Ето как е изглеждал площад „Тройката“ преди дупката и без Альоша
Много малко е оцеляло до днес, а много европейски градове са съхранили облика си от миналото
Потънал в зеленина, с добре поддържани алеи и перфектен ландшафтен дизайн – така е изглеждал централният площад на Бургас. Както е известно, нашите предци са го кръстили „Тройката“, заради трите лампи, които са се издигали в центъра му и са го осветявали през нощта.
В лявата част на старата фотография си вижда къщата на един от най-богатите за времето си бургазлии – Иван Хаджипетров. Къщата е запазена и до днес и в нея живеят наследниците му.
Сградите до нея обаче бяха премахнати по времето на соца, в края на 80-те години на миналия век, когато тогавашната власт реши да изгражда на това място градски универсален магазин. И сега, след 40 години, на терен от над 11 декара, зее огромна дупка. На 27 юни тази година, 39 гласа „за“ и 4 се въздържали се, местният парламент на Бургас взе решение за делба на имота и така отвори път за решаване на този проблем.
В дъното на фотографията се вижда друга сграда, запазена и до днес. Но това са от малкото неща, оцелели до днес.
Около мястото на павилиона, който се вижда в долния ляв ъгъл, след болшевишкия преврат на 9 септември 1944 година, е издигнат паметник на руския войн Альоша.
Днес в София започна демонтажът на фигурите от Паметника на съветската армия. В Бургас съдбата на Альоша често става обект на много коментари, но така и няма решение дали да се запази, или да се премахне.
окървавена,
плаче вдовица
люто ранена.
Марш, марш,
с генерала наш!
В бой да летим
враг да победим.
Аз пък искам на "Богориди" да възстановят и някогашната табела "Обущара е във дворът".
Да се подобри в сравнение със снимката, трябва да има някакъв напредък, а не хората да припадат, като дойдат летните горещини, понеже няма сянка и въздухът е станал като във фурна ...
Ама "трябва да стане" и "ще стане" са две много различни бири.
Шкембеджийницата срещу ресторант "Черно море."
Кебапчийницата пред джамията /днешната яма на тройката/.
Първо: Автобусите до Житарово - Мин.бани - Банево тръгваха от площад "баба Ганка" и нямаха номерация, а на табелата беше изписан маршрута им. След демокрацията началната спирка на автобусите се премести зад у-щето по Автотранспорт и се номерира с №3 /Бургас-Житарово-Бургаски Мин.бани/; №31 отиваше до Банево и №32 пътуваше до Изворище. От 2005 год. автогара Запад стана началната спирка на тази линия.
"Постройте си нов ресторант "Варшава" и всичко ще бъде наред."
И двете кебапчийници на Богориди!
Постройте си нов ресторант "Варшава" и всичко ще бъде наред.
През 1934 година е издигнат висок стълб с 3 осветителни тела, които дават днешното му име - „Тройката“. През 1953 година е изграден паметника на съветския войн, придобил гражданственост като Альошата. По-късно площадът е обновен във вида, който го помним допреди година.
Источник - Бургаски исторически музей.
Иван Асен или хан Аспарух. Който иска да се клани на руски паметници да ходи при путин
Казва се Тройката заради трите градинки, две от които се виждат на снимката.
Да не би Флагман да имат политическа поръчка да ни подготвят за бутането на Альошата?
"На бургазлията явно големият проблем и смисъл на живота е да бута или запазва някъв паметник." - той са някакви глигани от ямболските села, не бургазлии.
От дебили...ю
ПП. Това за вагони пълни с метилов алкохол на гарата са партенки изфабрикувани от неграмотните демократични про'с'таци не видели аптека през живота си.
До тогаз, освен Големите Бургаски мелници и пристанището, работещи най-вече за тях, е нямало кой знае какви значими обекти.
"Казва се Тройката, защото е било спирка за автобус номер 3".
-----------
То бива безграмотност, ама... Няма ли кой да ви отнеме лиценза? Дали Тройката пък не идва от Света Троица?
Вземайте си альошата и бегом към рассията. Той путя ше ви прати в Донбас малко да усетите и вие русский мир.
А този дето казва, че комунистите донесли мир в света, да седне да чета малко Руска, Китайска, Камбоджанска и Корейска история.
Бургас е бул красив, с пристанище, идвали са кораби, споделяли са международен опит, Затова сме имали велики артисти, поети, сега всички са овълчени за пари и съспват всичко добро от дедите ни.
Така не се прави журналистика!
Искаме да се борите с нас, този проклет паметник да се премахне!
Мястото му не е там, а в някой музей на СССР - напомня за мракобесието!
Светската армия ни е окупирала, а не ни освободила!