Асен Василев обявил в МС "всичко, което трябва да знаем за състоянието на нашето земеделие“
Финансовият министър е недоволен, че само 0,6% от обработваемите земи се ползват за производство на пресни зеленчуци
Едва 0,6% от обработваемите земи у нас се използват за производство на пресни зеленчуци. Това става ясно от любопитен диалог от заседание на Министерския съвет (МС), провело се на 13 декемеври. За него се разбира от публикуваната стенограма.
Една от точките тогава беше свързана с проект на решение за приемане на Годишен доклад за състоянието и развитието на земеделието за 2023 г.
Темата се коментира от ресорния министър Кирил Вътев: „През 2022 година брутната добавена стойност, създадена в отрасъл „Селско, горско и рибно стопанство“, възлиза на 6480 милиона лева по текущи цени, като в реално изражение се свива с 4,4% спрямо предходната година. Делът на аграрния отрасъл в общата брутна добавена стойност за икономиката на страната е 4,3%.“
Г-н Вътев съобщава сравнително подробна статистика за сектора за изминалите две години, както и приоритетите и целите на политиката в аграрния отрасъл, мерките и действията за тяхното постигане през 2024-а и следващите лета.
В един момент обаче думата взима финансовият министър Асен Василев, който обобщава ситуацията така: „Искам да обърна внимание. Ако погледнете стр. 16 и стр. 17 от доклада за това как се използват площите в България, от 3 милиона 400 хиляди обработваеми хектара площ около 3 милиона са за индустриални култури като пшеница, царевица и слънчоглед, а за пресни зеленчуци са 21 хиляди. Това е всичко, което трябва да знаем за състоянието на нашето земеделие според мен.“
На това министър Вътев отговаря: „Така или иначе през тези тридесет години земеделието се е развило стихийно в тази посока и една от водещите причини е липсата на напояване. Зърнените култури не са чак толкова чувствителни, като изключим царевицата, нo плодовете и зеленчуците без напояване е изключено да се произвеждат, а такова ние имаме само на 0,7% от цялата обработваема земя.“
С това темата е приключена и докладът е приет.
Изказването на Асен Василев обаче следва да се чете и в контекста на скандала около евентуалните намерения за продажба на терени от Държавния поземлен фонд. Той се разрази в края на ноември и началото на декември.
Макар Василев да не призна, че е имало заложено намерение за приходи от продажби на държавни земи през 2025 г., косвени данни за това се появиха от няколко места. Идеята на финансовия министър е била да се пласират терени за 340 млн. лв. От земеделското министерство се възпротивили.
Въпреки това въпросните допълнителни 340 млн. лв. неданъчни приходи останаха в проектобюджета за 2024 г. като част от прогнозата за 2025 г.
Резултата най-хубавия чернозем българския НЕ се напоява вода от Тунджа,Марица,Дунав колкото искаш
БОКО се доказал кат национален предател,турски султански ибрикчия и душманин на всичко българско и родно
И всеки, който тръгна на бунт през 2020-а, получи обратното на това, което искаше!
И най-смешното е, че героите на политическата пролет от 2020 г. получиха точно обратното на това, заради което тръгнаха на бунт.
Да започнем с вдигнатия юмрук на Румен Радев.
Какво искаше той? Повече власт, разбира се. Неговият екип бе приготвил проект за нова конституция, която му даваше много по-сериозни пълномощия.
За това са тези фортификации, за да ликвидират земеделието!
Ще ни захранмат с ток през деня, а вечер ще ни изключват!