георги Ангелов, общината е можела да реализира проекта самостоятелно и така да си гарантира приходи от десетки милиони годишно.
На фона на натоварения трафик от тежкотоварни автомобили през граничния пункт при Русе и високия марж на печалба, инвестицията в проекта би се изплатила за година или две, твърди икономистът.
Експертът счита, че при избрания вариант, би следвало общината да получава фиксирана сума плюс процент от печалбата на съоръжението или да се съкрати периодът на отдаване на частния инвеститор.
В рамките на разследването екипът на Антикорупционния фонд не успява да зададе въпросите си към кмета на Русе Пенчо Милков.