И шестият арестуван от "Верила" е българин, трима са кримки с досиета
Имали регистрации за кражби и увреждане на имущество
Трима от задържаните на кораба „Верила“ са криминално проявени. Те имат "известни прояви" на територията на България – за кражби, увреждане на имущество. Това разкри пред Нова телевизия главният секретар на МВР Живко Коцев.
Шести наш моряк беше арестуван вчера от полицията, разследваща залавянето на 500 кг кокаин на българския товарен кораб „Верила“ в Лимерик. Преди това бяха задържани петима наши моряци на възраст 50, 46, 44, 41 и 35 години. Те се разследват за контролиран внос на наркотици. Кокаинът беше открит на борда на кораба, който пътува под малтийски флаг и бе задържан в сряда в ирландско пристанище Лимерик. Екипажът е от 17 българи и един украинец.
"Верила“ е собственост на Параходство „Български морски флот“. Корабът е за насипни товари. Превозвал е зърно от Канада за Ирландия. На 8 декември е отплавал от канадското пристанище Хамилтън.
Редица предизвикателства имаше през 2023 година пред МВР. Това беше една сложа и динамична година. Борихме се с незаконната миграция, каналджийството, противодействието на киберпрестъпността, добави той и изброи също борбата с пътния травматизъм и борбата с разпространението на дрогата, превенцията на домашното насилие. Все още не можем да възстановим доверието на хората към системата, престижът на министерството е накърнен, загубена е мотивацията на част от служителите, каза още Коцев.
Знаковите случаи
Няма конкретен заподозрян за убийството на Алексей Петров. Надявам се, отварянето на телефона на Петров да даде отговори на няколко въпроса, каза Коцев и уточни, че това би могло да се случи до няколко месеца.
Той предположи, че през януари Ангел Бизюрев, задържан в Дания за убийството в Цалапица, ще бъде върнат у нас.
След протеста срещу ръководството на Българския футболен съюз в средата на ноември в София, пред националния стадион, когато имаше пострадали, "вече са уволнени четирима, а в ход са още девет дисциплинарни проверки", каза Коцев и допусна, че може да има още уволнени.
Главният секретар добави, че в момента се правят тестови изследвания на камерите на Агенция "Пътна инфраструктура", за да се засича скоростта на пътуващите. Така през февруари или март се очаква те да започнат да се използват. МВР е подготвило промени в законодателството, които предвиждат за всеки с над 0,5 промила алкохол зад волана на пътя да започва досъдебно производство.
Мнозина от нас имат опит от работа в организации, където се управлява йерархично - силово, командно, безпрекословно.
В такива организации хората са третирани като пешки и по-лесно се разяжда тяхната сплотеност, липсват хоризонтални контакти; лидерът се опира на обслужващ, а не на стратегически мислещ екип, поражда се функционална завист, следствие от липсата на реални принципи и критерии за оценка на труда.
В този тип организации възникват:
● неформални групи - на толерирани и изолирани.
● неформални кръгове - от “лакеи”, “свита”, “везири”.
● неформални йерархии – но не по обективни, а по субективни критерии.
В йерархичните структури правилата и процедурите, по които те функционират играят стабилизираща роля, създават надежден ред в организацията, но много често се превръщат в „спирачка” пред възприемането на новото. По принцип йеархиите трудно „понасят” иновациите, особено тези, които искат преустройство на структурата, потоците на информации и взаимодействието между звената и хората. Дори иновацията да бъде все пак възприета, йерархичната структура я инкорпорира в своите правила изключително мудно.[5]
В йерархичните структури слепващо вещество, свързваща материя е контролът – там “подчиненият на моя подчинен е и мой подчинен”. Докато в структурите, където йерархията се сплесква, а мрежовостта се засилва – това е доверието – там „приятелят на моя приятел е и мой приятел”.
В йерархичните структури водещи са формалната власт, принудата и въздействието; а в мрежовите - лидерството, мотивацията и влиянието.
В структури с нарастваща мрежовост и намаляваща йерархичност не е нужно да има пъдари, които да следят как работят останалите и да контролират всеки в организацията. Не са необходими и филтри - за пресяване на информацията нагоре и надолу. Не трябват и watch-dogs, кучета-пазачи - да стоят ревностно пред вратата на лидера, за да не могат да влязат при него хора от по-ниските нива в йерархията.
● Две йерархични структури с взаимодействат основно по волята на тези, които ръководят - на управленско ниво.
● Две мрежови структури си взаимодействат чрез взаимно проникване, чрез преплитане - дори да са разнородни.
Ценни за изучаване са йерархизирани групи, в които всички зависят от или са подчинени на един лидер. В такива групи естествено няма явна и скрита борба за лидерство, малко или много всички се стремят да са по-високо в оценките на лидера, а позициите и идеите се “пречупват” през целите и ценностите, принципите и идеите не на групата, а на лидера.
Проблем за тези групи е появата на съгласие, че лидерът винаги най-добре знае какво, как и кога трябва се направи. Това го фаворизира като най-умен, безпогрешен, всеможещ, приспива вниманието му, ражда нагласи в екипа за бягство от отговорност, за недоверие към колегите, поражда страх някой да не хвърли сянка на съмнение и подозрение връху лидера. Проблемът с централизираните структури, където “Лидерът е Бог” е, че те могат и да дават добри резултати в нормалния живот, но са много неадекватни в екстремална ситуация и са уязвимо място в кризисния мениджмънт, защото в тях хората обикновено се опират на привичното, на добре познатото и създаващото комфорт; вниманието им лесно се приспива; целите се размиват; представата за реалността се изкривява.
За един приятел питам...
Нали имат досиета,работодателя кьорав ли е...???
Е нема да се оправи тази държава....!!!!