Бездетните или родителите живеят по-дълго
Създаването на поколение и продължителността на живота са обвързани както от средата, така и от гените
Сред поколението на милениалите (или поколението Y - хората, родени между началото на 1980-те и края на 1990-те) все повече се наблюдава начин на живот, при който младите предпочитат да развият кариерата си и да отглеждат домашни любимци, вместо да създават семейство и да отглеждат деца. Това обаче далеч не означава, че по този начин те биха си осигурили по-спокоен и дълъг живот. Дори напротив.
Според скорошно проучване на Университета в Мичиган отглеждането на деца всъщност може да удължи продължителността на живота на човек до 76-годишна възраст, пише lifestyle.bg. Учените, провели проучването, преглеждат здравната и генетичната информация на 276 000 души от Обединеното кралство. Те установяват, че при мъжете и жените, които имат деца, е с 5 до 10 процента по-вероятно да живеят по-дълго в сравнение с тези, които изобщо нямат деца.
По думите на изследователите най-високата продължителност на живота се наблюдава при хората с по две деца. Учените обясняват тази зависимост с факта, че родителите са по-социално активни хора и освен със своето обкръжение, общуват и с други родители, както и учители. А повишеният социален контакт доказано е свързан с по-дълъг живот. Освен това чрез комуникацията си с децата, родителите поддържат мозъкът си буден и активен дори и в по-напреднала възраст. Само това може да добави две години повече към продължителността на живота им. Добре е обаче да се има предвид, че отглеждането на деца и продължителността на живота на хората се влияят както от гените, така и от околната среда. Учените отбелязват, че хората, които са генетично предразположени да имат много деца, са по-предразположени да доживеят до 76-годишна възраст.
И обратното - хората, които имат генетичната предразположеност към относително ниски репродуктивни нива, се очаква да живеят по-дълго. Въпреки това, според изследователите генетичните фактори играят много малка роля в сравнение с факторите на околната среда. Като причина за тази тенденция те посочват значителните промени в начина на живот на съвременните хора, както и развитието на технологиите, пише New York Post.