Със 165 „за“ НС прие окончателно промените в Конституцията - Рашков не ги подкрепи
Големият въпрос остава какви кадри ще бъдат лансирани в ръководните и контролните органи в съдебната система и прокуратурата, както и в регулаторите
Бойко Рашков от ПП-ДБ изпълни заканата си и не подкрепи промените в Конституцията. Измененията днес бяха одобрени окончателно от Народното събрание (НС) на трето гласуване със 165 „за“, 71 „против“ и 1 „въздържал се“, който бе г-н Рашков.
Друга драма в ПП-ДБ беше дали бургаският депутат от ПП-ДБ Константин Бачийски ще подкрепи поправките. Неофициално се коментира, че той е бил против народни представители и министри да може да стават и лица с друго гражданство. Бачийски обаче бе „за“ днес.
Дебат не бе предвиден. Гласуването беше със ставане на крака и изрично обявяване от депутатите.
Последва изявление на представители на ПП-ДБ. Те признаха, че промените в Конституцията са само началото, а оттук нататък предстоят нови трудности, свързани с преконфигуриране на част от съдебната система и др. Основен проблем се очертава и какъв ще е кадровият избор на парламента, а и на останалите институции при попълване на ръководните и контролните органи в системата, а и в регулаторите. В това, изглежда, отново неизменно ще участват със сериозна тежест ГЕРБ и ДПС. Смята, че ръководни кръгове в двете партии представляват реалната задкулисна власт във Висшия съдебен съвет (ВСС), Инспектората към ВСС и прокуратурата през последните 10-15 години.
След въпрос - с приемането на промените в Конституцията изчерпали ли са се възможностите за обвинения в модели, паралелна държава, за които са използвали имената на (лидера на ГЕРБ) Бойко Борисов и на (новия водач в ДПС) Делян Пеевски, Христо Иванов каза: "С приетите изменения в Конституцията става възможно да продължим институционалното разграждане на корупционния модел в България. Този корупционен модел в различни периоди е олицетворяван от различни образи, но неговото разграждане е въпрос на институционално действие. Именно важното на тези промени е, че ние съумяхме да изградим политически консенсус независимо от това как сме се обвинявали взаимно, защото обвинения е имало във всички посоки; да се фокусираме не върху взаимните политически обвинения, а върху това да можем да изградим институции, които могат да разрешат тези казуси. Това нещо няма да стане с публикуването на тези изменения в "Държавен вестник" и всички трябва да го разбираме. То ще бъде възможно едва когато завършим архитектурата, която току-що изброих. Ние ще трябва да променим устройствените закони, процесуалните закони, след което да бъдат взети трудни и важни кадрови решения, защото едва когато видим хората, които ще попълнят новосъздадените два съвета, инспектората... след това ще бъдат избран главен прокурор, предстои избор поради свършване на мандата на председателя на Върховния административен съд... едва тогава ние ще можем да смятаме, че сме създали предпоставките за разрешаване на тези въпроси. Важното е, че можахме да фокусираме политическия дебат и политическото действие върху институционалните решения, а не персоналните атаки."
Съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ Кирил Петков обяви от своя страна: "Следващата стъпка е всъщност регулаторите, както и органите, които бяха приети сега да бъдат променени в Конституцията - трябва да се попълнят с качествени кадри, защото рамката е сложена по правилния начин. Сега ако има хора с голям професионализъм, които да заемат тези позиции, аз вярвам, че промяната ще е необратима."
На въпрос на "Флагман" - как ще стане това с ГЕРБ и ДПС, от ПП-ДБ не отговориха.
След това брифинги имаха представители на ИТН и БСП. Те логично прогнозираха, че партиите на Борисов и Пеевски ще продължат да контролират съдебната система и прокуратурата и след промените в Конституцията.
От опозиционните партии, включително "Възраждане", се заканиха, че ще сезират Конституционния съд с искане за отмяна на промените в основния закон.
"Бъдещите служебни премиери по тези промени в Конституцията ще бъдат назначавани от такива като Бойко Борисов и Делян Пеевски. Бъдещият главен прокурор ще е по подобие на Делян Пеевски и Бойко Борисов, тъй като квотата в Прокурорския съвет ще бъде с мнозинство от страна на Народното събрание", изкоментира депутатът от ИТН Станислав Балабанов.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви от своя страна: "Разпределиха си и порциите в съдебната система. "Демократична България" и Христо Иванов най-накрая си получават съдиите сами да избират своята квота във ВСС - неговата отдавнашна мечта. ДПС получават една политически зависима прокуратура, където по-голяма част от квотата на прокурорите ще бъде политически избирана. Бойко Борисов получава едно голо обещание, че те ще го пазят и ще го "препират" докрай. Това представлява съдебната реформа, която току-що приеха през Конституцията. Т.е. задкулисието и паралелната държава се окопаха още по-дълбоко - вече узаконено през Конституцията на Република България."
Изявлението на ПП-ДБ гледайте тук:
Става въпрос за промяната,хора с Двойно гражданство,да могат да стават депутати!
Без значение дали е Българо-руско,Българо-канадско,Българо-македонско,Българо-американско,Българо-украинско,Българо-израелско или др.
Вие две вери ли имате,две майки?!