Историческо! Нидерландия ни пуска в Шенген
Нидерландия е съгласна България да стане част от Шенгенското пространство
Нидерландия даде съгласието си за присъединяването на България към шенгенското пространство, съобщи нидерландското министерство на правосъдието в петък, слагайки край на дългогодишното противопоставяне на страната на този ход.
"Радвам се да съобщя, че днес правителството на Нидерландия информира парламента за подкрепата си за присъединяването на България към Шенген. Нидерландия вече изрази през декември 2022 г. подкрепата си за пълното прилагане от Румъния на правните изисквания за Шенген. Моите поздравления и на двете страни за добрата работа!" - заяви Вилмейн ван Хаафтен, посланикът на Кралство Нидерландия в Румъния в съобщение в платформата Х.
Нидерландия е съгласна България да стане част от Шенгенското пространство, предаде Ройтерс. Това пише министърът по въпросите по миграцията Ерик ван дер Бург до нидерландския парламент. Испанският премиер Педро Санчес, чиято страна председателства ЕС, заяви в петък, че би искал да види България и Румъния да влязат в Шенгенското пространство до края на 2023 г., предаде Ройтерс.
По-рано днес премиерът Николай Денков каза от Брюксел, че очаква позитивни новини от Нидерландия за присъединяването на България в Шенген, предаде БТА.
"Очакват се позитивни новини от Нидерландия за присъединяването на България към Шенген", заяви Николай Денков. Той поясни, че днес е имало заседание на правителството на Нидерландия, на което е взето решение по казуса. То ще бъде внесено в парламента на страната, който има последната дума.
"Крайното решение за вдигане на ветото трябва да бъде взето от парламента на Нидерландия. Това ще стане другата седмица, ако всичко е наред", каза Денков.
С Австрия продължават преговорите. В момента се обсъждат различни варианти на текстове как би изглеждало едно такова решение.
"Докато не е договорено, всичко са предварителни разговори", заяви още министър-председателят. Премиерът и румънския президент Клаус Йоханис са разговаряли за Шенген в кулоарите на Европейския съвет с канцлера Карл Нехамер и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Може да се смята, че ходът на Марк Рюте засилва натиска над Нехамер също да промени позицията си, тъй като Австрия може да се окаже единственият несъгласен при това с изисквания, които не са толкова конкретни, колкото нидерландските, поради което и няма как България и Румъния да ги покрият.
Виена има идея за поетапно влизане на двете държави в зоната за пътуване без паспортен контрол - първо от летища и пристанища и после по сухопътните граници, но без ясни срокове за втората стъпка.
Румънски медии твърдят, че Букурещ изглежда склонен да обсъди и приеме такъв компромис въпреки минусите, че колоните от товарни камиони, чакащи с дни по границите с България и Унгария няма да изчезнат.
Българската позиция е по-твърда - ясно решение на Виена с конкретни срокове за изпълнението му и пълноправно членство в Шенгенското пространство. Съгласието, когато бъде окончателен факт, на всяка от страните може да бъде обявено на Съвет на ЕС - не само на такъв на министрите на вътрешните работи и правосъдието.
Вчера премиерът Николай Денков информира от Брюксел, че Унгария е поставила условие, че ако таксата за пренос на руски газ през България не бъде премахната, ще блокира приемането ѝ в Шенген. Той добави, че българските власти са решили да не рискуват, тъй като въвеждането на таксата не е решаващо от гледна точка на общата политика на Европа.
В този контекст и предвид цялостното отношение на Будапеща към Европейския съюз изглежда логично българското правителство да направи всичко възможно да използва натрупаната енергия по темата да бъде използвана в следващите седмици. Причината е, че след Испания временен председател на Съвета на ЕС става Белгия, но от 1 юли 2024 г. председателството се поема от Унгария.