Д-р Татяна Петрова: Болница „Сърце и Мозък“ е лидер в лечението на остри мозъчни инсулти
Вече рутинно в отделението се прилага интравенозната тромболиза, за да бъде овладян настъпил инсулт
Д-р Татяна Петрова е началник на отделението по неврология в ‚Сърце и Мозък‘ Бургас. Завършва Медицинския университет в София през 2013 г. От 2015 г. е специализант в клиниката по неврология, през 2019 г. придобива специалност по нервни болести, а в периода 2020 – 2021 г. работи като лекар невролог в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда, гр. София. Професионалните ѝ интереси са в областта на лечението на мозъчен инсулт, електромиография и нарушения на съня.
- Д-р Петрова, бихте ли казали накратко какво представлява исхемичният инсулт и какви са рисковите фактори?
- Исхемичният мозъчен инсулт е състояние, при което кръвоносен съд, доставящ кръв до мозъка, е запушен. Това настъпва внезапно и е една от водещите причини за смъртност и дългосрочна инвалидизация.
- Водещият стандарт за лечение при такива пациенти към момента е тромболизата. Какво представлява тя?
- Целта на интравенозната тромболиза е да бъде овладян настъпилият инсулт и вече рутинно се прилага в ‚Сърце и Мозък ‘ Бургас. Благодарение на този метод пациентите успяват да преминат през това остро и често животозастрашаващо състояние с по-малки или без никакви последици. Специалистите успяват да разтворят сформиралия се тромб и да осигурят нормалната проходимост на засегнатия кръвоносен съд, както и да възстановят мозъчното кръвоснабдяване. Прилагането на тромболитичния препарат алтеплаза имитира механизма на естествената тромболиза в човешкия организъм и ускорява процеса по разграждане. Най-добри резултати от тромболизата се наблюдават, ако е започнала в първите „златни“ часове от началото на симптомите. Другият тип лечение на острия исхемичен инсулт е механичната тромбектомия, което предстои да въведем.
През последните три месеца в клиниката по неврология в ‚Сърце и Мозък‘ са проведени 51 тромболизи на пациенти на възраст между 43 и 91 години, от тях 20 са мъже и 31 са жени. Пациентите са пролежали в болница средно между 6 и 9 дни.
По отношение на рисковите фактори, 50 пациенти (98%) са хипертоници, 15 (29,4%) са с предсърдно мъждене, 16 (31,4%) са със захарен диабет. Двете основни скали за оценка на тежестта на исхемичния мозъчен инсулт са GCS и NIHSS.
- Колко от специалистите във вашата клиника са обучени да извършват тромболиза?
- Всички лекари от клиниката са обучени и рутинно провеждат интравенозна тромболиза. Отскоро към екипа ни се присъедини и д-р Екатерина Алексиева, която е специализирала и работила в неврологична клиника в Германия и е с голям опит при лечението на пациенти с исхемични инсулти.
- При всеки пациент с инсулт ли може да се приложи тромболиза?
- С тромболиза се лекува исхемичен инсулт, но само когато той наистина е доказан чрез скенер или ядрено-магнитен резонанс. Тук е моментът да споделя, че клиниката по образна диагностика в ‚Сърце и Мозък‘ разполага с най-модерното оборудване и пациентите от Бургас и региона имат на разположение най-високотехнологичната апаратура и лекарски екип със завиден опит и знания.
Отново ще повторя, че е много важно пациентът да бъде транспортиран при нас навреме – в първите часове от началото на инсулта.
- Има ли медицински противопоказания, при които не бива да се прилага тромболиза?
- Да, методът не може да се прилага при пациенти, които идват късно с вече оформена зона на инсулт, с хеморагичен инсулт, с остро кървене от друг орган и критично ниски стойности на тромбоцитите и кръвната захар.
- Има ли статистика какъв е процентът на хората, претърпели мозъчен инсулт у нас, както и колко от тях се лекуват чрез тромболиза?
- По последни проучвания България е на трето място в Европа по смъртност от сърдечно и мозъчносъдови заболявания. Статистиката сочи, че у нас всеки четвърти мъж и всяка пета жена получават инсулт след навършване на 45 години. В Европа 49% от всички смъртни случаи се дължат на сърдечносъдови заболявания, като причина при 1/3 от тях е инсултът. У нас положението е същото – 80-85% от инсултите са исхемични, а 15-20% са хеморагични. Това са двата типа мозъчни кръвоизливи. Доказано е, че при остър исхемичен инсулт за една секунда загиват 32 000 клетки, за една минута около 2 милиона клетки губят функциите си. В края на първия час около 120 милиона мозъчни клетки са в състояние на смъртна опасност. А те могат да бъдат спасени. В нашата клиника около 20% от пациентите с исхемичен инсулт получават лечение с тромболиза и постигаме забележителни резултати. С увереност мога да заявя, че ‚Сърце и Мозък‘ е център и абсолютен лидер в лечението на остри мозъчни заболявания.
- Д-р Петрова, за финал, нека изясним симптомите на мозъчния инсулт?
Фундаменталните, тези, които всеки трябва да разпознава, са прогресивна слабост в ръка или крак. Внезапно настъпващи смущения в речта и също внезапно изкривяване на лицето при опит на пациента да се усмихне или да говори. Ако тези три симптоми са налице, статистиката доказва, че в голям процент от случаите зад тях се крие исхемичен мозъчен инсулт. Всяка загубена минута тук означава, че пациентът губи мозъчна тъкан. Затова бързата реакция е много важна.
За консултация с д-р Татяна Петрова – запишете час на 056703003 или онлайн на www.cardiacinstitute.bg. Д-р Петрова преглежда и по НЗОК.